Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar TL'de son durum TL'de seçim sonrası belirsizlik sürüyor

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar TL'de son durum ne? Dolar TL'de son durum, yerel seçimleriyle ilgili belirsizliğin sürmesi nedeniyle yukarıya yönlü. 8 Nisan 2019 Pazartesi gücen döviz fiyatları dolar, euro, İsviçre Frangı, Sterlin, Japon Yeni ve Bitcoin fiyatları. Dolar kurunda son fiyatlar.

Dolar TL güne nasıl başladı? 8 Nisan 2019 Pazartesi güncel dolar kuru fiyatları. Dolar TL güne 5.60'tan başlamıştı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin konuşması sonrasında 5.71'e yükseldi.

Seçimlerin üzerinden 8 gün geçmesine rağmen İstanbul'daki yerel seçim tartışmaları ve Ak Parti'nin itirazları bitmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasında, "Burada organize suç eylemleri tespit ettik. YSK'ya da bu belgelerle gittik. 13-14 bin farkla seçim kazandım havasına girmeye kimsenin hakkı yok. Savcılar delillere dayalı olarak gereğini yapacaklar" dedi. 

Bugün Merkez Bankası (TCMB) ise iki yeni hamle duyurdu ve yeni haftaya Merkez Bankası'nın TL'deki hamleleriyle başladık. TCMB bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faizi yüzde 24'e çekildi. Ayrıca 22 Mart'tan bu yana ilk kez miktar bazlı repo ihalesi açıldı.

Türk Lirası, geçen hafta EBRD'nin tahsili geçmiş alacaklara yatırım yapabileceğine ilişkin açıklamaları ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin söylemleriyle benzer ülke para birimlerinden pozitif ayrışarak değer kazanmış ancak bu hareket kalıcı olmamıştı. Dolar/TL Perşembe 5.55'e kadar geri çekilmişti.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 10 Nisan 2019 tarihinde açıklayacağı "Reform Paketi" de piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak dolar TL için, "Herhangi bir risk ortaya çıkmadan seçim sonuçları netleşirse TL varlıklar güçlenebilir. Seçimin yenilenmesi gibi bir riskin ortaya çıkması veya kazananın değişmesi halinde bir gerilim ortaya çıkarsa yabancı yatırımcıda güven azalabilir. Siyasi risk artışı ortaya çıkarsa kur yukarı gidebilir. Öte yandan S-400/F-35 konularının yanı sıra reform paketi önemli. Kredi genişlemesi gibi unsurların ortaya çıkması, maliye politikasının genişletilmesi gündeme gelirse bu olumsuz algılanabilir. Sıkı para politikasına bir de sıkı maliye politikasının eklenmesi gerek. Yapısal reformlarda eğitim, sağlık, adalet reformu yapılacak mı bunlara da bakılacak." değerlendirmelerinde bulundu.

An itibariyle Dolar TL'de Alış: 5,7020, Satış: 5,7040

Avro an itibariyle Alış: 6,4078 Satış: 6,4111

İngiliz Sterlini (GBP) Alış: 7,4476, Satış: 7,4573

İsviçre Frangı (CHF)Alış: 5,7022, Satış: 5,7058

Japon Yeni (JPY) Alış: 5,1154, Satış: 5,1181

Bitcoin: 5,227.86 dolar, Toplam Bitcoin'deki para: 92 milyar dolar 

Kripto para piyasasındaki toplam para ise: 181 milyar dolar

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

Yazarlar
Website Security Test