Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker-İş’ten 750 işçi için ''işe iade'' davası

8.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şeker-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Şeker- İş Sendikası Başkanı İsa Gök, oldubittiye getirilen şeker fabrikalarının satışı sonrasında yaşlılık aylığı almaya hak kazanan ve iş akitleri feshedilen 720 çalışan adıma ''işe iade davası'' açtıklarını bildirdi.

Aysel Kanber

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Şube Başkanları Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, tüm uyarılarına rağmen ısrarla ve inatla şeker fabrikalarının özelleştirmelerinin bir oldubittiye getirildiğini ve bunun altında bir lobinin olduğunu öne sürdü. Devir sonrasında yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış olan ve iş akitleri tek taraflı feshedilen 720 çalışan adına Şeker-İş Sendikası olarak “işe iade davası” süreci başlattıklarını belirten Gök, bu sayının 800’ü geçeceğini bildirdi. 2018/19 şeker üretim kampanyasının henüz başında geçtiğimiz günlerde şeker fabrikalarında yaşanan ağır iş kazalarının kalifiye personelin önemini bir kez daha acı bir biçimde gösterdiğinin altını çizen Gök, bugün her işyerine giren taşeron uygulamasının, şeker sanayinde de asıl işi oluşturan pek çok hizmette kullanılmasının kazalara davetiye çıkardığını ifade etti.

Başkan Gök, lobi faaliyetleri sonucunda kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gerektiğine dair raporlar hazırlandığını ve “ilgili” yerlere dağıtıldığına işaret ederek, söz konusu lobi grubunun etkisiyle Şubat 2018’de şeker fabrikalarının özelleştirme girişiminin başladığını söyledi. Özelleştirme İdaresi’nin,“yeni” strateji raporuna dayalı olarak hareket ettiğini kaydeden Başkan Gök, “Bu özelleştirmenin ülke ve toplum yararı hilafına yapıldığı gerçeği karşısında, kendiliğinden oluşan, siyaset üstü toplumsal mutabakatı görmezden gelmiştir. Sonuç itibariyle de satışa çıkarılan 14 şeker fabrikasından fiili devir işlemleri tamamlanan 8 fabrika özel işverenlere aktarılmıştır. Bu noktada ilk olarak, Sendikamız Şeker-İş tüm fertleriyle bu süreç içerisinde çok ciddi bir kamuoyu çalışması ve hukuki bir mücadele içerisinde bulunmuştur.” Dedi.

“Tüm hukuki yollar denendi”

Şeker-İş Sendikası’nın 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine dair ihale oluru kararının iptali istemiyle Danıştay 13. Dairesi’nde dava açtığını ve dayanak ÖYK kararı ile fabrikaların her birine ait tek tek ihale sonuçlarını onaylayan ÖYK kararlarının iptali için açılan davalarla, süreci bütünüyle yargıya taşıdığını aktaran Gök, şöyle devam etti:

“İhale sürecinde ilk işlem olan ihale oluru kararının iptali istemiyle açılan davada, Daire’nin Nisan 2018’de 2’ye karşı 3 oyla almış olduğu kararla, yürütmenin durdurulması istemi reddedilmiştir. Karara karşı oy kullanan 2 üye, ihale şartnamesinin, Şeker Kanunu’ndaki ‘Şeker üretiminin sürekliliği ve şeker pancarı üreticisini korumayı hedefleyen temel amaçlarla bağdaşmadığını’ hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu ifade etmiştir. Söz konusu davanın duruşmalı gerçekleşecek olması nedeniyle asıl karar, Danıştay İdari Dava Dairelerinden çıkacak sonuç ile kesinleşmiş olacaktır. Aynı süreç içerisinde, Özelleştirme İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusu, fabrikaların ihalelerine dair yasal başvuru, Bimer kanalıyla bilgi edinme başvuruları ve ÖYK Kararının geçersizliği nedeniyle şeker fabrikası devirlerinin yapılmamasına dair işlemlerle, Sendikamız sürecin her bir adımında karşılaştığı tüm hukuksuz girişimleri yargısal sürece tecelli ettirmiştir.”

24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında, devir süreçlerinin hızlandırıldığını belirten İsa gök, süreci şöyle değerlendirdi:

“Yozgat, Ilgın, Burdur ve Alpullu fabrikalarının devre onay veren ÖYK kararları Mayıs 2018’de yayımlanmıştır, fakat aradan geçen sürede devir işlemleri yapılmamıştır. Hâlbuki ihalenin onaylanmasına dair ÖYK kararının yayımlanmasından sonra, Özelleştirme idaresi tarafından verilen sürede devir sözleşmesinin imzalanması, akabinde de devir işleminin yapılması gerekmektedir. Aradan geçen 6 ayı aşkın süreye rağmen, dört fabrika için süreç sonlandırılamamıştır ve bu mevzuata aykırıdır. Öğrenildiği kadarıyla alıcılardan kaynaklı sebeplerle devir süreci gecikmiştir. Mevzuata göre bu durumda da teminatların irat kaydedilmesi ile diğer teklif sahiplerine bildirimde bulunulması gerekirken, bu da yapılmamıştır.

