Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası genel kurul toplantısı neden Ocak ayına alındı?

7.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın nisan ayında yapılması gereken genel kurul toplantısının Ocak ayına alınmasına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın her yıl nisan ayında yaptığı olağan genel kurul toplantısı bu yıl (2019) erkene alınarak, 18 Ocak 2019'da yapılması kararlaştırıldı. Her yıl yapılan genel kurul sonrasında Merkez Bankası yıllık kârı ana hissedar olan devlet hazinesine aktarılıyor. Bu yıl ocak ayına alınan genel kurul sonrasında Merkez Bankası'nın karının yine hazineye devredileceği biliniyor ve aktarılacak kârın 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için kullanılacağı yorumları yapılıyor.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik de bu yorumlara ilişkin bir açıklama yaptı. Genel kurulun erkene alınmasının olağan bir durum olmadığını söyleyen Bilecik, “Ana dileğimiz buradaki nakdin seçim için harcanmaması. Yatırım kararlarında kurun ya da faizin seviyesiyle beraber, istikrar ve güven de bir o kadar önemli. 2001 krizi sonrası yaptığımız reformlar sayesinde, ülkemize yüklü miktarda doğrudan yatırım çekebilmiştik. Türkiye’nin ne zaman kuvvetli bir hikayesi ve öngörülebilir kurallı bir ekonomik yapısı olduysa, biz o dönemlerde önemli yatırım hamleleri gerçekleştirebildik. Yatırımcıya iyi bir hikâye sunmanız gerekiyor. Bugün Türkiye yeniden çok güçlü yatırımlar çekmek için, yeniden yatırımcının piyasa ekonomisi, fiyat serbestisi, kambiyo rejimi gibi başlıkları sorgulamadığı bir ülke olmalı. Türkiye’nin yeni ekonomi hikâyesinin tutarlı ve net bir şekilde yatırımcılara gösterilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu. 

Duruma ilişkin görüş belirten uzmanlardan Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, "Normal Genel Kurul yerine Olağanüstü Genel Kurul toplanmasının sebebi ne olabilir? Herhalde hükümetçe ihtiyaç duyulan nakit/kaynak sıkışıklığı. Dokuz aylık tutarın Hazine’ye normal zamanından üç ay önce avans olarak devir edecektir. Bu da işlerin ne kadar sıkışık olduğunu göstermektedir… Ekonomi politikaları kısa vadeciliğin önemli bir örneğini vermekte, seçim ekonomisi tüm hızıyla devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ünlü ekonomist Yeşilada'ya göre Berat Albayrak seçim sonrası gidebilir!

Bu hafta borsada neler yaşandı? 13-17 Mayıs haftası yatırım araçları kaybettirdi, Borsa İstanbul ise yüzde 1,96 azaldı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Türk yatırımcılara sunduğu fırsatlar, eyaletin yatırım ajansı NRW.INVEST’in Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği toplant...

Geleneksel iftar programında basın ile bir araya gelen Hak-İş Genel Başkanı Mustafa Arslan, çalışma yaşamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toruntay, işsizlik art...

EBSO tarafından 2018 yılında üretimden satışlar kriterine göre 100 büyük firma, düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Hükumet 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesi Meclis'e ekonomi paketi sunacak. Peki ekonomi paketinde neler olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi ne?

Yazarlar
Website Security Test