Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Mahfi Eğilmez'den 2019 dolar tahmini

1.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den korkutan tahmin.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2019 yılı için korkutan dolar kuru tahmini. 2018'i değerlendiren Mahfi Eğilmez, 2019'da neler olabileceği konusunda tahminlerde bulundu. 

2002 yılında ekonomik krizden sonra olduğu gibi Türk halkının parasının değerini korumak için dolara yöneldiğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, tüketici güven endeksinin gerilediğini söyledi. Eğilmez, "Dolar kurunun 3.70 TL'lerden yavaş yavaş 4.20 TL'lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7'li rakamlara çıkması çok büyük tehlike. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor, dolar kuru 7 TL'lerden 5.20 lere düştüğünde ise ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın tahminlerini bir anda ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine değinen Mahfi Eğilmez, "Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12'ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor" dedi. Bu güven kaybının da yatırımcıyı ciddi manada etkilediğini söyleyen Mahfi Eğilmez konuştuğu konferansta, 2019 yılındaki dolar kuru tahmininin 7.5 TL, IMF'nin ise Türkiye'deki dolar kuru tahmininin 10.21 TL olduğunu söyledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında soruları yanıtladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Yazarlar
Website Security Test