Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KOBİ’lerin yaşam ömürlerini uzatmamız gerekiyor

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Finans Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, ekonomide güven sıkıntısının yaşandığını, hukukla ilgili yaşananların üzerine bir de korkunun eklediğini belirterek, ''Finansal sıkıntılar daha sık önümüze gelmeye başladı. Tedbir alınmazsa da devam edecek gibi gözüküyor. Tüm süreçler içerisinde iş adamları şirketlerini yönetmek, kuru takip etmek zorundalar.'' dedi.

GİZEM AY

Ege Finans Derneği (FED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, ekonomideki en önemli sorunun güven olduğunu belirtti. GÖZLEM Gazetesi Yayın Kurulu’nun konuğu olan Vurucu, Ege Finans Derneği’nin kurulma amacını ve işleyişini anlattı.

FED’in finans dünyasını bir araya getirmek ve iş adamlarına gerektiği yerlerde yol gösterici olmak amacıyla kurulduğunu anlatan Vurucu, “Ekonomideki güven sıkıntımız, hukukla ilgili yaşananların üzerine bir de korkuyu eklediğimiz zaman finansal sıkıntılar daha sık önümüze gelmeye başladı. Tedbir alınmazsa da devam edecek gibi gözüküyor. Tüm süreçler içerisinde iş adamları şirketlerini yönetmek, kuru takip etmek zorundalar. Biz tüm bu ihtiyaçlardan yola çıkarak Ege Finans Derneği’nde finans dünyasını bir araya getirmek istedik. Derneğimizde şu an 310 üyemiz var, 170 tanesi üniversite öğrencisi, 140 tanesi de bankacılık çalışanlarından oluşuyor. Bizim derneğimizde Atatürk ilkeleri çerçevesinde hareket ediyoruz, sadece finans konuşuyoruz ve hiçbir şekilde siyaset yapmıyoruz. Zaman zaman bankacılık sektörünü zaman zaman da reel sektörü masaya yatırıyoruz. Bu konular ile ilgili raporlamalar yapıyoruz. Bu raporlarımızı hükümete de gönderiyoruz” dedi.

Reel sektör ile bankacılık sektörü arasında gerektiğinde bir köprü görevi gördüklerini söyleyen Mehmet Vurgucu, “Reel sektör ile bankacılık sektörü arasında şu anda bir çatışma yaşanıyor. Reel sektör, bankacılık sektörünün kendisine kredi vermediğinden yakınıyor. Bankacılık dünyası ise verdiği krediler ile ilgili yaşadığı sıkıntılardan yakınıyor. Mevcut kaynakların çoğunu zaten krediye dönüştürmüş durumda. Onlar arasında vadesi gelen kredileri alamadığı için yapılandırma çalışmalarına devam ediyor. Bütün bunlar çözülemediğinde de özellikle KOBİ’lerde yaşam ömrü kısalmaya başlıyor. 6-7 yıl da bir KOBİler batmaya başlıyor, yerine yenileri kuruluyor. Bunun sonucunda milli servet kaybı, işsizlik artmaya başlıyor. Bunlara çözüm bulunması gerekiyor. Biz EFD olarak bu sorunlara bir katkı sunabilmek için çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

KOBİ’lerin yaşam ömürlerinin azaldığını, tedbir alamazsa bu sürenin daha da kısalacağına işaret eden Mehmet Vurucu, “Bu durumun iki sebebi var, biri bankacılık sistemi ile reel sektörün çalışmasındaki sıkıntı, bir diğeri de reel sektörün kendisi. Reel sektör öz kaynağını güçlendirmek için istenen çalışmaları yapmıyor ya da yapamıyor. Böyle olunca da sektörün bir bölümü hep küçük kalıyor, büyüyemiyorlar. KOBİ’lerimiz belli bir yılı doldurduktan sonra bir boyuta çıkamıyorlarsa bunları bir araya getirelim. Bir araya geldiklerinde hem bankaların önünde daha güçlü kalabiliriz hem de yaşam ömrünü uzatabiliriz” şeklinde konuştu.

