Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

FED (Amerikan Merkez Bankası) faiz kararını açıkladı

2.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu ve faizleri yakın zamanda ayarlamak için çok da istekli olmadığının sinyalini verdi.

Fed faiz kararını açıklarken, istihdam artışının devam etmesi, ekonomik büyüme ve zayıf enflasyonun hafif yükselebileceği olasılığından destek buldu. Amerikan Merkez Bankası politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell, "Şu anda politika yaklaşımımızın uygun olduğunu düşünüyor; her iki yönde hareket ettirmek için güçlü bir gerekçe görmüyoruz. Bu yıl için iyi bir yolda olduğumuzu görüyorum" ifadelerini kullandı.

Fed ayrıca politika faizi olan federal fon faiz oranının mevcut hedef bandında kalmasını sağlamak amacıyla bankalara rezerv fazlaları için ödediği faiz miktarını yüzde 2.40'tan yüzde 2.35'e düşürdü. 

Dünya'nın aktardığına göre, Politika açıklamasında dile getirilen ana endişe şu anda Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam eden "ılımlı" enflasyon seviyesi oldu. Açıklamada, son zamanlarda enflasyondaki düşüşün beklenenden daha kalıcı olabileceği ve artık sadece enerji fiyatlarından düşüşten kaynaklanmayacağı ortaya koyuldu.

En son veriler, yüzde 1.6 seviyesinde olan arz talep enflasyon göstergesinin hane halkları ve işletmelerin ekonominin gücü hakkında şüpheleri olması ve harcama ve yatırım yapmak için daha az istekli olmalarını göstermesi halinde bir sorun olacağını gösterdi.

Powell gazetecilere yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyondaki düşüşün çoğunlukla geçici faktörlerden kaynaklanabileceğini belirterek yüzde 2 hedefine geri döneceğini öngördü.

Fed "Enflasyonun ısrarla hedefin altında seyrettiğini görürsek, bu endişe duyacağımız ve politika belirlerken dikkate alacağımız bir şey" dedi.

Ancak Powell şimdilik düşük enflasyonun Fed'in politika faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmaya karar vermesinde "sabırlı" olmasına imkan tanıdığını belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'den ekonomik gelişmelere ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) son dakika swap hamlesi geldi. Ayrıca repo ihaleleri tekrar başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Mayıs ayında Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi.

Ünlü ekonomist Yeşilada'ya göre Berat Albayrak seçim sonrası gidebilir!

Bu hafta borsada neler yaşandı? 13-17 Mayıs haftası yatırım araçları kaybettirdi, Borsa İstanbul ise yüzde 1,96 azaldı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Türk yatırımcılara sunduğu fırsatlar, eyaletin yatırım ajansı NRW.INVEST’in Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği toplant...

Yazarlar
Website Security Test