Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ASKON Aylık Değerlendirme Toplantısı İzmir’de yapıldı

14.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı İzmir’de gerçekleşti. Toplantıda 2018 yılı ekonomik değerlendirmesi ve 2019 yılı beklentileri konuşuldu. ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye'ye 12 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye girişinin olduğunu, bunun da Türkiye'nin tekrardan yabancı sermaye için cazibe merkezi olmaya başladığını gösterdiğini belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, 2018 yılının dünya ekonomisi açısından daralma yılı olacağını belirtti. Ticaret savaşları, jeopolitik gerginlikler tedirginliklerin ülkelerin içe kapanmasını beraberinde getirdiğini ifade etti.

2019 yılı için küresel çaplı küçülmenin devam etmesinin beklendiğini aktaran Aydın, "Avro Bölgesi'nin önümüzdeki dönemde küçülecek olması Türkiye'nin dış ticaret yapısının çeşitlendirilmesinin ne denli önemli olduğunu da ortaya koymaktadır. Türkiye Avrupa'ya ihracatını artırmaya devam etmeli ancak Afrika, Asya, Uzak Doğu ve Latin Amerika bölgelerinde hızlı bir şekilde ticaretini geliştirmeyi başarmalıdır" dedi.

 

2019’u Enflasyonla Mücadele Yılı ilan ettik

2019 yılını Enflasyonla Mücadele Yılı ilan ettiklerini ve ASKON’un tüm üyeleri ile birlikte enflasyonla mücadele edeceklerini belirten Aydın, “ Biz 2019 yılını enflasyonla mücadele yılı ilan ettik. 2019’da enflasyonla daha etkin bir şekilde mücadele sadece hükümetin değil sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının da birlikte gayreti ile gerçekleşecektir. Tüm üyelerimizle topyekûn bir şekilde enflasyonla mücadeleye devam edeceğiz. Yeni ekonomi programında da ön görüldüğü gibi 2019’da enflasyonun % 15 seviyelerine kadar gerileyeceğine olan inancımız tamdır. Türkiye ve biz iş insanları, daha önce de olduğu gibi bunu yapacak irade ve güce sahibiz” dedi.

Konuşmasında İzmir’in dış ticaret rakamlarından da bahseden Aydın, İzmir’in 2018 yılında yaklaşık 1 milyar 120 milyon dolar dış ticaret fazlasını verdiğini belirtti.

 

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve ASKON İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü,AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’ye plaket takdim etti.

 

31 Mart’tan sonra ekonomide iyileşmeler olacak

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci ise Türkiye'nin yaşanan her türlü provokasyon ve saldırıya rağmen ekonominin yaşanan bütün stres testlerini geçtiğini ifade etti.

Bazı çevrelerin 31 Mart yerel seçimleri sonrası felaket senaryolarını piyasaya sürdüğünü dile getiren Zeybekci, "Ne dersen de seçim sırasında bazı bütçe disiplinlerinde, cari açık ve bütçe açığında istediğin etkinliği sağlayamazsın, dilediğin kadar kuralları uygulayamazsın. Hükümetimizi maliye ve para politikaları anlamında tebrik ediyorum, sıkılık ve sağlamlıkla duruyorlar, çok da başarılılar” dedi.

31 Mart Yerel seçimlerinden sonra ekonomik göstergelerin daha da iyiye döneceğini belirten Zeybekci, “31 Mart'tan sonra kamu borçlanma ihtiyacı düşecek. Diğer taraftan da kamu bütçe gelirleri tarafında da artı yönde gelişme olacak. Böyle bir durumda spekülatif amaçlı kullanılan döviz rahatlar, faiz rahatlar, tarım da çok önemli bir afet olmaz ise toplam tarımsal üretimde çok önemli bir artış göreceğiz. Bu artış ithalatımızla ilgili talebi düşürecek. Bu düşüklük dövize olan talepte düşüşe sebep olacak, kurda baskı yaratacak, fiyatlar aşağı yönelecek, enflasyonda, faizlerde düşme gibi rahatlamayı biz nisandan sonra haziran temmuz gibi göreceğiz. Eylül gibi ise hareketlenme yönünde çok net sonuçlar göreceğiz. Onun için 2019 büyümesinin ben tahminlerimin 1 puan daha üzerinde geleceğini, beklentilerden daha iyi olacağını öngörüyorum" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dünya genelinde konfeksiyon sektörünün en prestijli fuarı konumunda olan Premiere Vision Manufacturing Paris Fuarı'nın en büyük katılımcısı 32 firma ile Türkiye olurke...

Enerji sektörünün yerli ve yabancı dev firmalarını 28-30 Mart tarihleri arasında 14’ncü kez İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan ''Petroleum Istanbul'' öncesinde sektör...

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2018’de gerçekleştirilen cep telefonu ithalatı 1 milyar 966 milyon dolarla son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Konuyla ilgili ko...

İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüğü işbirliğinde EGİAD – Ege Genç İş İnsanları Derneği üyelerine yönelik olarak ''SGK Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı'' ge...

İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüğü işbirliğinde Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) üyelerine yönelik olarak “SGK Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı” yapı...

TÜRKONFED Ekonomik Beklenti Anketi’ne göre, katılımcıların yüzde 59’u 2018’in son çeyreğinde ekonomik gidişatın, bir önceki çeyreğe göre kötüleştiğini düşünüyor. Üyele...

Bu geceden (18 Ocak 2019 Pazartesi) itibaren benzine zam geliyor.

Yazarlar
Website Security Test