Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye ekonomisi 2019 tahminleri, ekonomi nereye gidiyor? TÜİK'in büyüme rakamları

11.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarının ardından Türkiye ekonomisinin 2019 yılı tahminleri, Türkiye ekonomisi 2019'da nasıl olacak, nereye gidiyor? TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamları Türkiye ekonomisi hakkında ne anlatıyor?

TÜİK'in önceki gün açıkladığı büyüme rakamlarının ardından yabancı kuruluşlar ve ekonomi gazetelerinden Türkiye ekonomisinin gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin değerlendirmesi, TÜİK'in açıkladığı veriler için pek iyimser değil. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2018'in üçüncü çeyreğine ilişkin büyümeyi 1,6 olarak açıklamıştı. Gazete bu büyümeyi 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında gerçekleşen en düşük büyüme oranı olarak değerlendirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, "Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetmiştir. Ancak aldığımız tedbirlerle olumsuzlukları en aza indirdik. Finansal istikrarı desteklemek amacıyla döviz likiditesi için gerekli tedbirler alınmıştır" sözlerine de yer verilen haberde, "Türkiye'de para birimindeki kriz yüksek enflasyon oranını tetikledikten ve tüketici talebini azalttıktan sonra, 3. çeyrekte ekonomik büyüme yavaşladı. Böylece ülkenin resesyona girme ihtimalini artırdı. Yine de yıllık rakam beklenenden kötü ve bu rakam ekonomistlerin Merkez Bankası'nın çift haneli enflasyonu yavaşlatmak için faiz oranlarını zamanında yükseltmede başarısızlığa uğraması nedeniyle ekonominin aşırı ısındığına ilişkin alarm zillerini çalmaya başladıkları 2018'in ilk yarısındaki yüzde 6'lık büyüme oranının ardından geldi." denildi. 

Haberin devamında gözlerin TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası)'nin perşembe (13 Aralık 2018) günü yapacağı Para Politikası Kurulu'nda olduğu ancak faiz artırımı beklentisinde olmadıkları vurgulandı. 

Ayrıca Ekonomist Jason Tuvey'in gazeteye verdiği görüşte, "Merkez Bankası'nın yatıştırıcı bir tutum takınması için geçerli sebepleri var, yani ekonominin bir teşviğe ihtiyacının olduğu ve bunun için de faizlerin düşürülmesi gerektiğini düşünmek için. Kaldı ki bu da muhtemelen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından desteklenecektir. Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede güvenilirliği geçen yılda ağır bir biçimde zedelendi. Bunu onarabilmek için, faiz oranlarını uzun bir süre yüksek tutmak zorundalar. Para Piyasası Kurulu üzerindeki siyasi baskı onları çok erken hareket etmeye ve böylece altta yatan enflasyon sorununu ele almamaya zorlayabilir." deniyor. 

Haberde genel olarak Türkiye ekonomisinin 2019'da durgunluğa gireceğinin altı çizilirken, kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's de Türkiye ekonomisinin 2019'da yüzde 2 küçülmesini beklediğini iletti. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

FED (Amerikan Merkez Bankası) 20 Mart 2019 Çarşamba faiz kararını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ekonomisinin dış kırılganlık risk puanını 'yüksek'ten 'yüksek +'ya çıkardı.

Türk Akımı doğalgaz boru hattının ''Su Üstü Kaynaklama'' olarak bilinen işlemin tamamlanmasıyla, kıyı geçişi ve açık deniz kesimindeki boru hatları birleştirildiği bil...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da ''Adım Adım Ekonomi'' programında konuştu. Bakan Albayrak 2019'daki ekonomik yapıya ilişkin bilgiler verdi.

Petrol fiyatları yılın zirvesine yakın. Ayrıca altın fiyatları da FED zirvesi öncesi yukarı yönlü.

Türkiye Varlık Fonu, satılacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Varlık Fonu satılıyor mu?

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan 2017 ve 2018 yıllarında ne kadar para harcandı? İşsizlik Fonundan harcanan paralara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı v...

Yazarlar
Website Security Test