Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçimden sonra dolar ne olacak? Yerel seçimlerden sonra dolar ne olur?

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar/TL güne ve Mart ayına nasıl başladı? 1 Mart 2019 Cuma dolar kuru, döviz fiyatları. Dolar/TL, ABD'de güçlü büyüme trendine işaret eden verilerin doları desteklemesiyle yukarı yönlü hareket ediyor.

ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik olumsuz beklentiler ve zayıf küresel büyüme öngörülerine karşın ABD'de büyümenin dünyanın kalanından olumlu yönde ayrışması dolara destek oldu ve Dolar/TL, ABD'de güçlü büyüme trendine işaret eden verileri ışığında yukarı yönlü hareket ediyor. Ancak uzmanlar Dolar/TL'de aşağıya veya yukarıya doğru sert hareketler beklemiyor.

Haftaya 5.30'lu seviyelerde başlayan dün akşam saatlerinde ise 5.32 civarında işlem gören dolar/TL bugün saat 10:25'de 5.3520 seviyesinde yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.0880 bandındaydı.

Dolar TL'de beklenti ne?

İşte yakın tarih için dolar TL beklentisi: Küresel büyüme ve küresel ticarete ilişkin endişeler devam ederken ABD ekonomisinin faiz artışlarına izin verebilecek hızda büyüme gösterebilmesi doları destekliyor. Veriler sonrası henüz ABD faiz politikasına ilişkin tahminlerde bir değişikliğe gidilmedi ancak bu olasılık bile dolardaki değerlenmeyi dolayısıyla TL'deki değer kaybını beraberinde getirdi. Şubat'ta kurun 5.1650-5.3450 bandında bir hareket gösterdiği, volatilite ciddi şekilde gerilemiş durumda olduğu ve 5.35'in üzerinde kapanışlar yukarı yönü beraberinde getirebilir ancak tahminleri değiştirecek boyutta bir gelişme olmadığı sürece yukarıda 5.45 üzeri bir seyir öngörülmüyor.

Küresel gelişmelerde ise Hindistan - Pakistan arasındaki gerginliğe rağmen anlamlı fiyat hareketleri gözlenmezken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in ülkesi ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yorumları küresel piyasalarda bir nebze de olsa riskten kaçış görülmesini sağladı.

Türk Lirası hala cazip görünüyor. Sebepleri ise bankacıların AB ve Euro bölgesindeki büyümelerde yavaşlama, ABD'de faizlerin sabit tutulması hatta indirimin gündemde olması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın enflasyonla mücadelede kararlı duruşu.

Ayrıca "Carry" olarak bilinen yabancı yatırımcıların yüksek getirili para birimi bulundurmalarında elde ettikleri faiz geliri nedeniyle TL'ye ilgilerinin devam ettiği söyleniyor. Diğer yandan yerel yatırımcı döviz varlığını artırmayı sürdürüyor. Bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları yaklaşık beş aydır, her hafta aralıksız arttı ve 102.9 milyar dolara ulaşan birikim tarihi zirveye çok yaklaştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Swap nedir? Londra Swap piyasası ne anlama geliyor? Bu durum Dolar/TL'yi nasıl etkileyecek? Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter'daki kişisel hesabından Londra'daki swap p...

Ekonomistler dolar karşısında TL'deki oynaklığın arttığının altını çiziyorlar. Dolar kuru tahminleri, dolar yorumları. Seçimden sonra dolar yükselir mi? Önümüzdeki dön...

Türk zeytin ve zeytinyağı İngiliz sofralarını süsleyecek. Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı amacıyla Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), Londra...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim ürünlerinin marketlerde de satılacağını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılının Temmuz-Aralık dönemine ilişkin elektrik ve doğal gaz fiyat istatistiklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan rezervleri bir haftada 2.5 milyar dolar artıracak önemli bir adım geldi.

Kenevir tohumunun kilo fiyatında büyük yükseliş gözleniyor. Kenevir tohumuna talep arttı, tohumun fiyatı yükseldi.

Yazarlar
Website Security Test