Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır?

23.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır? Kenevir üretim izni bugünkü resmi gazete ile 19 ilde serbest bırakıldı.

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır? 

23 Ocak 2019 tarihli resmi gazete yayını ile kenevir üretim izni 19 ilde serbest bırakıldı. 

Peki kenevir yetiştiricliği karlı mıdır? 

Kenevir yetiştiriciliği fikri 19 ile yaşayan çiftçilerimiz için heyecan verici ve karlı bir iş gibi görülse de yine de bir takım detayları bilmeden bu işe girşimek riskli olabilir. Özellikle daha önce kenevir yetiştiriciliği deneyimi olmayan üreticiler başlangıçta zorlanabilecekler. Deneyimli üreticilere göre kenevir işi oldukça karışık bir iş.

Kenevir pazarı oldukça alengirli bir pazar olarak tanımlanıyor ve üreticilerin dikkatli olması gerektiği bir anda herşeylerini kaybedebilecekleri söyleniyor.  

Peki kenevir üretiminin zorluk derecesi nedir? 

Üretim esnasında yaşanabilecek zorluklardan bazıları kenevir üretimi esnasında üretim bölgesinde meydana gelebilecek sistematik küf problemi, üretilen endüstriyel kenevirin bazı durumlarda büyük bir bölümünün alıcının beklentilerini karşılayabilecek testlerden geçememesi, çalışanların üretim süreci esnasında ürünleri çalma riski gibi faktörler kenevir üretmeyi düşünen çiftçilerimizin göz önünde bulundurmaları gereken risk faktörleridir. 

Kenevir yetiştiriciliği sayesinde bir anda zengin olmayı düşünen çiftçiler varsa bu risk faktörlerini göz önünde bulundurmalıdırlar.  

Kenevir kime satılır? 

Öte yandan DW'nin haberine göre Almanya'da tıbbi kenevirin serbest bırakılmasının ardından yoğun talebe yetişilemiyor.

Ağır hasta durumdaki kişilerin doktor reçetesi karşılığında, devlet kontrolünde üretilmiş kaliteli kenevirin tıbbi kullanımı ve eczanelerde satışı Almanya'da 2017'nin Mart ayından itibaren başlamıştı.

2015 yılında Multipl skleroz (MS) hastalığı teşhisi konulan Christoph Schäkermann isimli Alman, doktor teşhisinin ardından ilk kez 2017 yılının Ağustos ayında doktorundan kenevir reçetesini almış.

Ancak eczaneye gittiğinde, kenevirin ancak Ekim ayında ellerine ulaşacağı kendisine söylenmiş. Kenevirin eczanede o anda bulunamaması ve hastalık sigortasının da masrafları üstlenmeyi reddetmesi, zaten sosyal devlet yardımı ile geçinen adamın tedavisini epeyce zorlaştırmış.

Alman Eczacılar Birliği (ABDA), 2017 yılının ilk yarısında doktor reçetesi ile 10 bin 600 ünite kenevir yaprağının hastalara verildiğini açıkladı. Ancak rakamlar kısa sürede patlama yaptı. Geçen Mart ayında doktorlardan 560 reçete verilmişken bu sayı Haziran ayında yaklaşık 5 bine yükseldi. Ayrıca içinde kenevir özü bulunan 12 bin 500 hazır ilacın da hastalara ulaştırıldığı bildirildi. Geçen yaz aylarından bu yana bu alanda bir darboğaz yaşanması yoğun talebe bağlanıyor.

Tıbbi kenevire ihtiyacın büyük bir sıçrama göstermesi ithalatçıları ve üreticileri büyük bir sorunla da karşı karşı bırakmış.böylece Almanya'daki tüm tıbbi kenevir ihtiyacını karşılayacaklarını anlatıyorlar.

Almanya'nın 22 ton kenevire ihtiyacı var. 

Alman tıbbi Kenevir sağlayıcısı Cannamedical Pharma firması Almanya'da patlama halindeki talebi karşılamak üzere gelecekte Kanada'daki bir firmanın ürünlerini ithal edecek.

Kanada'da, ABD'de ve İsrail'de kenevir içerikli üretim yapan firmalar milyarlık pazarlara sahipler.

Kanada ile Hollanda Almanya'ya sevkiyat yapan başlıca ülkeler.

İthalatçılar Almanya'da 2018 yılında tıbbi kenevire gerek duyacak 30 bin ağır hastanın ihtiyacını karşılayacaklarını hesaplıyorlar.

Genel hastalık sigortalarına bağlı tıbbi kenevire gereksinim duyan 10 bin, özel hastalık sigortalarına bağlı 20 bin, ayrıca kendi ceplerinden özel ödeme yapan 30 bin civarında hasta bulunduğu tahmin ediliyor.

Cannamedical'in satış müdürü Niklas Kuparanis 2018 yılı içinde sadece 30 bin kadar hastanın ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 22 ton kenevir ithal edileceğini belirtiyor. Kuuparanis kenevirin toplanacağı deponun Almanya'nın orta kısmında, adı çok gizli tutulan bir yerde olacağını da sözlerine ekliyor.

Kenevir üreticileri, kalite garantisi, üretim aşamaları ve üretim mahalli açısından kalite standardı olan GMP (Good Manufacturing Practise) standartlarını yerine getirmekle yükümlü.

Çünkü burada söz konusu olan ağır hastaların ihtiyaç duyduğu en yüksek kalitede kenevir ilacı.

Cannamedical firması aslında üretimi de kendisi yapmak istiyor ve burada da ticari bir alan görüyor. Almanya‘da üretimi kontrol eden ise Federal Narkotik Dairesi'ne bağlı Cannabis Ajansı. Bu ajansın ihale koşulları ise tek bir noktada sorunlu: Üreticinin daha önce kenevir ekmiş ya da üretmiş olduğunu kanıtlaması şartı getiriliyor. Oysa ki Almanya'da kenevir ekimi yasal değil!

habere ulaşmak için

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 4 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Hasan Hüseyin Gümüşok

10.02.2019 - 17:56
Bende ekmeyi çok istiyorum ilgili kişilerin beni bu konuda bilgilendirmelerini bekliyorum

Tufan Yaşar

30.01.2019 - 23:44
https://www.esnafkredi.net/kenevir-uretimine-izin-verilen-iller/ sayfasında 19 ilin ismi var. Bu illerin serbest olduğu yazıyor. Peki devlet destek verecek mi?
Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak ayı sonu itibarıyla 12 aylık cari denge rakamları, cari açık rakamları belki de 20 milyar doların altına düşecek. Türkiye,...

Şeker-İş Sendikası, Türkiye’nin naylon poşet gündemine son noktayı koydu. 1 Ocak’ta uygulaması başlayan ücretli poşete alternatif biyopoşet çözüm önerisini getiren Sen...

Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin ortakları arasında yer aldığı MATİL Malzeme Test ve İnovasyon Labo...

31 Mart 2019'daki yerel seçimlerden sonra Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Ekonomist Emin Çapa yorumladı. Emin Çapa, enflasyon, işsizlik ve faizlere ilişkin konuşurken,...

2018 yılında Türkiye'ye yatırımı en çok artan ülke ve ülkemize en çok yatırım yapan ülkeler belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılında ülkemize...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre işsizlik, 2018 Kasım ayında 2017 Kasım ayına göre 2 puan arttı.

2019'un Ocak ayında bütçe 5 milyar TL açık verdi. Gelirler 97 milyar lira, giderler 91,9 milyar lira oldu.

Yazarlar
Website Security Test