Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sinop Nükleer Santrali ne zaman açılacak?

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Sinop Nükleer Güç Santrali'ne ilişkin fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup, üçüncü santral için ise yer belirleme çalışmaları devam etmektedir" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerine katılan Bakan Dönmez, doğalgaz konusunda bilgi vererek, "Doğalgaz kullanmaya başladığımız 1987 yılında 500 milyon metreküp olan yıllık doğalgaz arzımız 50 milyar metreküp seviyesini aşmıştır. 2002 yılında 5 şehrimize giden doğalgaz iletim hattı, bu yıl sonu itibarıyla 81 ilimizin hepsine ulaştırılacaktır. Ayrıca 2018 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla 434 ilçe ve beldemize de doğalgaz sunulmuş olup, doğalgaz imkanına kavuşan yerleşim yerlerinin sayısının artırılması çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Doğalgazın yaygınlaştırılması çalışmalarımız yerleşim yerleri ile sınırlı kalmayarak OSB’lere de doğalgaz arzı sağlanmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

Türk Akımı doğalgaz boru hattı hakkında da bilgi veren Bakan Dönmez, "Rusya Federasyonu’ndan başlayarak Türkiye’nin alım terminaline ve devamında ülkemiz üzerinden komşu devletler sınırına kadar uzanan her biri yıllık 15,75 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip iki hattan oluşan Türk Akımı doğalgaz boru hatlarından biri sadece ülkemize gaz arzı sağlayacaktır. Bu proje tamamlandıktan sonra batı hattı üzerinden temin edilen doğalgazın artık batı hattı yerine Türk Akımı üzerinden ülkemize teslim edilmesi planlanmaktadır. 2019 yılı sonunda faaliyete geçmesi beklenen projenin ülkemize gaz arzı sağlayacak birinci hattının inşaatı tamamlanmak üzeredir" şeklinde konuştu. 
Fatih’in ardından ikinci sondaj gemisinin de bakanlığın portföyüne alınmak üzere olduğunu söyleyen Dönmez şöyle devam etti: 
"Ülkemizin ilk derin deniz sondaj gemisi olan Fatih sondaj gemisi kendi sınıfındaki 16 gemi arasında en yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi. Bu sayede 6. nesil teknolojiye sahip olan gemimiz aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilecektir. Fatih’in yanı sıra ikinci sondaj gemimizi de portföyümüze almak üzereyiz. Bu gemilerimiz ile Akdeniz ve Karadeniz’in her birinde ayrı ayrı sondajlar yapmak suretiyle petrol ve doğalgaz aramacılığında aktif bir strateji izleyeceğiz." 
Bakan Dönmez, elektrik enerjisinin tüketiminin arttığını söyleyerek, "Elektrik enerjisinin son 16 yıllık ortalama tüketim artışı yüzde 5,5 seviyelerinde gerçekleşmiştir. 2002 yılında 132,6 milyar kilovatsaat (kWh) olan elektrik tüketimimiz iki katın üzerine çıkarak 2017 yılında 296,7 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılı üçüncü çeyrek sonu itibarıyla elektrik tüketimimiz 229,9 milyar kWh olmuştur. Son 16 yılda elektrik enerjisi üretimindeki ortalama artış yüzde 5,7 seviyelerinde gerçekleşmiştir. 2002 yılında 129,4 milyar kWh olan elektrik üretimimiz yüzde 130’luk bir artışla 2017 yılında 297,3 milyar kWh’e ulaşmış olup, 2018 yılı üçüncü çeyrek sonu itibarıyla ise 229,9 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. Üretilen bu elektrik enerjisinin yüzde 36,2’si kömürden, yüzde 33,5’i yenilenebilir enerji kaynaklarından, yüzde 30’u doğalgazdan, geri kalanı ise diğer kaynaklardan sağlanmıştır" diye konuştu. 

Nükleer enerji ile elektrik enerjisinin kaynaklarının arttırılacağını kaydeden Dönmez, "Nükleer güç santrallerinin hayata geçmesi çalışmalarımız üç proje üzerinde sürdürülmektedir. Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanının katılımları ile 3 Nisan 2018 tarihinde atılarak Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşasına başlanmıştır. Sinop Nükleer Güç Santrali'ne ilişkin fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup, üçüncü santral için ise yer belirleme çalışmaları devam etmektedir. Nükleer güç santrali projelerinde yerli ekipman kullanımı hassasiyeti kapsamında nükleer standartlara uygun ekipman üretip, malzeme tedarik edebilecek yerli firmalarımıza iş imkânı doğacaktır. Ayrıca Akkuyu ve Sinop Nükleer Santral projelerinin inşaatının en yoğun olduğu zamanlarda toplam 20 bin kişi, işletme döneminde 7 bin kişi istihdam edilecektir" dedi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ibrahim dinc

16.04.2019 - 17:20
Sinop Termik santiral Tanperli Emekli şoför ceb 05327663905 samsun

Ibrahim dinc

16.04.2019 - 17:18
Emekli E sınıfı Ağır vasıta Tanperli kamyon ŞÖFÖRÜ CEP 05327663905
Diğer Haberler

Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacmi düştü. Asya piyasaları yatay. Altın ise petroldeki sert yükseliş nedeniyle prim yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TL ile ihracat yapan KOBİ'lere TL kredi imkanı sağlayan Eximbank'ın KOBİ dışı firmalara da TL kredi kullandırmaya bugün başlayacağını bil...

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 6.9 artışla 63.5 değerini aldı ve 10 yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşma...

Yoğun katılımla gerçekleşen Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’lerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansmana erişiminin sağlanması ve yüksek teknoloji kullanımlarını...

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 23-27 Nisan tarihlerinde 150 bin metrekare alanda CNR EXPO Yeşilköy’de düzenl...

Türkiye bal ihracatı 2019 yılı ilk çeyrek rakamları, verileri, istatistikleri. Arılar 3 ayda ne kadar para getirdi?

Haftanın son işlem gününde 19 Nisan 2019 Cuma günü dolar kuru güne nasıl başladı?

Yazarlar
Website Security Test