Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KalDer, ekonomiyi masaya yatırdı

3.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KalDer (Türkiye Kalite Derneği) İzmir Şubesi, üyelerine yönelik olarak ekonominin güncel durumu hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

ESİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Başkanı Muhittin Bilget'in konuk konuşmacı olduğu toplantıda, Türkiye'nin son 15 yılına ilişkin ekonomik projeksiyonu çizildi; açıklanan yeni ekonomi projesi de masaya yatırıldı.

İzmir Hilton'daki toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, dernek olarak mükemmellik kültürünün yaygınlaşması amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Ülkemizde ekonomik değer üreten kurumların, ulusal ve uluslararası piyasalarda elde ettiği birçok kazanım olduğuna dikkat çeken Kılıç, mükemmellik kültürüyle birlikte hem ürün kalitesinin, hem de müşteri memnuniyetinin artacağını kaydetti.

“Rekabette güçlü kalabilmek için kalite bilincini ekonomiye ve hayatın her alanına yayacak faaliyetlerle çalışmalarımızı artan bir ivmeyle sürdürüyoruz” diyen Senem Kılıç, “Bu ülkenin geleceğini oluşturacak çocuklarımıza daha mutlu bir ülke bırakabilmek için yeni projelere imza atıyoruz” diye konuştu.

 

GENEL EKONOMİK DURUM

Toplantıda Türkiye'nin genel ekonomik durumu hakkında bir sunum gerçekleştiren Muhittin Bilget,
sağlam temellere sahip olan ülkemizde özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan krizle birlikte büyüme rakamları ve güven endeksinin düştüğünü vurguladı.

Türkiye'nin ikinci çeyreğinde % 5.2'lik bir büyüme oranına sahip olduğunu belirten Bilget, bu rakamın 3 ve 4'üncü çeyrekte düşüş sergileyeceğini ifade etti.

 

SANAYİ DAHA DA BÜYÜMELİ

Ekonominin temelini oluşturan sanayi sektörünün genel ekonomi içindeki payının % 20 ve hizmet sektörünün ise % 66 oranında seyrettiğini açıklayan Muhittin Bilget sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu rakamlara bakarak söylemek gerekiyor ki; özellikle sanayi alanında % 30 oranlarının yakalanması gerekiyor. Son dönemde adından çokça söz edilen inşaat sektörünün ise genel ekonomi içindeki payı yalnızca % 7,6. Bu rakam bize krizin oluşmasında inşaat sektörünün aslında çok da fazla etkisi olmadığını ortaya koyuyor. Öte yandan ülkenin en büyük sosyal problemlerinin başında olan işsizlikte de bir artış söz konusu. Her 5 gençten biri işsiz”

2019 yılında enflasyon rakamlarında önemli bir değişiklik olmayacağını, mevcut gidişatın devam edeceğini öngören Bilget, Türk Lirasının dolar karşısında neredeyse % 35'lik bir değer kaybı yaşadığını söyledi.

İthalatın ihracattan fazla olması nedeniyle oluşan cari açığın ise toplamda 466 milyar dolar olduğu bilgisini veren Muhittin Bilget, bu rakamın her yıl arttığını da sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hal yasası, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı açıklamaları.

LGP satış yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Türkiye'de 2018'de kaç konut satıldı? Türkiye'nin 2018 konut satışı istatistikleri. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre azaldı mı, arttı mı?

TBMM Genel Kurulu'nda 'temel kanun' olarak görüşülen teklifin 14 maddesi daha kabul edildi. Hangi ürünlerden ÖTV alınmayacak? ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu. Ayrıc...

28 Şubat 2019 tarihine kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanacağı kararının ardından Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör'den soğan fiyatla...

Yazarlar
Website Security Test