Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019'da ekonomi nasıl olacak? Ekonomide 2019 yılı nasıl geçecek?

20.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “2019 yılı özellikle son 6 ayda alınan ve dengeleme, istikrar içeren sürecin neticelerini göreceğimiz bir dönem olacak. Bu açıdan zorlu yılda ılımlı iyimserlik içindeyiz” dedi.

Avdagiç, ekonomide 2019 yılı beklentilerine ilişkin yaptığı açıklamada, ekonomi yönetiminin yapısal reformlarda ekonomiyi rayına sokma noktasında önemli bir ilerleme kat ettiğini kaydetti. Şekib Avdagiç, “Hükümet 2019’da akıllı telefon diliyle açıklarsak, ekonomide yeni ‘bir güç planı’ yaptı. Yapısal reform adımlarını hızlandırdıkça, ekonomide dengeli güç modundan, performans moduna yeniden geçeceğimize şüphemiz yoktur” değerlendirmesini yaptı.

 

İş dünyasının üç beklentisi var

Avdagiç, 2019 yılında iş dünyasının beklentilerinin üç konu etrafında yoğunlaştığını belirtti. Şekib Avdagiç “Kamuyla iş yapan yüklenici firmalara, hak edişlerinin zamanında ödenmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda da açıkladığı üzere KDV iadesi ödemelerinde hızlı hareket edilmesi. Ve finansmana erişimde iyileşme sağlanması. Bu üç konu ortak payda” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası FED'in ve Avrupa Merkez Bankası'nın 2019'da parasal sıkılaştırma 'yapamayacaklarına’ dair görüş ve beklentinin ağırlık kazandığına işaret eden İTO Başkanı Avdagiç, “Bu, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere finansman akışının devam edebileceğine bir işaret. 2019'da TL'nin gücünü korumak için enflasyonu düşürmemiz çok önemli. Alınan ve alınacak yeni tedbirlerle 2019’u makul bir büyüme ve öngörülen enflasyona yakın bir oranda kapatmayı bekliyoruz. Kur ve faiz düzeyindeki istikrar da yatırımları canlandıracaktır muhakkak. Özellikle ihracat sipariş miktarına ilişkin artış bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği gözleniyor. Özellikle belirsizlik döneminde azalan stokların yerine konulma ihtiyacı da baş göstereceğinden, yatırımlarda da ılımlı bir konjonktüre gireceğimize inanıyorum” dedi.

“Global ekonomik sistemden 'büyümenin sürdürülebilirliği' noktasında gelen sinyaller ise oldukça zayıf. Küresel ekonomide 2019’da rüzgar karşıdan esecek gibi görünüyor” diyen Avdagiç, “Ticaret anlaşmazlıkları, petrol, politik belirsizlikler ve yüksek faizlerin hepsi küresel ekonomik büyüme için risk oluşturuyor” ifadesini kullandı.

2018’in Türkiye için bir test yılı olarak geçtiğini belirten Avdagiç, “Ben bu yılın dördüncü çeyreğinde de yine pozitif bölgede kalacağımız kanaatindeyim. Hükümet iş dünyasından gelen taleplere, önerilere son derece dinamik şekilde reaksiyon gösteriyor. 2019 bir dengelenme yılı olarak üreticinin kazanç hanesine yazılacaktır. İş dünyası 2019’da üretimin yeni kodlarını programlayarak ekonomide bambaşka pencereler açmalıyız. Yeni Ekonomik Programın oluşturduğu yol haritası, enflasyonla topyekûn ve etkin şekilde mücadele gibi makro tedbirler de bu anlamda reel sektörün önünü açmaya devam edecektir” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yüzde 20'ye yükseltildi.

Yazarlar
Website Security Test