Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru tahminleri, dolar yorum, seçimden sonra dolar yükselir mi?

26.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomistler dolar karşısında TL'deki oynaklığın arttığının altını çiziyorlar. Dolar kuru tahminleri, dolar yorumları. Seçimden sonra dolar yükselir mi? Önümüzdeki dönemlerde dolar ne olacak? Ne kadar yükselir?

22 Mart 2019 Cuma günü yaşanan artış sonrası gözler yeniden dolara çevrildi. Geçtiğimiz yıl (2018), ABD ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi sonrası Dolar/TL'nin 8 liraya dayanması bir anda panik havası estirmişti ve Türkiye'de gıda enflasyonu tavan yapmıştı.

ABD ile yeni krizlerin kapıda olması ve 22 Mart'ta dolarda yaşanan yükseliş tekrar büyük bir kur dalgalanması mı geliyor sorularını gün yüzüne çıkardı. Meksa FX Analisti Serkan Uludağ, dolar kuruna ilişkin bir takım tahminlerde bulundu. Uludağ, kurun Merkez Bankası adımları ile 5.50 civarına gevşediğini ancak 5.4820 bölgesinin ana destek konumunda olduğunu söyledi.

ABD ile İsrail'in 'Golan Tepeleri' konusunda attıkları adımların da TL'deki riski artırdığının altını çizen Analist Serkan Uludağ, "Gün içinde hareketli saatler geçirme potansiyelimiz yüksek. Yerel seçimlere de çok az bir süre kalması sebebiyle, riski sevmeyen yatırımcıların uzak durması, risk yönetimi açısından mantıklı olabilir" ifadelerini kullandı.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir de görüş bildirerek, "TCMB adımlarının etkisiyle kur 5.4650 seviyelerine kadar gerilerken, 5 yıllık CDS risk priminde yaşanan yükseliş eğiliminin TL fiyatlamalarını baskı altında bıraktığı gözleniyor'' dedi. Demir ayrıca, "Teknik olarak incelendiğinde, yüksek oynaklık ortamında çok sağlıklı görüntü vermese de, kurun 200 günlük hareketli ortalaması olan 5.4654 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerinde tutunmanın sürmesi durumunda 5.6500-5.7000 direnç bölgesi kısa vadede takip edilebilir" ifadelerini kullandı.

Dünya Gazetesi'nde yazan ekonomist Tuğrul Benli ise dolar seçimden sonra yükselecek söylentileri için şu yorumu yaptı: Enflasyonda önümüzdeki dönemde gerileme göreceğiz. Sıkı bir para politakası yürütülüyor. Cari açığımız çok ciddi miktarda düşecek. Reel olarak döviz ihtiyacı olmuyor. Önümüzdeki döneme baktığımızda 12 aylık cari açığımız sıfıra bile gelebilir. Yerlilerde bir bekleyiş var. 6.5-7'ye dayanınca insanlar haliyle oraya gider mi diyor. Ben şu an yaşanan dolar beklentisinin yersiz olduğunu düşünüyorum. Ama malesef son 16 haftadır yerlilerin döviz mevduatlarında bir artış var. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite olanağı sağlayacak. Limitlere sınırlı olarak gecelik repo...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre ihracatçılar kambiyo vergisi ödemeyecek.

17 Haziran 2019 dolar kuru. Dolar TL'de son durum ne? Güncel döviz fiyatları, dolar yorumları ve güncel fiyatlar.

Uzmanlardan güncel altın fiyatları. Altın yükselmeye devam edecek mi? 2019 yılı altın fiyatları. Altın yorum. Altın 2019 yılında yükselmeye devam eder mi? Uzmanlar, ek...

2019 Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

Yazarlar
Website Security Test