Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker pancarı stratejik üründür çarpan etkisi olur

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Belçika’da gerçekleştirilen AB Şeker Sektörü Sosyal Diyalog Genel Kurul Toplantısı sonuç bildirgesinde, şeker pancarından elde edilen şeker, biyo-etanol, melas ve küspenin çok önemli ekonomik çarpan etkisi yarattığına vurgu yapılarak tek bir şeker fabrikasının kapatılmasının, bütün bir topluluğun geleceğini paramparça edebileceğinin abartı olmadığı uyarısı yapıldı.

AYSEL KANBER

Kısa adı CEFS olan Avrupa Şeker Üreticileri Birliği ile Avrupa Gıda Tarım ve Turizm İşçileri Federasyonu’nun (EFFAT) katılımlarıyla AB Şeker Sektörü Sosyal Diyalog Genel Kurul Toplantısı Belçika’nın Başkenti Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, şeker pancarından elde edilen şeker, biyo-etanol, melas ve küspenin çok önemli ekonomik çarpan etkisi yarattığına vurgu yapılarak tek bir şeker fabrikasının kapatılmasının, bütün bir topluluğun geleceğini paramparça edebileceğinin abartı olmadığına vurgu yapıldı. Bildiride AB şeker piyasasını dengelemek için hiçbir adım atılmadığı da dile getirildi.

AB Komisyonu Merkez Binasında gerçekleştirilen ve sadece AB üyesi ülkelerin mensup sendikalarının seçilmiş temsilcilerinin katılabildiği komite toplantısına, şeker sektörünü temsilen EFFAT üyesi İtalya, Polonya, İspanya, Belçika, Almanya gibi ülkeler katılırken, Türkiye’nin AB üyesi olmamasına rağmen, Şeker-İş Sendikası gözlemci sıfatıyla davet edildi. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök katıldığı toplantıda Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü temsilcilerinin AB pancar şekeri sektörünün şimdiye kadar karşılaştığı mevcut ciddi ve daha önce hiç karşılaşılmamış ve uzun süreli piyasa düşüşüne ilişkin sorulara cevap veremedikleri iddia edildi.  

Toplantıda Genel Kurul’un son açıklamasının üzerinden geçen üç aya rağmen AB şeker piyasasını dengelemek için hiçbir adım atılmadığına da dikkat çekildi. Bildiriden çarpıcı başlıklar şöyle:

 

Fiyatlar maliyet açısından yetersiz

“Gittikçe kötüleşen bir krize rağmen hareketsizlik devam etmektedir. AB beyaz şeker fiyatları, Ekim ayından bu yana değişmemiş ve 2018 Kasım ayı için bu fiyatlar ortalama olarak 320 Avro / ton olarak belirlenmiştir. Bu, en verimli AB üreticilerinin bile maliyetlerini karşılayabilmesi bakımından yetersizdir. Bu fiyat düşüşünün tek faydalanıcıları, 1 Ekim 2017'den bu yana AB pancar şekeri üreticileri ve şeker pancarı üreticileri tarafından ödenen en az iki milyar Avro'luk transferden yararlanan şeker kullanıcıları olmuştur.

Mesleki nitelik düzeyi yüksek, iyi ücret ödeyen, sanayi istihdamının ağırlıkta olduğu pancar şekeri fabrikaları; genellikle bulundukları kırsal toplulukların kalbi durumundadır. Ve bu pancar şekeri fabrikaları; şeker pancarı çiftçilerini, yüksek kalitede sürdürülebilir şekerler ile bu şekerleri girdi olarak kullanan ikincil üreticileri, biyo-etanol ve melas ile kimyasallar ve fermantasyon sanayilerini ve pancar küspesinden beslenen hayvan yemi ile de hayvancılık tarımını destekleyerek çok önemli ekonomik çarpan etkisi yaratmaktadırlar. Böyle tek bir fabrikanın kapatılmasının, bütün bir topluluğun geleceğini paramparça edebileceğini söylemek abartı değildir. Ve daha da kötüsü bu, kırsal kesimden kaçışın hiçbir durma belirtisi göstermediği bir zamanda meydana gelmektedir”

Bildiride, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası’nın da sürekli olarak gündeme getirdiği  “şeker stratejik bir üründür ve sektöre sahip çıkılmalıdır” görüşü de yer aldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği)'dan işsizlik ve Türkiye'deki gündemler ile ilgili önemli açıklamalar.

Bloomberg'in her yıl açıkladığı Dünya Sefalet Endeksinde Türkiye Kaçıncı sırada?

İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (Merkez Bankası)'nın dolar rezervini artırmak için kısa vadeli borçlanmaya gittiğini yazdı.

TPF (Türkiye Perakende Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'ten KDV indirimi talebi geldi.

Yazarlar
Website Security Test