Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bekir Pakdemirli patates şirketi McCain Foods danışmanlığı görevi

12.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin danışmanı olduğu dondurulmuş patates firması McCain Foods, patates üretiminin 25 ilde yasaklanması ve patates ithalatı için vergilerin bir ay süreyle sıfırlanması sonrası konuşulmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2013 - 2018 yılları arasına dünyanın en büyük patates  şirketlerinden biri olan McCain Food'da üst düzey yöneticilik, iş geliştirme danışmanı olarak görev yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bu görevini, Turkcell'deki Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte yürüttü. Daha sonra Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM perakende mağazalarında da Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabineye seçilip Tarım ve Orman Bakanlığı'na getirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli, 13 Şubat 2019 tarihinde yaptığı açıklamayla, karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandığını duyurmuştu. Uygulamaya gerekçe olarak, ürünlerdeki hastalık gösterilmişti. Ardından dün de (11 Mart 2019) patates ithalatında bir aylık süre ile vergiler sıfırlandı.

Sosyal medyada tartışma yaratan konu CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Gaytancıoğlu, TBMM'ye soru önergesi vererek, "Bunda 17 yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin üretim politikalarına önem vermemesi ciddi bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen patates bile üretilemez hale gelmiş, gümrük vergileri sürekli sıfırlanarak yurttaşlarımız bir zamanlar en ucuz gıda olan patatesi alamaz duruma getirilmiştir. Uygulanan niteliksiz politikaların temelinde Tarım Bakanlığı görevine getirilen kişilerin sektör dışından olması ve küresel ticaret firmalarına yakınlığına yönelik olarak yazılı ve görsel başında birtakım haberlere rastlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

CHP'li Okan Gaytancıoğlu'nun soruları:

1Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Food şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

2Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Food şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

3Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan rezervleri bir haftada 2.5 milyar dolar artıracak önemli bir adım geldi.

Kenevir tohumunun kilo fiyatında büyük yükseliş gözleniyor. Kenevir tohumuna talep arttı, tohumun fiyatı yükseldi.

Bitwise, Bitcoin işlem hacminin şişirilmiş olduğunu açıkladı. Öyle ki yapılan açıklamaya göre Bitcoin'deki işlemlerin sadece yüzde 5'i gerçek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 2018 yılı işsizlik verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıl işsizlik yüzde kaç oldu? İşte rakamlar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltti.

Dolar TL haftaya nasıl başladı? 25 Mart 2019 Pazartesi dolar kuru, döviz fiyatları. Dolar ve Euro pazartesi günüyle haftaya nasıl başladı işte ilk rakamlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bazı bankalar hakkında, manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiği için inceleme başlatıldığını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test