Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ihracat rakamlarında e-ticaretin etkisi ne kadar?

10.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de e-ticaret ne durumda? ABD'de e-ticaret pazarının hacmi ne kadar? Türkiye'nin ihracat rakamlarında e-ticaretin oranı nedir? Dijital dönüşümden ihracatçılar da yararlanmak istiyor. Toplam ihracat içinde binde 3 pay alan e-ihracatta yeni hedef yüzde 5.

ENGİN TATLIBAL

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “İzmir’den Tüm Dünyaya E-İhracat” isimli konferans, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte e-ihracat yapmak isteyen firmalara Dijitall.Net firması yetkilileri tarafından bilgilendirme yapıldı.

İzmir’den Tüm Dünyaya E-İhracat paneline Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar’ın yanı sıra eCommerce Forum Başkanı Ömer Nart, Dijitall.net Kurucusu Utku Kumral, sosyal medya uzmanı Orkhan Isayev, Sefamerve.com Genel Müdürü Ömer Balkaya ve E-bebek.com E-Ticaret Direktörü Emre İlban katıldı

Toplantıda konuşan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, e- ihracatın toplam ihracat içindeki payının henüz binde 3 seviyesinde olduğunu, ihracatta dijitalleşme treninin yeni kalktığını ve e-ihracatın toplam ihracattaki oranının 2023'e kadar yüzde 5'e çıkacağının öngörüldüğünü söyledi.

Dijital.net ve eCommerce Forum'un katkılarıyla gerçekleştirilen konferansın tüm ihracatçılara yeni bir bakış açısı kazandırmasını temenni ettiğini belirten Zandar, “Türkiye'de e-ticaret pazarı 2013-2017 arası yüzde 32 büyüme kaydetti. 2018 sonunda 50 milyar liralık büyüklüğe ulaştı. E-ticaretin toplam küresel perakendedeki payı yüzde 11 seviyesinde. Bunun da 2020'ye kadar yüzde 18’e yükselmesi planlanıyor. Bu etkinlikle e-ihracatın ülke ihracatına katkısını artırmasını amaçlıyoruz. Önümüzdeki haftalarda E-İhracat konulu üyelerimize yönelik detaylı bir eğitim programı uygulanması konusunda anlaştık. Bu eğitimleri de Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında organize edeceğiz” dedi.

 

ABD’de 453 milyar dolar e-ihracat

Toplantıda eCommerce Forum Başkanı Ömer Nart, Türkiye'nin e-ticaret serüveni hakkında bilgi verdi. Dünyada e-ticaretin payının hızla arttığını vurgulayan Nart, “Amazon'un 2017'deki cirosu yaklaşık 190 milyar dolardı. ABD'nin e-ticaret pazar büyüklüğü ise 453 milyar dolar. ABD'de e-ticaret pazarının yüzde 45'i Amazon'dan geliyor” dedi. Türkiye'de e-ticarete geçtikten sonra başarıya ulaşmış firmalardan örnekler veren Nart, e-ticarete geçmeyen firmalar için geç olmadığını, bir an önce treni yakalaması gerektiğini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Dijitall.net Kurucusu Utku Kumral, e-ihracat yazılım teknolojileri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Intern Patent şirketinin kurucusu Tolga Duman ise katılımcılara “e-ihracatta marka hakları” hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya ve influencer’lar ile e-ihracat konusunda katılımcıları bilgilendiren Orkhan Isayev da özellikle 25 yaş ve altındaki kitlenin satın alma tercihlerinde sosyal medya ortamında popülerliği olan sosyal medya fenomenlerinin oldukça etkili olduğunu belirterek, günümüzde geleneksel reklamların ya da reklam olduğu belli olan sosyal medya reklamlarının yeterince ilgi çekmediğini, bu nedenle yurtdışı pazarlara açılırken sosyal medya fenomenlerinden yararlanmanın etkili bir yol olduğunu söyledi ve çalışma süreçleri hakkında bilgiler verdi.

eCommerce Forum CEO’su Ömer Nart’ın moderasyonunda gerçekleşen üçlü panelde ise e-ihracat alanında başarılı olan sefamerve.com şirketinin Genel Müdürü Ömer Balkaya ve e-bebek.com şirketinin E-Ticaret Direktörü Emre İlban konuk oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kısa çalışma ödeneği talebi arttı. İşçinin yükünü tek başına üstlenmek istemeyen firmalar kısa çalışma ödeneği için sıraya girdi.

2019 kira artışı oranı neye göre belirlenecek? Kira artışının yapılacağı kriter belirlendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde ekonomi alanında destek teklifi kabul edildi. Evlerde üretilen ürünlere vergi düzenlemesi, vergi ihlali ve UEFA maçları için ya...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hal yasası, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı açıklamaları.

LGP satış yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test