Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Mahfi Eğilmez'den 2019 dolar tahmini

1.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den korkutan tahmin.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2019 yılı için korkutan dolar kuru tahmini. 2018'i değerlendiren Mahfi Eğilmez, 2019'da neler olabileceği konusunda tahminlerde bulundu. 

2002 yılında ekonomik krizden sonra olduğu gibi Türk halkının parasının değerini korumak için dolara yöneldiğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, tüketici güven endeksinin gerilediğini söyledi. Eğilmez, "Dolar kurunun 3.70 TL'lerden yavaş yavaş 4.20 TL'lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7'li rakamlara çıkması çok büyük tehlike. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor, dolar kuru 7 TL'lerden 5.20 lere düştüğünde ise ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın tahminlerini bir anda ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine değinen Mahfi Eğilmez, "Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12'ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor" dedi. Bu güven kaybının da yatırımcıyı ciddi manada etkilediğini söyleyen Mahfi Eğilmez konuştuğu konferansta, 2019 yılındaki dolar kuru tahmininin 7.5 TL, IMF'nin ise Türkiye'deki dolar kuru tahmininin 10.21 TL olduğunu söyledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

IMF Yardımcı Direktörü David Lipton, 2019 yılı için dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır? Kenevir kime satılır? Kenevir üretim izni bugünkü resmi gazete ile 19 ilde serbest bırakıldı.

Yeni yılın başından beri yukarı yönlü seyrin sürdüğü BIST 100 endeksinde bugün 100 bin puan 4 ay aranın ardından görüldü.

Kenevir ekimi serbest olan iller resmi gazetede yayınlandı. Yasadışı olarak ülkedeki kenevir üretiminin üçte ikisine sahip olduğu iddia edilen Lice listede yer almıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL mevduatta vadenin uzadığını bildirdi. 1 yıldan uzun vadeli TL mevduatların payının yüzde 93 arttığını iletti.

Tüketici güven endeksi yeni yıla gerileyerek başladı. 2019 Ocak ayı tüketici güven endeksi yüzde 0,9 geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos'ta Türkiye'yi temsilen bulundu. Bakan Albayrak, Türkiye'nin 2019 ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve Yeni E...

Yazarlar
Website Security Test