Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TL ve Borsa düştü, Türk Lirası ve borsadaki düşüşün nedeni ne?

27.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Lirası'ndaki düşüşün nedeni ne? TL ve borsadaki düşüşün anlamı ne? Londra swap piyasası ne demek? Ne anlama geliyor?

Londra swap piyasasında Türk Lirası'ndaki gecelik faiz oranları yüzde 1000'i gördü. Bu oran geçen hafta yüzde 24'tü. 

Türk Lirası'ndaki düşüş sürerken borsada da bugün büyük düşüş yaşandı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ise ortalama yüzde 4.75 oranında değer kaybetti. 

Gazete Duvar'dan Ali Rıza Güngen, "BDDK’nın swap limiti aracılığıyla liranın uluslararası alanda kıtlaştırılması ile liranın değersizleşmesine oynayanları cezalandırıyorlar. Bu piyasa, ilginçtir, bankacılık sektöründeki fonlama kaynaklarındaki payını artırıyordu. Üç haneli swap faizi buna engel olacaktır. Türkiye’de faizlere doğrudan bir etkisi olmasa da swap faizlerinin fırlaması ve mevcut çalkantı, belirsizlik ve Türkiye’ye başka kanallardan da girenlerin TL maliyetinin artışı, kısa vadede beklentileri bozuyor. Sonuç tahvil faizlerinin artması ve borsanın düşmesi. Ancak en başa, geçen haftaya dönersek bu spekülatif hamleler ve ona karşı hamlelerin öncesinde döviz tevdiat hesaplarında hızlı artış, TCMB rezervlerinde hızlı erime gibi Türkiye ekonomisinin temel sorunlarına dair kaygıları görürüz. Bu sorunlar duruyor. Kriz yönetimi anlamında temel bir değişiklik söz konusu değil. Sadece seçim öncesinde hızlı değer kaybı engellendi. Bedelini Nisan ayında anlayacağız." dedi.

Ayrıca yine Duvar'dan Mühdan Sağlam, "BDDK tarafında swap’a dönük sınırlandırma, Türkiye’den yurtdışına TL çıkışını geçici de olsa sınırlandırdı. Bu strateji TL’yi uluslararası piyasaya sürerek değer yitirmesine neden olan yatırımcı ve spekülatif atakları şimdilik sınırlandırmış görünüyor. Londra piyasasında TL’nin gecelik faizinin üç haneli rakamlara çıkması da bunu gösteriyor. Ancak bu sürekli uygulanabilecek bir hamle değil. Örneğin yurtdışında Türkiye’ye yatırım yapacak veya Türkiye’den yatırımı çekecek olanlar, şu anda TL kıtlığı sebebiyle adım atamaz durumda. BDDK bir strateji uyguluyor ve seçime kadar doları belli bir seviyede tutmayı hedefliyor. Oysa Merkez Bankası rezervlerinin durumu, faiz oranları, enflasyon ve işsizlik rakamları dikkate alındığında Türkiye’nin kısa süreli göstergeler üstünden durumu kurtarma stratejisine değil, ayakları yere basan bir ekonomi politikasına ihtiyacı var. Bu swap kısıtlaması döviz TL takası yapan Türkiye bankalarını zora soktu. Ellerindeki TL’yi Swap için kullanamayan bankalar, döviz ihtiyaçlarını yüksek faizle borçlanarak gidermek durumda kalıyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DuvaR

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

Yazarlar
Website Security Test