Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TL ve Borsa düştü, Türk Lirası ve borsadaki düşüşün nedeni ne?

27.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Lirası'ndaki düşüşün nedeni ne? TL ve borsadaki düşüşün anlamı ne? Londra swap piyasası ne demek? Ne anlama geliyor?

Londra swap piyasasında Türk Lirası'ndaki gecelik faiz oranları yüzde 1000'i gördü. Bu oran geçen hafta yüzde 24'tü. 

Türk Lirası'ndaki düşüş sürerken borsada da bugün büyük düşüş yaşandı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ise ortalama yüzde 4.75 oranında değer kaybetti. 

Gazete Duvar'dan Ali Rıza Güngen, "BDDK’nın swap limiti aracılığıyla liranın uluslararası alanda kıtlaştırılması ile liranın değersizleşmesine oynayanları cezalandırıyorlar. Bu piyasa, ilginçtir, bankacılık sektöründeki fonlama kaynaklarındaki payını artırıyordu. Üç haneli swap faizi buna engel olacaktır. Türkiye’de faizlere doğrudan bir etkisi olmasa da swap faizlerinin fırlaması ve mevcut çalkantı, belirsizlik ve Türkiye’ye başka kanallardan da girenlerin TL maliyetinin artışı, kısa vadede beklentileri bozuyor. Sonuç tahvil faizlerinin artması ve borsanın düşmesi. Ancak en başa, geçen haftaya dönersek bu spekülatif hamleler ve ona karşı hamlelerin öncesinde döviz tevdiat hesaplarında hızlı artış, TCMB rezervlerinde hızlı erime gibi Türkiye ekonomisinin temel sorunlarına dair kaygıları görürüz. Bu sorunlar duruyor. Kriz yönetimi anlamında temel bir değişiklik söz konusu değil. Sadece seçim öncesinde hızlı değer kaybı engellendi. Bedelini Nisan ayında anlayacağız." dedi.

Ayrıca yine Duvar'dan Mühdan Sağlam, "BDDK tarafında swap’a dönük sınırlandırma, Türkiye’den yurtdışına TL çıkışını geçici de olsa sınırlandırdı. Bu strateji TL’yi uluslararası piyasaya sürerek değer yitirmesine neden olan yatırımcı ve spekülatif atakları şimdilik sınırlandırmış görünüyor. Londra piyasasında TL’nin gecelik faizinin üç haneli rakamlara çıkması da bunu gösteriyor. Ancak bu sürekli uygulanabilecek bir hamle değil. Örneğin yurtdışında Türkiye’ye yatırım yapacak veya Türkiye’den yatırımı çekecek olanlar, şu anda TL kıtlığı sebebiyle adım atamaz durumda. BDDK bir strateji uyguluyor ve seçime kadar doları belli bir seviyede tutmayı hedefliyor. Oysa Merkez Bankası rezervlerinin durumu, faiz oranları, enflasyon ve işsizlik rakamları dikkate alındığında Türkiye’nin kısa süreli göstergeler üstünden durumu kurtarma stratejisine değil, ayakları yere basan bir ekonomi politikasına ihtiyacı var. Bu swap kısıtlaması döviz TL takası yapan Türkiye bankalarını zora soktu. Ellerindeki TL’yi Swap için kullanamayan bankalar, döviz ihtiyaçlarını yüksek faizle borçlanarak gidermek durumda kalıyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DuvaR

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test