Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Mahfi Eğilmez'den 2019 dolar tahmini

1.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den korkutan tahmin.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2019 yılı için korkutan dolar kuru tahmini. 2018'i değerlendiren Mahfi Eğilmez, 2019'da neler olabileceği konusunda tahminlerde bulundu. 

2002 yılında ekonomik krizden sonra olduğu gibi Türk halkının parasının değerini korumak için dolara yöneldiğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, tüketici güven endeksinin gerilediğini söyledi. Eğilmez, "Dolar kurunun 3.70 TL'lerden yavaş yavaş 4.20 TL'lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7'li rakamlara çıkması çok büyük tehlike. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor, dolar kuru 7 TL'lerden 5.20 lere düştüğünde ise ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın tahminlerini bir anda ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine değinen Mahfi Eğilmez, "Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12'ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor" dedi. Bu güven kaybının da yatırımcıyı ciddi manada etkilediğini söyleyen Mahfi Eğilmez konuştuğu konferansta, 2019 yılındaki dolar kuru tahmininin 7.5 TL, IMF'nin ise Türkiye'deki dolar kuru tahmininin 10.21 TL olduğunu söyledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Türkiye'de 2018'de kaç konut satıldı? Türkiye'nin 2018 konut satışı istatistikleri. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre azaldı mı, arttı mı?

TBMM Genel Kurulu'nda 'temel kanun' olarak görüşülen teklifin 14 maddesi daha kabul edildi. Hangi ürünlerden ÖTV alınmayacak? ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu. Ayrıc...

28 Şubat 2019 tarihine kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanacağı kararının ardından Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör'den soğan fiyatla...

Euler Hermes adlı küresel alacak sigortası şirketi, Küresel İflas Raporu yayınladı. Raporda Türkiye'de 2018 yılında iflas eden şirket ve 2019'da iflas etmesi beklenen ...

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne 2019 yılı için buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagil için sıfır gümrük vergisi ile ithalat yetkisi verildi ve kota belirlendi.

Yazarlar
Website Security Test