Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kira geliri beyannamesi 2019 ne zaman verilir?

28.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen yıl (2018 içi) kira geliri elde etmeye başlayanlar için ''Kira geliri beyannamesi'' yarın (1 Mart 2019 Cuma) başlıyor.

Gayrimenkul sahiplerinin kira gelir beyannamesi yarın (1 Mart 2019 Cuma) başlıyor. Süreç 25 Mart'ta sona erecek. İş yeri ve mesken sahiplerinin 25 Mart'a kadar kira gelir beyannamesini vermesi gerekiyor. Kira gelirlerinde 1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemi için istisna oranlar konutta 4 bin 400 TL, iş yerinde ise 34 bin TL olarak belirlendi.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek. Ayrıca vatandaşlar internetten online şekilde kira beyanlarını verebilecek. www.gib.gov.tr adresinden gerekli düzenlemeler yapılarak kira beyannamesi verilebilecek. İnternetten işlemi yapmayacak vatandaşlar, ikametgahın bulunduğu yerdeki vergi dairesinden 2019 kira gelir beyannamesini verecek. 

VERİLMEYEN VEYA YANLIŞ VERİLEN BEYANIN CEZASI NEDİR?

Eksik veya yanlış beyan verenler istisna oranından faydalanmadan cezalandırılacak. Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, "Evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor. Bir konuttan fazla aynı kişiye konut tahsis edilmesi durumunda emsal bedel uygulaması yapılması gerekiyor. Bu da konutun emlak vergi değerinin yüzde 5’ine denk geliyor. Hala, teyze, amca gibi akrabalara verilen bedelsiz konutlar için emsal kira uygulaması yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk Akımı doğalgaz boru hattının ''Su Üstü Kaynaklama'' olarak bilinen işlemin tamamlanmasıyla, kıyı geçişi ve açık deniz kesimindeki boru hatları birleştirildiği bil...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da ''Adım Adım Ekonomi'' programında konuştu. Bakan Albayrak 2019'daki ekonomik yapıya ilişkin bilgiler verdi.

Petrol fiyatları yılın zirvesine yakın. Ayrıca altın fiyatları da FED zirvesi öncesi yukarı yönlü.

Türkiye Varlık Fonu, satılacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Varlık Fonu satılıyor mu?

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan 2017 ve 2018 yıllarında ne kadar para harcandı? İşsizlik Fonundan harcanan paralara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı v...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 Şubat ayı konut satışları verilerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katılımıyla ''İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması'' yapıldı.

Yazarlar
Website Security Test