Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Reform paketinde ne olacak? Seçim sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor?

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü ''Yapısal Reform Paketi''ni açıklayacak. Yapısal Reform Paketi'nde neler olacak? Yerel seçimler sonrası Türkiye ekonomisini ne bekliyor? Reuters'a konuşan yatırımcılar Bakan Albayrak'ın açıklayacağı yapısal reform paketini değerlendirdi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından ekonomiye ilişkin ilk somut adım 10 Nisan 2019 Çarşamba günü atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çarşamba günü "Yapısal Reform Paketi" adında yeni bir kalkınma hareketinin sunumunu yapacak.

Reuters haber ajansına konuşan yatırımcılar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın çarşamba günü yapacağı sunumu değerlendirdi.

Reuters'ın haberinde, ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerden sonra siyasi tabanını desteklemek isteyeceği’ analizi yapıldı; bu nedenle de, yatırımcıların ekonomiye istikrar getirmek için Türkiye’nin hayata geçirmesini umduğu ‘acılı reformların’ yapılacağına dair umutların azaldığı yorumuna yer verildi.

Reuters haberi şöyle devam ediyor; "Erdoğan seçimlerin ardından yaptığı ilk açıklamada ekonomiye odaklanılacağı sinyalini verdi Fakat birçok analizci, özellikle seçimlerden sonra, kapsamlı bir reform planı ihtimali konusunda kötümser. AKP’nin bunun yerine, daha derindeki ekonomik zayıflıkları ele alamayan ve hatta daha da kötüleştiren kısa vadeli teşvikler yoluna gitmesinden endişe ediyorlar."

Credit Agricole bankasından üst düzey stratejist Guillaume Tresca da, “AKP tabanı daha fazla büyüme yanlısı önlem, daha düşük enflasyon istiyor. Bu, AKP’nin seçimlerden önce yaptığı şeyin ta kendisi ve eğer Erdoğan popülaritesini sürdürmek istiyorsa bunun devam etmesi gerekecektir. Somut reformlar beklemiyorum, (açıklamalar) sadece lafta kalacak” ifadelerini kullandı.

Reuters'a görüş bildiren Forex Uzmanı Piotr Matys ise, “Albayrak’ın ekonominin hızla dengelendiğini iddia eden slidelar ve maddelerden oluşan bir PowerPoint sunumu yatırımcılar arasında güveni yeniden tesis etmeye yetmeyecektir” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düştü. Asya piyasaları yatay. Altın ise petroldeki sert yükseliş nedeniyle prim yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile ihracat yapan KOBİ'lere TL kredi imkanı sağlayan Eximbank'ın KOBİ dışı firmalara da TL kredi kullandırmaya bugün başlayacağını bil...

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 6.9 artışla 63.5 değerini aldı ve 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşma...

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

Yazarlar
Website Security Test