Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski

21.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜSİAD'in yeni başkanı belli oldu. Görevi devreden Erol Bilecik yerine Simone Kaslowski Genel Kurul'da başkan seçildi. Yeniden TÜSİAD YİK Başkanlığına seçilen Tuncay Özilhan ise, yaptığı konuşmada, ''Kısa vadeli hesaplar ağır bastığında uzun vadeli hedefler ıskalanır. Uzun vadeyi ıskalama lüksümüzün hiç olmadığı bir dönemden geçiyoruz'' diye konuştu.

BURCU NOYAN

Türk Sanayicileri ve İş insanları Derneği (TÜSİAD)’nin 49’uncu Genel Kurulu düzenlendi. Yönetim Kurulu Başkanlığını devreden Erol Bilecik yerine Simone Kaslowski seçildi. Genel Kurul'da 2019 - 2020 TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı da seçildi. Tuncay Özilhan yeniden YİK Başkanı olurken, yardımcılıklara Ömer M. Koç, Arzuhan Doğan Yalçındağ, N. Ümit Boyner ve Ömer Aras seçildi. Üyeler ise Agah Uğur ve Tayfun Bayazıt oldu. Genel Kurulda yaptığı konuşmayla gündeme özel değerlendirmelerde bulunun TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, “Dünya ekonomisinde karar bulutlar Türkiye ekonomisinde işsizlik enflasyon iflaslar güney doğuda devem eden tehditler ve bu ortamda yaklaşan yerel seçimler. Önemi aşırı vurgulanan bir seçim dönemine girdik. Heyecan dozu oldukça düşük bir seçim dönemi yaşıyoruz. Yaklaşık 10 yıldan beri siyasi hayatımızda yüksek adrenalin ile yaşıyoruz. Toplum olarak yüksek adrenalinden yorgun düştük. Artık kavga etmek yerine geleceğimizden konuşmaya ihtiyacımız var” diye konuştu. Ağırlaşan makroekonomik sorunlar arasında fırsat bulup konuşulamadığını ama yerel kalkınmanın çok ciddi bir sorun olduğuna değinen Özilhan, “ Topraklarımızı sadece Ankara’dan bakarak yönetmek mümkün değil. Yerel kalkınmada geçmişte yapılan hataların sonuçlarını gıda enflasyonundan işsizliğe bir çok alanda görüyoruz ve yaşıyoruz. Gıda fiyatlarının on yıldan beri enflasyonun üzerinde seyrediyor olması meselenin gıda hava koşullarından kaynaklı olmadığını gösteriyor” dedi.

Gıdada sorunu çözmeye yönelik adımlar görmüyoruz

Son haftalarda gıda fiyatlarındaki yükselişe karşı önlemler alınmasına rağmen sorunu çözmeye yönelik adımları göremediklerini ifade eden Özilhan,  “ 80 milyonu besleyecek çiftçilerin oranı yüzde 10’dan yüzde 3’e düştü. Üretimin azaldığı çiftçiliğin yok olduğu tüketimin hızla arttığı bir durumda gıda fiyat kontrolüyle bir yere varılamaz. 80 milyonluk bir ülke olarak Türkiye’nin gıda ve gıda güvenliğinden taviz vermesi kabul edilemez. Tarıma sanayi kadar önem vermeliyiz. Mutfaktaki yangını döndürmek için adım atarken tarımın sorunlarına değinelim” dedi. Kısa vadeli hesaplar ağır bastığında uzun vadeli hedeflerin ıskalandığını belirten Özilhan, uzun vadeyi ıskalama lüksünün hiç olmadığı bir dönemden geçildiğini hatırlattı. Ekonomide geçen ağustos ayında zirve yapmış olan yangının ateşinin düştüğünün altını çizen Özlihan, “Dış ticaret açığı ve cari açık daralıyor. Ne kadar devam edeceğini bilemesek de bunlar olumlu gelişmeler. Buna rağmen işsizlik artıyor, üretim azalıyor. İstihdam yaratılamıyor. Maliye ve ekonomi kadroları bozulan dengeleri yeniden yerine oturtmak için var güçleri ile çalışıyor” diye konuştu.

