Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası Selanik'teydi Akdeniz Pamuk Yolu Etkinliği

1.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve pamuk sektörü paydaşlarını bir araya getiren “Akdeniz Pamuk Yolu” etkinliği 29 Kasım Perşembe günü Yunan Pamuk Birliği (HCA) ev sahipliğinde ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) işbirliğiyle Selanik’te gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, katılımcıların Akdeniz coğrafyasından olmasının ürün çeşitliği ve bilinirliği açısından bir avantaj olduğuna değinerek, sektöre ilişkin sorunların çözümünün ve mevcut üretimin tekstil sektörüne uygun olarak geliştirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Gerek pamuk üretimi açısından, gerekse tekstil ürünlerinin üretim koşullarının ve pazarının geliştirilmesi açısından iki ülke arasında işbirliği yapmanın ve ticaret hacmini geliştirmenin öncelikli amaç olması gerektiğini belirten Barış Kocagöz, “İki yıl önce çok güzel başlayıp, geçen yıl İzmir’de devam eden olumlu birlikteliğin uzun seneler Akdeniz havzasında sürmesi ve diğer ülkelere de yayılması en büyük dileğimiz.” diye konuştu.

Yunan Pamuk Birliği (HCA) Başkanı Vasileios Markou ise iki ülkenin tarımsal, kültürel ve ekonomik alanda pek çok ortak noktası bulunduğunu, özellikle benzer iklim ve yetiştirme koşulları dolayısıyla pamuğun tarım ve tekstil sanayiinde ortak stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasında bu alanda yapılacak ortak çalışmaların sektörün gelişimi açısından önemine değindi. Markou, “İzmir Ticaret Borsası’nın işbirliğiyle düzenlediğimiz Akdeniz Pamuk Yolu etkinliği kapsamında pamuk üretimi ve tekstil sanayii alanında sektörün ileri gelenleri bir araya gelerek bizlere sektör açısından oldukça önemli bilgiler aktardılar. Toplantının sektörün gelişimi açısından çok güzel sonuçlara ve yeni işbirliklerine vesile olacağına inanıyorum.” dedi.

İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü de “GMO Free Türk Pamuğu Projesinde Son Gelişmeler” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. GDO’suz Türk pamuğunun dünya genelinde tanınmasını ve bu bağlamda GDO’suz pamuk üretiminin küresel nihai tüketiciler nezdinde fark edilmesini sağlamak adına Borsa ve Ulusal Pamuk Konseyi tarafından “GMO FREE TURKISH COTTON” projesinin hayata geçirildiğini belirten Erçin Güdücü, “Bir süre önce ‘GMO FREE TURKISH COTTON’ ibaresini ve GDO’suz Türk pamuğunu resmi bir marka haline dönüştürmek için İzmir Ticaret Borsası ve Ulusal Pamuk Konseyi olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na ‘Garanti Markası’ tescil başvurusunda bulunduk. Başvurumuz ile projenin kurumsallaşmasına ve ülkemizde üretilen GDO’suz pamukların ve bu pamuklardan üretilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin uluslararası piyasada markalaşmasına çalışmalarına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Bu amaçla; pamuk asıl ve yan ürünlerinin işlendiği tüm sanayi süreçlerinde GDO’suz pamuk asıl ve yan ürünlerinin satın alımının, işlenmesinin ve kullanımının izlenmesi, üretici kriterlerinin belirlenmesi ve belgelendirilmesi için düzenlemiş oldukları standartların koşullara göre güncellendiğini ve logoların daha çağdaş bir halde tekrar tasarlandığını ifade eden Güdücü, bu etiketleri kullanmak isteyen pamuk, tekstil ve konfeksiyon sürecindeki tüm firmaların yetkilendirilmiş sertifikasyon firmaları tarafından, tıpkı organik belgelendirmede olduğu gibi denetimden geçeceğini belirterek, “Unutulmamalı ki bu olanak yalnız Türkiye için değil, pamuk üreticisi olan diğer iki Avrupa ülkesi için de önemli bir fırsattır. Önümüzdeki süreçte projemizin etkinliğinin arttırılmasıyla hem Türk pamukçuluğu, hem de dünya pamuk piyasası adına izlenebilir ve sürdürülebilir pamuk üretimi için bizleri güzel günlerin bekleyeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Tüm gün süren etkinlikte dünyanın farklı yerlerinden sektör temsilcileri tarafından “Uluslararası Pamuk Piyasasındaki Zorluklar ve Piyasalara Genel Bakış”, “Türk İplik Sanayii ve Akdeniz Havzasındaki Rolü”, “Mısır İplik ve Pamuk Sanayiinin Mevcut Durumu ve Geleceği”, “Yunan Pamuğu ve Mısır'daki Etkileri”, “Çırçırcılar ve İplikçiler için Piyasa Risklerinin Hedge Edilmesine İlişkin Stratejiler” gibi konularda sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumların ardından İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Yunan Pamuk Birliği (HCA) Başkanı Vasileios Markou karşılıklı anı takdiminde bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak ayı sonu itibarıyla 12 aylık cari denge rakamları, cari açık rakamları belki de 20 milyar doların altına düşecek. Türkiye,...

Şeker-İş Sendikası, Türkiye’nin naylon poşet gündemine son noktayı koydu. 1 Ocak’ta uygulaması başlayan ücretli poşete alternatif biyopoşet çözüm önerisini getiren Sen...

Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin ortakları arasında yer aldığı MATİL Malzeme Test ve İnovasyon Labo...

31 Mart 2019'daki yerel seçimlerden sonra Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Ekonomist Emin Çapa yorumladı. Emin Çapa, enflasyon, işsizlik ve faizlere ilişkin konuşurken,...

2018 yılında Türkiye'ye yatırımı en çok artan ülke ve ülkemize en çok yatırım yapan ülkeler belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılında ülkemize...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre işsizlik, 2018 Kasım ayında 2017 Kasım ayına göre 2 puan arttı.

2019'un Ocak ayında bütçe 5 milyar TL açık verdi. Gelirler 97 milyar lira, giderler 91,9 milyar lira oldu.

Yazarlar
Website Security Test