Şirketlerin devamlılığı için yerine getirilmesi gereken kriterlerden bahseden Vurucu, “Uzun yaşam ömürleri olan şirketlerde 3 önemli nokta bulmuşlar. Bir tanesinde önemli bir buluş var bir inovatif bir gelişme var ikincisi belirli bir noktadan sonra kurumsallaşmaya girmişler, üçüncüsü de ana ortak yani şirket kurucusu ölmeden önce aile anayasası yazmış. Şirketin yönetim şeklini belirleyip bu şekilde ölmüşler. O anaysa hala şirketleri desteklemeye devam ediyor.” dedi.

Ege Finans Derneği’nin gelecekteki hedeflerinden bahseden Mehmet Vurucu, şunları söyledi: “KOBİ yaşam ömürlerini 20 yıla çekmek istiyoruz. Finansal okuryazarlığı hem şirketlere hem de yöneticilere yayabilirsek, en azından EFD olarak bölgemizde bu sorunu çözebilirsek çok önemli şeyler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Finans konusunda bir insan kaynakları portalı oluşturmayı planlıyoruz. Herhangi bir şirketimiz finansla ilgili bir ihtiyacı olduğu zaman gerekirse bizi arayacak ve biz bu şirketlere destek verdiğimiz, eğitim verdiğimiz arkadaşlarımızdan göndereceğiz. Bir finansçılar odası kurmak istiyoruz. Finansçıların bağlı olduğu bir sivil toplum örgütü yok. Biz bu açığı kapatmak istiyoruz. Bir diğer hedeflerimiz arasında dernek içerisinde yılda bir kez finansla ilgili bir kitap çıkarmak var. Özetle aklınıza gelecek olan finansla ilgili her şeye dokunmak istiyoruz.”

Firmaların büyümesi için, ihracatta etkin olabilmesi için öz kaynağın yeterli olmadığını belirten Vurucu, “2000 yılında gerçekleşen ekonomik krizi düşünürsek, kriz sonucunda 22 bankayı kaybettik. Bu bankanın hükümete maliyeti 40 milyar dolar oldu. Bunların temelinde öz kaynakları düşük bankacılık yatıyordu. Sadece mevduat üzerinde duran ama mevduatı da vadesi geldiğinde ödemek zorunda kalan hatta yurtdışından sendikasyon kredisi alamayan bir sistemimiz vardı. Ne zaman ki yabancı bankalar ortaklık oldu, BDDK’nın etkisini görmeye başladık, kar payı dağıtılması durduruldu ve öz kaynaklara eklendi işte o zaman biraz daha güçlü duruma gelebildik. Finans dünyamızın biraz daha büyümeye ihtiyacı var. Atılım yapmak isteyen bir firmaya düşük maliyetli bir kredi vermezsek ihracatını kolayca yükseltemez. Bunlar sadece öz kaynakla yapılamaz. Bir taraftan devlet teşvikleri bir taraftan da yabancı kaynaklar eklenebilir” dedi.

“Ben devletin yerinde olsam yatırım yapılması şartıyla bedava toprak dağıtırım. Bu toprak işlenecek, üretilen ürünler ihraç edilecek. Aynı zamanda işçi çalıştırılarak istihdama katkı sağlanacak. 10 yıl kesintisiz şekilde buna devam edilirse bunun katkısının çok büyük olacağını düşünüyorum.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2020 yılı için umutlu konuşarak, Türkiye ekonomisinin Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden güçlenerek çıkaca...

Prof. Dr. Selim Aytaç, kenevir bitkisinin endüstri bitkileri kategorisinde olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin kenevirde katma değer üretebileceği potansiyeline dikkat çe...

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yıl...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın duyurduğu yeni destek paketi kredi kolaylıkları sağlayacak. Kamu bankalarından vatandaşa yeni destek kredileri geliyor.

İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğinde Kasım 2019’da başlayan ''Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Moda Gelişim Akademisi'' eğitimleri pan...

Covid-19'un etkilediği alanlardan birisi olan fuar ve ticaret heyetlerinin iptal olması sonrası arayışa giren ihracatçılara Cumhurbaşkanlığı kararıyla destek geldi. Cu...

Türk gıda ve tarımının geleceği masaya yatırıldı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 sal...

Yazarlar
Website Security Test