Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir ve Manisalı madenciler, XIAMEN fuarı öncesi çalıştayda bir araya geldi

25.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, bölgesindeki ve hatta dünyadaki diğer ülkelerle kıyaslandığında olağanüstü doğal kaynaklara sahip bir ülke. Sanayi Devrimi ile birlikte bu zenginlik, ilk önce batı ülkelerinin dikkatini çekti.

ENGİN TATLIBAL

1800’lerin sonunda Osmanlı demiryollarını inşa eden İngiliz ve Fransız şirketler, imtiyaz anlaşmalarına demiryollarının geçtiği güzergahların belirli mesafesindeki alanlardaki madenleri işletme hakkını da ilave ettiriyorlardı. Bu nedenle Türkiye’de 1800’lerde inşa edilen demiryolları, dikkat çekici ölçüde kavislidir.

Sahip olduğumuz doğal kaynaklar içinde en eski dönemden beri kullanılanlar ise mermer ve doğaltaşlar... Antik Yunan medeniyetinin fiziksel ve mimari altyapısını oluşturan mermer, o dönemden beri sağlık, zenginlik ve medeniyet timsali olarak kabul ediliyor. Günümüz Türkiyesinin mevcut mermer ve doğaltaş rezervlerini ne ölçüde etkin kullandığı ise üzerinde tartışılması gereken bir soru.

Haftasonunda Çeşme Boyalık Beach Hotel’de gerçekleşen Ege Maden İhracatçıları Birliği Sektör Çalıştayı’nda bu soru ve sektörün gündemindeki diğer konular masaya yatırıldı. Madencilik sektörü, 2018’de 4.7 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla nazaran büyük bir artış gerçekleştirdi. Bu rakamın nasıl daha yukarı çekileceği ile birlikte çalıştayda ele alınan bir diğer konu da “çevde duyarlılığı” meselesiydi.

Gerçekten de ülkemizde mermer ve doğaltaş ocaklarının çevreye zarar verdiğine ilişkin yerleşik ve geniş çerçeveli ele alınmayan bir algı var. Etkinliğin evsahibi olan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bu konuda çarpıcı vurgular yaptı: “Türkiye’de toplam orman alanlarının sadece yüzde 0,25’lik bölümü madencilik sektörüne tahsis ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin yüzde 58’i ise bizim sektörümüzün katkılarıyla oluşuyor. Yani aslında madencilik sektörü doğaya zarar vermiyor, aksine katkı sağlıyor. Bugünkü organizasyonumuzda da doğaya nasıl katkı sağlayabiliriz diye düşündük ve her katılımcı için Tema Vakfı’na bir fidan bağışlamaya karar verdik.”

 

“Birlikteliğin gücü”

Kaya, etkinlikte yaptığı konuşmada biraz önce ifade ettiğimiz sektör başarılarının “işbirliği ve paydaşlık” anlayışı sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak madencilik ailesinde tüm konulara bu anlayışla yaklaştıklarını ve böylece sorunları daha kolay çözebildiklerini ifade etti. Son maden kanunu ile ilgili çekinceleri bir arada hareket ederek giderdiklerini, bu konuda birlikte hareket etmenin gücünü ispatladıklarını belirten Kaya, “Tüm paydaşlarımız ile sektörün menfaati için üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmak için çalışıyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin ekonomik kalkınması için ihracatın önemine vurgu yapan Kaya, katma değerli üretimi ve ihracatı artırmak için UR-GE, ticaret heyeti ve fuar katılımları gibi tüm faaliyetleri gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki hafta 6-9 Mart arası Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xiamen kentinde gerçekleştirilecek “Xiamen Doğaltaş Fuarı”na 73 firma ile katılım sağlayacaklarını ifade etti.

 

Detaylı sunumlar

Açılış konuşmasının ardından bilgilendirme sunumları ile devam eden etkinlikte Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz EİB’in madencilik sektörü ile ilgili faaliyetleri ve güncel sektörel durum gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. İşbırakmaz’ın ardından Türk Eximbank uzmanı Vural Gökar Koyun ihracatın finansmanı hakkında bir sunum gerçekleştirdi ve krediler hakkında ihracatçıların sorularını yanıtladı. Turk Eximbank sunumunu, EİB Devlet Yardımları Şubesi çalışanlarınca Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan devlet destekleri hakkında bilgilerin paylaşılması ve eğitimci, yazar, danışman Serdar Çakır’ın “Dış Ticarette Değer Yaratma” konulu sunumları takip etti. Bilgilendirme sunumlarının ardından ödül törenine geçildi.

Etkinlikte 2018 yılında İzmir ve Manisa illerinde 2 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren 6 maden ihracatçısı, 16 doğaltaş ihracatçısı toplam 22 firma ödüllerine kavuştu. Ödüllerin takdimi Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Alimoğlu ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faik Tokatlıoğlu gerçekleştirdi. Ödül töreninin ardından etkinlik gala yemeği ile devam etti.

 

 

ÖDÜL ALAN İZMİRLİ VE MANİSALI FİRMALAR

Madencilik sektörü 2 milyon dolar ve üzeri ihracat:Inter Abrasiv, İPM Endüstriyel Madencilik, Turkmex, Harborlıte Aegean, Grafit Madencilik, İPM İperlit.

Doğaltaş sektörü 2 milyon dolar üzeri ihracat:Dünya Taş, Olimar Madencilik, Vedat Zor Adamer, Sezgin İç ve Dış Tic., Babomar Mermer, Direct Container, İntertaş, İZKO Mermer, Huka Doğaltaş, Arslanlar, Tolga Öner İnşaat Mermer, Nif Doğaltaş, Ludi Reis Mermer, Olimar, Doramar Mermer, Mavideniz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin 6. olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut Başkan Murat Demircan'ın oluşturduğu tek liste ile seçime gidilirken güven ta...

Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 11-13 Şubat tarihleri arasında Roma ve Milano’da temaslarda bulundu.

Özellikle son yıllarda hızlanan küresel ısınma ile birlikte 200'den fazla meyveyi tehdit eden, ihracatta sıfır toleransı olan Akdeniz Meyve Sineği ile topyekun mücadel...

Muğla'nın en iyi zeytinyağlarının belirlendiği yarışmaya Milas'tan katılarak 14 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya ve 11 teşekkür belgesi almayı başaran zeytinyağcıları...

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, TOBB’un himayesinde KOBİ’lerin iş yapma şekillerinde ve rekabet koşullarında dijitalleşmelerini ve ile dünyadaki değişime ayak ...

YES for Europe Başkanlığına Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Başkan Yardımcısı Gürkan Yıldırım seçildi.

Türkiye Genç İş Adamları İzmir Buluşması kapsamında TÜGİAD tarafından düzenlenen “2020’de Global Gelişmeler ve Ekonomiye Yansımaları” paneline Gazeteci Metehan Demir’i...

Yazarlar
Website Security Test