Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar 20 yıllık grafik, dolar 20 ve 30 yıl içinde nasıl değerlendi?

30.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doların 20 yıllık grafiği... Dolar 20 ve 30 yıl içinde nasıl değerlendi? Dolar, Türk Lirası karşısında 20 ile 30 yıl içinde zirve yaptı.

Dolar, TL karşısında özellikle son 1 yıl içinde zirve yaptı. Dolardaki son gelişmeler ve 10-20-30 yıllık grafik haberimizde. Dolar TL karşısında nasıl bu kadar değer kazanmaya devam ediyor, kur için yorumlar neler?

Kur, dün saat 10:45 itibariyle 5.9455 ve euro/TL 6.6456 seviyesinde yer aldı. Dolar/TL geçen hafta PPK açıklaması ardından 12 Ekim'den bu yana gördüğü en yüksek gün içi seviye olan 5.9820'ye kadar yükselmiş ve bu seviye itibarıyla TL'nin dolar karşısında yıl başından beri değer kaybı ise yüzde 11.5'e ulaşmıştı.

FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, "Yurtiçinde yarınki enflasyon raporunu izleyeceğiz. Kurun geldiği seviyeler ve risklerdeki artış enflasyon beklentilerinde olumsuz yönde bir revizyona neden olabilir. Öte yandan son dönemde TCMB'nin döviz rezervleri ile ilgili spekülasyonlar vardı, buna yönelik açıklamalar yapılmasını da bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD ile ilişkiler ve İran yaptırımları kaynaklı jeopolitik ve siyasi risklerin de devam ettiğini söyleyen Kavak, "YSK'nın İstanbul seçimine dair vereceği karar kritik. YSK İstanbul seçimini tanır ve yeni seçim kararı almazsa pozitif yansımasını görürüz. "Bu hafta haber akışı çok yoğun ve bunların ne şekilde evrileceği kurun da yönünü belirleyecek. Risklerin artması halinde dolar/TL'de 5.97 seviyesinin de kalıcı olarak geçilmesiyle hedefler 6.18-6.20 bandına çekilebilir. Risklerin hafiflemesi halinde ise kurda 5.70'lere hareket görülebilir" diye konuştu.

Yurtdışında ise yatırımcılar bu hafta Çarşamba akşamı sona erecek olan Fed para kurulu toplantısı ve Çin'de açıklanacak imalat sektörü verilerini izleyecek. Veriler dünyanın iki büyük ekonomisi ABD ve Çin'de para ve maliye politikasının nasıl şekilleneceğine dair fikir verecek.

Bugün ise, dolar/TL yeni güne yükselişini koruyarak başladı. TCMB'nin geçen hafta PPK metninde sıkılaştırmaya yönelik söylemini yumuşatması ve döviz rezervlerine yönelik endişeler nedeniyle piyasalar enflasyon raporunu bekledi. TCMB Başkanı Çetinkaya'nın sunuma başlamasının ardından hareketlenen dolar/TL 5.9848'e çıktı. Dolar ardından 5.96 seviyesine geriledi.

Bu hafta veri gündemi ve haber akışı oldukça yoğun. Bu hafta Cuma günü açıklanacak Mart ayı enflasyon verisi izlenirken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in de değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor.

Piyasaların gündemindeki en önemli madde seçim sonuçları olmaya devam ediyor. YSK'nın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesini bu hafta açıklaması bekleniyor. Yurtdışında ise Çarşamba akşamı açıklanacak olan ABD Merkez Bankası faiz kararı izlenecek.

Bankacılar TL'nin yönü açısından zor bir hafta olduğunu ve kurun yoğun veri ve haber akışı ile yön bulacağını belirtiyor.

Dolar 30 yıllık grafik

Dolar 30 yıllık grafik

Dolar 20 yıllık grafik

Dolar 20 yıllık grafik

Dolar 10 yıllık grafik

Dolar 10 yıllık grafik

Dolar 1 yıllık grafik

Dolar 1 yıllık grafik

30 yıl içerisinde Dolar TL'de en düşük fiyat, 25 Temmuz 1992'de görülüyor. Söz konusu tarihte 1 Dolar 0.0072 Türk Lirası. Dolar TL'de en yüksek fiyat ise 13 ağustos 2018 tarihinde geçtiğimiz yaz hükumetin ABD'li Rahip Andrew Brunson'un ülkesine iade edilmesi konusunda Trump yönetimi ile anlaşmazlık yaşaması sonucunda dolar TL'de 7.0372'lik bir fiyat görüldü. 

Dolar/TL an itibariyle 5.96 seviyelerinde.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ünlü ekonomist Yeşilada'ya göre Berat Albayrak seçim sonrası gidebilir!

Bu hafta borsada neler yaşandı? 13-17 Mayıs haftası yatırım araçları kaybettirdi, Borsa İstanbul ise yüzde 1,96 azaldı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Türk yatırımcılara sunduğu fırsatlar, eyaletin yatırım ajansı NRW.INVEST’in Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği toplant...

Geleneksel iftar programında basın ile bir araya gelen Hak-İş Genel Başkanı Mustafa Arslan, çalışma yaşamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toruntay, işsizlik art...

EBSO tarafından 2018 yılında üretimden satışlar kriterine göre 100 büyük firma, düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Hükumet 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesi Meclis'e ekonomi paketi sunacak. Peki ekonomi paketinde neler olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi ne?

Yazarlar
Website Security Test