Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası swapta TL faizini yüzde 24'e çekti, repo ihalelerine başladı

8.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan yeni haftada iki yeni hamle. Dolar TL'de yön bulmaya çalışan Merkez Bankası, swapta TL faizini yüzde 24'e çekti, 22 Mart'ta ara verilen repo ihalelerine de yeniden başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni haftaya iki yeni hamle ile başladı. Birincisi swap piyasasında TL faizlerini yüzde 24'e çekerken, öte yandan 22 Mart'ta ara verilen repo ihalelerine tekrar başladığını bildirdi.

Merkez Bankası'ndaki döviz karşılığı TL swap piyasasında bugün TL faizi yüzde 24'e çekildi. TCMB Cuma günü ise piyasada TL faizini yüzde 25.50 idi.

Merkez Bankası geçen iki haftada kademeli olarak attığı adımlarda döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 10'dan yüzde 40'a çıkarmıştı.

 

Repo ihalesi

22 Mart'ta kurun 5.80'lere çıkmasıyla repo ihalelerine ara veren Merkez Bankası, bugün haftalık repo ihalesi açtı. Merkez Bankası 22 Mart'ta "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır." ifadelerini kullanmıştı. MB, bugün düzenlediği bir hafta vadeli repo ihalesi ile piyasayı 16 milyar TL fonladı. Merkez Bankası'nın açtığı ihaleye 43 milyar 220 milyon TL teklif gelirken, ortalama bileşik, en düşük ve en yüksek faiz yüzde 27,05 seviyesinde gerçekleşti. Basit faizler ise en düşük, ortalama ve en yüksek yüzde 24,00 oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk-İş'in tüm kamu işçileri için istediği zam oranı belli oldu.

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) reklamı gündem oldu. Youtube'daki resmi hesapta yayınlanan reklam Türkiye üzerinde oynanan ''Ekonomik oyunları'' konu alıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test