Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Naylon poşete alternatif şeker pancarı

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şeker-İş Sendikası, Türkiye’nin naylon poşet gündemine son noktayı koydu. 1 Ocak’ta uygulaması başlayan ücretli poşete alternatif biyopoşet çözüm önerisini getiren Sendikaya göre, biyopoşet ile binlerce işsize de iş kapısının açılacak.

AYSEL KANBER

 

Türkiye 1 Ocak’ta başlatılan paralı naylon poşet tartışmalarını yaşarken, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (ŞEKER-İŞ), biyopoşet alternatifini gündeme getirdi. Sendika, özelleştirme kapsamında olan şeker fabrikalarında hammaddesi şeker pancarından üretilecek olan biyopoşetler ile milli ekonomiye önemli katma değer sağlayacağı gibi, binlerce işsize iş imkanı oluşturacak yeni iş kapıları aralayabileceği ve çevreye katkısı olabileceğine dikkat çekti.

Geleneksel poşetler petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil kaynaklardan elde edilen hammaddelerin işlenmesi ile üretilirken, şeker pancarı üretiminin bir yan ürünü, dünyanın petrole bağımlı plastiklere bağımlılığını azaltıyor, çevre için bir nimet olarak görülüyor. Bugün ABD, İtalya merkezli şirketler biyo-plastik alanında başı çekerken, şeker pancarı melası ve küspesini şeker üzerinde beslenen bakteri ile karıştırıp doğada biyolojik olarak parçalanabilen bir biyoplastik üretiyorlar.Şeker pancarı hamurundan yoğurt kapları, süzme peynir hazneleri, inceopak plastik kaplar, poşet, kavanoz, ambalaj, tek kullanımlık, çatal, bıçak, bardak, tarım malzemeleri, cerrahi malzemeler, hatta bebek bezleri gibi hijyenik ürünlerin üretimine yönelik uygulamalar yapabiliyorlar.

Biyoplastik tekellerine fırsat verilmemeli

‘Fırsatlar artık ülkemizde de kazanca dönüştürülmelidir’ diyen Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, yaptığı açıklamada bugün Türkiye’de250 bin kişiye istihdam ve önemli katma değer sağlayan, dünyada altıncı Avrupa’da ise ikinci sırada olan plastik sektörünün de şeker sektörü gibi ülkemiz ekonomisi açısından önemine değindi. Yeni kanunla mevcut geçiş sürecinin zamana yayılarak planlı bir üretimin alt yapısının oluşturulması gerektiğine değinen Gök, AB ülkelerinin Türkiye’ye biyoplastik ithal etme oyununa da gelinmemesi uyarısında bulundu. AB’nin biyoplastik tekellerinin şeker sektöründe olduğu gibi poşet sektöründe de işbaşında olduğuna dikkat çeken Gök,  “Türkiye’nin büyük ihracatçı olduğu bu ürünlerde rekabetçiliğimizi düşürecek ve istihdamı baltalayacak, firmaların üretim ve yatırımını engelleyecek oluşumlardan kaçınılmalıdır. Şeker pancarının stratejik bir ürün olduğu bir kez daha tescillenmiştir. Bugün halen daha özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikaları bünyesinde yeni bir sektörün alt yapısı için vakit kaybetmeden adımlar atılmalıdır” dedi.

Biyoekonominin vazgeçilmezi şeker fabrikaları

Bazı ülkelerin plastik poşet kullanımına yasak getirmesinin sorunun çözümünün sadece bir parçası olduğuna vurgu yapan Gök, bilinçli tüketim ve geri dönüşüm ile Kamu tarafından vakit kaybedilmeden özellikle şeker fabrikaları bünyesinde oluşturulacak yeni biyo rafinelerin ileriye yönelik kalıcı alternatif çözüm olabileceğini söyledi. Geçtiğimiz ay Brüksel’de katıldıkları AB Şeker Sektörü Sosyal Diyalog Genel Kurul Toplantısı’nda Parma’da bir şeker fabrikasının biyo-ekonomi rafinerisine dönüştürüldüğü bilgisini de veren Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, bu fabrikanın şeker pancarından ambalaj malzemesi üreteceğini kaydetti.Toplantıda yapılan sunumlarda AB ülkelerinin şeker pancarının küresel ısınma üzerindeki çok olumlu etkilerini de incelediklerini belirten Gök, bu ülkelerin biyoekonomilerinin merkezinde şeker rafinelerinin olmazsa olmaz olduğuna vurgu yaptı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Swap nedir? Londra Swap piyasası ne anlama geliyor? Bu durum Dolar/TL'yi nasıl etkileyecek? Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter'daki kişisel hesabından Londra'daki swap p...

Ekonomistler dolar karşısında TL'deki oynaklığın arttığının altını çiziyorlar. Dolar kuru tahminleri, dolar yorumları. Seçimden sonra dolar yükselir mi? Önümüzdeki dön...

Türk zeytin ve zeytinyağı İngiliz sofralarını süsleyecek. Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı amacıyla Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), Londra...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim ürünlerinin marketlerde de satılacağını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılının Temmuz-Aralık dönemine ilişkin elektrik ve doğal gaz fiyat istatistiklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'ndan rezervleri bir haftada 2.5 milyar dolar artıracak önemli bir adım geldi.

Kenevir tohumunun kilo fiyatında büyük yükseliş gözleniyor. Kenevir tohumuna talep arttı, tohumun fiyatı yükseldi.

Yazarlar
Website Security Test