Sendikamız tarafından, sürecin ülke açısından olumsuz bir noktaya gelmemesi için, Özelleştirme İdaresi’ne yasal başvuruda bulunulup bu riskler bildirilmiş ve bilgi istenilmiştir. Fakat İdare tarafından verilen cevapta, hiçbir somut bilgi verilmeksizin, ihale sürecinin devam ettiği bildirilmiştir.İdare’nin şeffaflık ilkesine aykırı bu yaklaşımının altında sürecin kamu yararına aykırı bir şekilde yürütülmesinin etkisi olduğu çok açıktır. TÜRKŞEKER, şeker üretimi için 2018/19 kampanya dönemine başlamıştır ve bu nedenle özelleştirme süreci tamamlanmış olmasına rağmen, alıcılardan kaynaklı nedenlerle devredilemeyen Alpullu, Ilgın, Yozgat ve Burdur fabrikalarında üretimi kamu olarak TÜRKŞEKER üstlenmiştir. Şu bir gerçektir ki, özelleştirme ve ihale tasarımının sağlıklı ve sektöre özgü gerçeklere dayalı yapılmadığının da işareti olan bu durum, ülke şeker üretiminde düşüşe yol açacaktır. Devredilen fabrikalar dâhil çiftçi/üretici ile olan ilişkilerde yaşanması olası aksaklıklar, takip eden yıllarda üretimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atabilecektir. Bu çerçevede, Özelleştirme İdaresi tarafından sektörel gerçekler ile mevzuata aykırı bir şekilde yürütülen özelleştirme işlemleri kamu ve ülke zararına yol açabilecek noktaya gelmiştir. Bu sebeplerle de devri gerçekleşmeyen fabrikalarla ilgili, hukuka aykırı süre uzatım kararlarının iptali istemiyle Danıştay 13. Dairesi’nde davalar açılmıştır.”

964 işçi emekli edildi

Fabrikaların alıcılara fiilen devri sonrasında, ihale şartnamesinde yer alan hükümler gereği, yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış TÜRKŞEKER işçilerinin iş akitlerinin tek taraflı olarak feshedildiğine vurgu yapan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, “Yaşlılık aylığı almaya hak kazanmayanlar ise talepleri doğrultusunda, 4/B statüsünde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil olabilirken TÜRKŞEKER’in faaliyetine devam eden fabrikalarına da nakil olabilmektedirler. Özelleştirme nedeniyle 964 çalışan emekli edilmiş,882 çalışan 4/B statüsüne, 640 kişi TÜRKŞEKER bünyesine geçmiştir. Son bilgilere göre,524 arkadaşımız ise alıcı firmalar ile anlaşmıştır. Tüm arkadaşlarımız için tek tek gerekli olan tüm yasal takipler yapılmaktadır.” Bilgisini aktardı.


Bor’da usulsüz devir iddiası

20 Eylül’de devri gerçekleşen Bor Şeker Fabrikası’nda, tümüyle usulsüz bir devir işleminin tesis edildiğinin ortaya çıktığına da değinen Gök, satış ile ilgili tespitlerini şöyle aktardı:
“Varlık satışı anlaşmasının ihaleye teklif verip kazanan Doğuş Yiyecek ve İçecek kontrolündeki Bor Şeker A.Ş. ile yapıldığı, fabrikanın bu şirkete devredildiği yazılıdır. Ticaret sicilde yayımlanan şirket belgeleri incelendiğinde, her ne kadar şirketin yüzde 51 payının Bor fabrikası ihalesini kazanan Doğuş yiyecek firmasına ait olduğu görülse de, Doğuş şirketinin %51 hissesinin “imtiyazsız” hisse olduğu, öte yandan, DSL inşaatın yüzde 49 payının ise “imtiyazlı” hisse olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; Bor Şeker A.Ş.nin kontrolü, ihaleye katılmamış olan DSL İnşaat şirketindedir. Yetki yönünden açıkça hukuka, kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırı olan işlem nedeniyle, 4046 sayılı Kanun ihlal edilmiş ve bu durum Sendikamız tarafından yargıya taşınmıştır.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Milletvekili Bedri Serter, hem gündeme ilişkin hem de Nisan ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Serter, TBMM’nin tatile girmeden önceki ...

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nın vatandaşa kemerleri sıkmayı...

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, halkın sorunlarının çözülmeden Meclisin tatile girmemesi i...

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 1 ile 17. maddelerini kapsayan 1. ...

TÜİK'in açıkladığı verilere göre Haziran ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 48,6 düşüşle 61 bin 355 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ayı ve yılın ilk altı aylık dönemindeki bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi 2019 yılının ocak haziran dönemin...

Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıllık 350 bin ton zeytinyağı ithal eden Amerika Birleşik Devletleri'ne ihracatını arttırma...

Yazarlar
Website Security Test