Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

FED (Amerikan Merkez Bankası) faiz kararını açıkladı

2.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu ve faizleri yakın zamanda ayarlamak için çok da istekli olmadığının sinyalini verdi.

Fed faiz kararını açıklarken, istihdam artışının devam etmesi, ekonomik büyüme ve zayıf enflasyonun hafif yükselebileceği olasılığından destek buldu. Amerikan Merkez Bankası politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell, "Şu anda politika yaklaşımımızın uygun olduğunu düşünüyor; her iki yönde hareket ettirmek için güçlü bir gerekçe görmüyoruz. Bu yıl için iyi bir yolda olduğumuzu görüyorum" ifadelerini kullandı.

Fed ayrıca politika faizi olan federal fon faiz oranının mevcut hedef bandında kalmasını sağlamak amacıyla bankalara rezerv fazlaları için ödediği faiz miktarını yüzde 2.40'tan yüzde 2.35'e düşürdü. 

Dünya'nın aktardığına göre, Politika açıklamasında dile getirilen ana endişe şu anda Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam eden "ılımlı" enflasyon seviyesi oldu. Açıklamada, son zamanlarda enflasyondaki düşüşün beklenenden daha kalıcı olabileceği ve artık sadece enerji fiyatlarından düşüşten kaynaklanmayacağı ortaya koyuldu.

En son veriler, yüzde 1.6 seviyesinde olan arz talep enflasyon göstergesinin hane halkları ve işletmelerin ekonominin gücü hakkında şüpheleri olması ve harcama ve yatırım yapmak için daha az istekli olmalarını göstermesi halinde bir sorun olacağını gösterdi.

Powell gazetecilere yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyondaki düşüşün çoğunlukla geçici faktörlerden kaynaklanabileceğini belirterek yüzde 2 hedefine geri döneceğini öngördü.

Fed "Enflasyonun ısrarla hedefin altında seyrettiğini görürsek, bu endişe duyacağımız ve politika belirlerken dikkate alacağımız bir şey" dedi.

Ancak Powell şimdilik düşük enflasyonun Fed'in politika faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmaya karar vermesinde "sabırlı" olmasına imkan tanıdığını belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Milletvekili Bedri Serter, hem gündeme ilişkin hem de Nisan ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Serter, TBMM’nin tatile girmeden önceki ...

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nın vatandaşa kemerleri sıkmayı...

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, halkın sorunlarının çözülmeden Meclisin tatile girmemesi i...

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 1 ile 17. maddelerini kapsayan 1. ...

TÜİK'in açıkladığı verilere göre Haziran ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 48,6 düşüşle 61 bin 355 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ayı ve yılın ilk altı aylık dönemindeki bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi 2019 yılının ocak haziran dönemin...

Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıllık 350 bin ton zeytinyağı ithal eden Amerika Birleşik Devletleri'ne ihracatını arttırma...

Yazarlar
Website Security Test