Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'de evde yemek yapmak ne kadar pahalandı?

3.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de evde yemek yapmak son 10 yıl içinde ne kadar pahalandı? Bir menemenin maliyeti 2009 ile 2019 yılları arasında nasıl bir değişim geçirdi? Türkiye'de gıda enflasyonu son 10 yılda yemeklerdeki maliyetleri nasıl artırdı?

Türkiye'de gıda enflasyonunun evde yemek yapma maliyetine yaptığı etki son 10 yılda nasıl değişti? Evde yemek yapma maliyeti ne oldu? Evde pişen yemekler 10 yıl önce ne kadara mâl oluyuordu, şimdi ne kadar?

BBC Türkçe'nin haberine göre, Türkiye'de gıda fiyatlarındaki artış küresel tablodan farklı bir yön izliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün her ay yayımladığı küresel gıda fiyatları endeksi neredeyse 10 yıldır yatay bir seyir izliyor. Türkiye'de ise özellikle 2017'den bu yana gıda fiyatlarında hızlı bir yükseliş var. Gıda enflasyonu sekiz aydır yüzde 20'nin altına inmiyor. Son iki buçuk yılda ise gıda fiyatları ayda ortalama yüzde 16 artıyor. 

Nitekim 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesinde tanzim satış noktalarının kurulması dikkatleri gıda enflasyonunda toplamıştı. 

Türkiye ve Dünya gıda endeksi

Gıda fiyatlarındaki artıştan sorumlu tutulan grup tarlalardan marketlere yolculuğuna aracılık yapanlar oldu. Hükümet yetkilileri, bu aracıları aldıkları komisyonların ürünlerin perakende fiyatlarını artırmak ve haksız kazanç elde etmekle suçluyor. Bu girdi maliyetlerinin bir diğer nedeni de TL'deki değer kaybı ve tarımsal üretimin maliyetinin artması.

Fiyatlar için TÜİK'in enflasyon sepetinde kilogram bazında verdiği ücretler kullanıldı.

Bir menemenin 2009 - 2019 yılı arasındaki değişen maliyeti:

 200920142019

4 adet

Yumurta

₺1,2₺1,6₺2,8

3 adet

Soğan

₺0,21₺0,3₺1,2
4 adet domates₺0,8₺1₺2,7
250 gr. Biber₺0,8₺1₺2,4

Kaynak: BBC Türkçe

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

Yazarlar
Website Security Test