Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası PPK toplantısı beklentiler, tahminler neler? Faiz indirimi olacak mı?

24.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yarın (25 Temmuz 2019 Perşembe) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapacak. Yarınki PPK toplantısındaki birinci madde faiz indirimi konusu.

Yarın (25 Temmuz 2019 Perşembe) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın tarihin en önemli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapacağı görüşü yaygın bir şekilde dile getiriliyor. Görevden alınan Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetinkaya'nın yerine getirilen Murat Uysal'ın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sıklıkla dile getirdiği "Faiz indirimi" talebini gerçekleştireceği yönündeki kanaatler çok güçlü.

Peki faiz indirimi olacak mı? Olursa kaç puan olacak ve piyasalar faiz indirimine nasıl bir tepki verecek? Tüm bu soruların cevapları haberimizde.

Piyasalar da faizin düşürülmesi beklentisine sahip; ancak faizin ne kadar düşürüleceğine dair farklı görüşler mevcut. Düşürülecek faiz oranına göre kurun nasıl cevap vereceğinin açık olmaması da bu toplantıyı önemli kılıyor.Reuters haber ajansı, geçen hafta Cuma günü yaptığı ve üç kaynağa dayandırdığı haberinde, Çetinkaya’nın Haziran ayında 300 baz puan faiz indirimi yapma talebini kabul etmemesinin ardından görevden alındığını kaleme almıştı.

Bu haberin ardından Merkez Bankası’nın bu hafta 300 baz puan faiz indirimi yapabileceğine dair beklentiler yükseldi. Reuters’a konuşan bir kaynak, “Merkez Bankası’ndan Haziran ayında 300 baz puanlık bir faiz indirimi talebi olduğunu biliyorum. Hatta talep Temmuz ayında da devam edilmesi yönündeydi” sözlerini kullandı. Reuters’ın haberinde Çetinkaya ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında da gerilim olduğu öne sürüldü. Haberde Çetinkaya’nın Haziran ayında faizi değiştirmeme kararının ardından istifa etmesinin talep edildiği, ancak Çetinkaya’nın Merkez Bankası’nın bağımsızlığını gerekçe göstererek bunu kabul etmediği iddia edildi.

Reuters’a açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ise bu iddiaları reddetti. 2018 Ağustos ayında yaşanan kur krizinin ardından Çetinkaya faizlerin 11,25 puan artırılması kararını almıştı. Bu faiz arıtırımlarının en büyüğü Eylül ayında 625 baz puanla gerçekleşti.

Şu an gösterge faiz yüzde 24 seviyesinde bulunuyor.

Ekşi Sözlük'te ise bir yazar yarınki toplantı için şunları yazdı;

"25 temmuz perşembe günü türkiye ekonomisi için önemli bir gün olacak. Merkez Bankasının faiz indirimi yapıp yapmayacağı belli olacak. Bazı haber siteleri bu toplantıyı son yılların en önemli toplantısı olarak nitelendiriyor. Bu tabir biraz abartı gibi geliyor bana. Evet faiz indirimi beklentisi var ancak 'son yılların en önemli toplantısı ' ibaresi yanlış bir kullanım.

Ekonomistlerin çoğunda da zaten büyük bir faiz indirimi beklentisi var.
- Denizbank Genel Müdürü yıl sonuna kadar 800-900 bar faiz indirimi yapılabilir açıklaması yaptı.
- Uğur Gürses şöyle bir tweet paylaşmış.

'Haziran'dan 3 puan "Alacaklı" ise yerine atanan 25 Temmuz'da kaç puan indirim yapacaktır ?'
- Ayrıca Mahfi Eğilmez de güzel bir konuya değiniyor;

Enflasyon verilerinin sağlıklı ekonomik koşullardan dolayı değil numaralar üzerinde yapılan oynamalar neticesinde düşeceğini söylüyor ki çok doğru. Hissedilen reel enflasyon yüzde 40'ın üzerinde olunca yüzde 15'lik enflasyon çok inandırıcı gelmiyor açıkçası. Ayrıca Mahfi hoca, 3 veya 4 baz puan indirimi yapılacağını öngörüyor.

Mahfi Eğilmez'in söz konusu yazısı için tıklayın.

Asıl önemli olan merkez bankasının nasıl bir tutum içerisinde olacağı. Sabırlı ve normal bir şekilde faiz indirimi yapılırsa ekonomiyi çok fazla etkilemeden istenilen sonuç alınabilir. Ancak ani ve büyük bir faiz indirimi gerçekleşirse bunun sonucu yeni bir döviz krizini tetikleyebilir. Şu an için isteyeceğimiz en son şey döviz kurlarının yukarı yönlü hareketlenmesidir. Eylül ayını göz önünde bulundurursak büyük bir dış borç ödemesi bizi bekliyor. Eğer döviz yükselişe geçerse sonbahar aylarında hiç beklemediğimiz kadar acı çekebiliriz.

Tabi krizi tetikleyebilecek tek önemli konu bu toplantı değil. Sınırlarımız dışındaki birkaç toplantı da ekonomik göstergelerimizi etkileyebilir. Bugün akşam Türkiye saati ile 23.00 gibi donald Trump cumhuriyetçi senatörlerle türkiyeye yaptırım uygulanması konusunu görüşecek. Trump yaptırım konusunu düşünmüyor ancak senato kendisi ile aynı görüşte değil. Ayrıca Avrupa Birliğinin de Kıbrıs sularında yaşanan sorunlardan dolayı kararlar almaya devam etmesinden çekinmek sanırım yanlış olmaz.

Önümüzdeki birkaç gün Türkiye ekonomisi için önemli. Dikkatli izleyip iyi analiz etmemiz gerekiyor. Sabırlı ve tutarlı davranırsak zararı kazanca dönüştürebiliriz. Bekleyip göreceğiz.

Ayrıca; Türkiye'nin güncel ekonomik serüvenini takip etmek isteyenler Mahfi Eğilmez'in internet sayfasına göz atabilirler. Kısa ve öz olacak şekilde çok bilgilendirici yazılar yazmakta kendisi. Eğer güncelden uzağım diyorsanız bir göz atın derim."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar asgari ücrete vergi muafiyetinin yeniden gündeme getirilerek tartışılması ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Yıllık bazda ekimde yüzde 5,4 artması beklenen üretim yüzde 3,8 arttı. Sanayi üretimi eylül ayında 13 ay sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiş ve yüzde 3,4 artış kaydet...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası açıklanan faiz kararıyla ilgili politika faizi yüzde 14'ten yüzd...

Kasım Ayı Ekonomi Karnesi açıklandı. Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ay boyunca ekonomi dünyasının gözü...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararını değiştirmedi. İki gündür süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde bir değişikliğe gidilmediği b...

EPDK'nin konuya ilişkin kurul kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yazarlar
Website Security Test