Susuzluğu gidermek için zehir içilmez

Hükümetin paket üzerine paket açıkladığını vurgulayan Özilhan,  “Sorunlar kısa vadeli pansumanlarla çözülmez. Yapısal sorunlar geçici önlemlerle çözülemez. Daha önce de çözülmedi şimdi de çözülemez. Bugüne baktığımızda yapmamız gereken politikalarımızı demokratikleşme ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda belirlemek. Yapısal reformlar hayata geçmeli. Susuzluğu gidermek için zehir içilmez. Kısa vade düşünülürse hastalık daha kötü şekilde nükseder” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal olarak zor bir dönemden geçtiğine değinen TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, yeni dönem hedefleriyle ilgili olarak şu görüşlerini paylaştı: “Geçmişte olduğu gibi bugün de başarı için formülümüz anlamak analiz etmek ve görüşlerimizi paylaşmak olacak. Ekonomik göstergelerin bize söylediği gibi ülkemiz hedeflerine koşmak için sahip olduğu büyüme modelini güçlendirmek zorunda. Küresel finansman bolluğunun sona erdiği bir dönemde her ülke kendi potansiyeline daha sıkı sarılıyor. Ülkemiz ne mutlu ki bu çağın esas sürükleyicileri olan insan ve yenilikçi fikir kaynakları açısından çok büyük olanaklara sahip. Yeter ki bu fikirleri üretmek ve işlemek için gereken hukuksal toplumsal ve ekonomik reformlar hayata geçirelim.”

 

TÜSİAD 2019 Tahminleri

TÜSİAD, 2019 yılı Türkiye enflasyon tahminini yüzde 16,2, işsizlik tahminini yüzde 12,5 ve büyüme tahminini de yüzde 1,0 olarak açıkladı. (Ekte buraya bir tablo gönderiyorum. Siz sayfaya hazırlarken eklerseniz duruma göre sevinirim)

Yer olursa TÜSİAD Yeni Yönetim

TÜSİAD YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ VE SORUMLU OLDUKLARI YUVARLAK MASALAR

(2019-2020)

 

SİMONE KASLOWSKİ, Yönetim Kurulu Başkanı

MURAT ÖZYEĞİN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Parlamento ve Kamu Kurumları ile İlişkiler

Enerji ve Çevre İklim Değişikliği Yuvarlak Masa Başkanı

MEHMET TARA, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Sayman

Üyeler ile İlişkiler

BAHADIR BALKIR, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı

SERRA AKÇAOĞLU, Üye

Ekonomi ve Finans Yuvarlak Masa Başkanı                  

BATU AKSOY, Üye

Kalkınma Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı                

FATİH KEMAL EBİÇLİOĞLU, Üye

Dijital Dönüşüm Yuvarlak Masa Eş Başkanı                              

İREM ORAL KAYACIK, Üye

Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkanı              

NÜKET KÜÇÜKEL, Üye

Sosyal Politikalar Yuvarlak Masa Başkanı                     

BARIŞ ORAN, Üye

Yatırım Ortamı Yuvarlak Masa Başkanı            

SERKAN SEVİM, Üye                                                                                      

Dijital Dönüşüm Yuvarlak Masa Eş Başkanı                  

CAN YÜCAOĞLU, Üye                                                                                      

Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı    

Bahadır KALEAĞASI, Üye        

Genel Sekreter

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DHL Global Ticaret Barometresi Endeksi, Eylül 2019 itibarıyla 1 puan gerileyerek 47’ye düştü. Bu durum global ticaretin önümüzdeki 3 ayda ivme kaybetmeye devam edeceği...

Uluslararası 6 sanayi fuarını tek çatı altında buluşturan WIN EURASIA, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), İzmir’in marka şehir olması için koyduğu hedefler doğrultusunda 2020 Marka Zirvesi öncesi hazırlıklara başladı. EGİAD Sosyal ve ...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Merkezi Yönetim Bütçesi açıklaması. Merkez Yönetim Bütçesi 2019 Eylül ayında da açık verdi. Bütçe ne kadar açık verdi?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılı Temmuz ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı yüzde kaç oldu? İşte detaylar...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımın ve üreticinin sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor.

Ekim 2018’den beri Afrin’den Türkiye’ye getirilen ve toplam miktarı 24-26 bin tona ulaşan zeytinyağları iç piyasaya sürüldüğü için yerli zeytinyağı üreticisini çok cid...

Yazarlar
Website Security Test