Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır?

23.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır? Kenevir üretim izni bugünkü resmi gazete ile 19 ilde serbest bırakıldı.

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır? 

23 Ocak 2019 tarihli resmi gazete yayını ile kenevir üretim izni 19 ilde serbest bırakıldı. 

Peki kenevir yetiştiricliği karlı mıdır? 

Kenevir yetiştiriciliği fikri 19 ile yaşayan çiftçilerimiz için heyecan verici ve karlı bir iş gibi görülse de yine de bir takım detayları bilmeden bu işe girşimek riskli olabilir. Özellikle daha önce kenevir yetiştiriciliği deneyimi olmayan üreticiler başlangıçta zorlanabilecekler. Deneyimli üreticilere göre kenevir işi oldukça karışık bir iş.

Kenevir pazarı oldukça alengirli bir pazar olarak tanımlanıyor ve üreticilerin dikkatli olması gerektiği bir anda herşeylerini kaybedebilecekleri söyleniyor.  

Peki kenevir üretiminin zorluk derecesi nedir? 

Üretim esnasında yaşanabilecek zorluklardan bazıları kenevir üretimi esnasında üretim bölgesinde meydana gelebilecek sistematik küf problemi, üretilen endüstriyel kenevirin bazı durumlarda büyük bir bölümünün alıcının beklentilerini karşılayabilecek testlerden geçememesi, çalışanların üretim süreci esnasında ürünleri çalma riski gibi faktörler kenevir üretmeyi düşünen çiftçilerimizin göz önünde bulundurmaları gereken risk faktörleridir. 

Kenevir yetiştiriciliği sayesinde bir anda zengin olmayı düşünen çiftçiler varsa bu risk faktörlerini göz önünde bulundurmalıdırlar.  

Kenevir kime satılır? 

Öte yandan DW'nin haberine göre Almanya'da tıbbi kenevirin serbest bırakılmasının ardından yoğun talebe yetişilemiyor.

Ağır hasta durumdaki kişilerin doktor reçetesi karşılığında, devlet kontrolünde üretilmiş kaliteli kenevirin tıbbi kullanımı ve eczanelerde satışı Almanya'da 2017'nin Mart ayından itibaren başlamıştı.

2015 yılında Multipl skleroz (MS) hastalığı teşhisi konulan Christoph Schäkermann isimli Alman, doktor teşhisinin ardından ilk kez 2017 yılının Ağustos ayında doktorundan kenevir reçetesini almış.

Ancak eczaneye gittiğinde, kenevirin ancak Ekim ayında ellerine ulaşacağı kendisine söylenmiş. Kenevirin eczanede o anda bulunamaması ve hastalık sigortasının da masrafları üstlenmeyi reddetmesi, zaten sosyal devlet yardımı ile geçinen adamın tedavisini epeyce zorlaştırmış.

Alman Eczacılar Birliği (ABDA), 2017 yılının ilk yarısında doktor reçetesi ile 10 bin 600 ünite kenevir yaprağının hastalara verildiğini açıkladı. Ancak rakamlar kısa sürede patlama yaptı. Geçen Mart ayında doktorlardan 560 reçete verilmişken bu sayı Haziran ayında yaklaşık 5 bine yükseldi. Ayrıca içinde kenevir özü bulunan 12 bin 500 hazır ilacın da hastalara ulaştırıldığı bildirildi. Geçen yaz aylarından bu yana bu alanda bir darboğaz yaşanması yoğun talebe bağlanıyor.

Tıbbi kenevire ihtiyacın büyük bir sıçrama göstermesi ithalatçıları ve üreticileri büyük bir sorunla da karşı karşı bırakmış.böylece Almanya'daki tüm tıbbi kenevir ihtiyacını karşılayacaklarını anlatıyorlar.

Almanya'nın 22 ton kenevire ihtiyacı var. 

Alman tıbbi Kenevir sağlayıcısı Cannamedical Pharma firması Almanya'da patlama halindeki talebi karşılamak üzere gelecekte Kanada'daki bir firmanın ürünlerini ithal edecek.

Kanada'da, ABD'de ve İsrail'de kenevir içerikli üretim yapan firmalar milyarlık pazarlara sahipler.

Kanada ile Hollanda Almanya'ya sevkiyat yapan başlıca ülkeler.

İthalatçılar Almanya'da 2018 yılında tıbbi kenevire gerek duyacak 30 bin ağır hastanın ihtiyacını karşılayacaklarını hesaplıyorlar.

Genel hastalık sigortalarına bağlı tıbbi kenevire gereksinim duyan 10 bin, özel hastalık sigortalarına bağlı 20 bin, ayrıca kendi ceplerinden özel ödeme yapan 30 bin civarında hasta bulunduğu tahmin ediliyor.

Cannamedical'in satış müdürü Niklas Kuparanis 2018 yılı içinde sadece 30 bin kadar hastanın ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 22 ton kenevir ithal edileceğini belirtiyor. Kuuparanis kenevirin toplanacağı deponun Almanya'nın orta kısmında, adı çok gizli tutulan bir yerde olacağını da sözlerine ekliyor.

Kenevir üreticileri, kalite garantisi, üretim aşamaları ve üretim mahalli açısından kalite standardı olan GMP (Good Manufacturing Practise) standartlarını yerine getirmekle yükümlü.

Çünkü burada söz konusu olan ağır hastaların ihtiyaç duyduğu en yüksek kalitede kenevir ilacı.

Cannamedical firması aslında üretimi de kendisi yapmak istiyor ve burada da ticari bir alan görüyor. Almanya‘da üretimi kontrol eden ise Federal Narkotik Dairesi'ne bağlı Cannabis Ajansı. Bu ajansın ihale koşulları ise tek bir noktada sorunlu: Üreticinin daha önce kenevir ekmiş ya da üretmiş olduğunu kanıtlaması şartı getiriliyor. Oysa ki Almanya'da kenevir ekimi yasal değil!

habere ulaşmak için

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 8 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Serkan

08.12.2019 - 20:22
Haydar Bey yetiştiriyorsanız görüşmek istetim satın alabiliriz sizlerden 530 232 45 33

Şehmuz

09.08.2019 - 21:11
Mrb.arkadaşlar her il ve ilçeye izin verilmemiş zonguldak kütahya malatya antalya burdur yani kısacası türkiyenin 81 il ve ilçelerine 19una verilmiş geri il ve ilçelerimize izin yok ayrica şunu bilmeliyiz yani ekimi kolay olduğu kadarda tehlikesi ve zorluğu unutmamak gerek bir anda neyiniz varsa bir baktın.herseyin gitmiş öyle kolay iş değil saygılar sevgiler
Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası açıklanan faiz kararıyla ilgili politika faizi yüzde 14'ten yüzd...

Kasım Ayı Ekonomi Karnesi açıklandı. Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ay boyunca ekonomi dünyasının gözü...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararını değiştirmedi. İki gündür süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde bir değişikliğe gidilmediği b...

EPDK'nin konuya ilişkin kurul kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ve Orman Muğla İl Müdürü Saylak ile toprak havuz balık üreticileri MİTSO'da buluştu. MİTSO'dan gelen talepte balıktaki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e düşürül...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Çin’in Xi’an kentinde düzenlenen ''İpekyol...

Yazarlar
Website Security Test