Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

FED (Amerikan Merkez Bankası) faiz kararını açıkladı

2.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu ve faizleri yakın zamanda ayarlamak için çok da istekli olmadığının sinyalini verdi.

Fed faiz kararını açıklarken, istihdam artışının devam etmesi, ekonomik büyüme ve zayıf enflasyonun hafif yükselebileceği olasılığından destek buldu. Amerikan Merkez Bankası politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell, "Şu anda politika yaklaşımımızın uygun olduğunu düşünüyor; her iki yönde hareket ettirmek için güçlü bir gerekçe görmüyoruz. Bu yıl için iyi bir yolda olduğumuzu görüyorum" ifadelerini kullandı.

Fed ayrıca politika faizi olan federal fon faiz oranının mevcut hedef bandında kalmasını sağlamak amacıyla bankalara rezerv fazlaları için ödediği faiz miktarını yüzde 2.40'tan yüzde 2.35'e düşürdü. 

Dünya'nın aktardığına göre, Politika açıklamasında dile getirilen ana endişe şu anda Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam eden "ılımlı" enflasyon seviyesi oldu. Açıklamada, son zamanlarda enflasyondaki düşüşün beklenenden daha kalıcı olabileceği ve artık sadece enerji fiyatlarından düşüşten kaynaklanmayacağı ortaya koyuldu.

En son veriler, yüzde 1.6 seviyesinde olan arz talep enflasyon göstergesinin hane halkları ve işletmelerin ekonominin gücü hakkında şüpheleri olması ve harcama ve yatırım yapmak için daha az istekli olmalarını göstermesi halinde bir sorun olacağını gösterdi.

Powell gazetecilere yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyondaki düşüşün çoğunlukla geçici faktörlerden kaynaklanabileceğini belirterek yüzde 2 hedefine geri döneceğini öngördü.

Fed "Enflasyonun ısrarla hedefin altında seyrettiğini görürsek, bu endişe duyacağımız ve politika belirlerken dikkate alacağımız bir şey" dedi.

Ancak Powell şimdilik düşük enflasyonun Fed'in politika faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmaya karar vermesinde "sabırlı" olmasına imkan tanıdığını belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk gıda ve tarımının geleceği masaya yatırıldı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 sal...

AVM'ler 1 Haziran tarihinden itibaren tam kapasiteye dönüyor. AVM içindeki her işletme faaliyete başlayacak. AVM'lerde kira bilmecesi ise sürüyor. Kira indirimi olacak...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salgının etkilerinin derinleştiği nisan ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. TOBB'un raporu bi...

Finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat (stopaj) oranı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, ...

İzmir Ticaret Borsası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22 Mayıs 2020 Cuma günü telekonferans aracılığıyla ve Meclis Üyelerinin geniş katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye ile Çin arasında yaşanan olumlu siyasi atmosfer ekonomik gelişmelere de yansımaya devam ediyor. Geçen yıl kirazla başlayan ve son olarak süt ve süt ürünleriyle...

OSBDER Başkanı Uğurtaş, "Önce Covid-19 ardından YEKDEM" diyerek Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nın (YEKDEM) elektrik faturalarına öngörülenin ç...

Yazarlar
Website Security Test