Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yarkadaş: 583 ilaç temin edilemiyor

2.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Halk TV’de yayınlanan ‘’Mercek’’ isimli programa konuk olan gazeteci Barış Yarkadaş, döviz krizi yüzünden sağlık sektörünün zor durumda olduğunu belirterek ''Şu anda 583 türde ilaç ne yazık ki temin edilemiyor'' dedi.

Gazeteci ve CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, dün akşam Halk TV’de yayınlanan ''Mercek'' isimli programa konuk oldu.
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumunun masaya yatırıldığı programda Yarkadaş, ilaç ve sağlık sektörüne dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türk lirasının değer kaybetmesi ve doların yükselmesi yüzünden ilaç sektöründe büyük sorunlar olduğunu belirten Yarkadaş, şu anda 583 türde ilacın temin edilemez hale geldiğini söyledi. AKP iktidarının ekonomiyi soktuğu durum yüzünden, Türk lirasının değer kaybetmesi ve doların sürekli yükselmesi yüzünden 

Programın sunucusu Tuba Emlek ise bu konuyla ilgili mesajlar aldığını belirterek Yarkadaş’ın iddialarını doğruladı ve İstanbul’da bulunamayan ilaçların karaborsaya düştüğüne dair haberlerin kendisine geldiğini ifade etti.

''Hastaneler ameliyat yapamaz hale geldi''

İktidarı yatırım yaparken popülist davrandığı gerekçesiyle eleştiren Yarkadaş, ilaç ve sağlık sektöründe yaşanan bu sıkıntıların nedenini şu sözlerle açıkladı:

''Oy tabanı yaratabilmek için sağlıkta kontrolsüz bir politika izlendi. Baktılar ki işin içinden çıkamıyorlar, bu sefer şehir hastaneleri diye dünyadaki sağlık sektörünün tamamen terkettiği bir modele geçtiler. Sırf şehir hastanelerinden kendi yandaşlarına para aktarabilmek için üniversite hastanelerinin ödeneklerini kestiler. Dünya çapında iki hastanemiz var: Çapa ve Cerrahpaşa. Her ikisi de üniversite hastanesidir ve YÖK ödenek vermediği için bu hastaneler iş yapamaz hale geldi. Bu popülizmin geldiği nokta, artık hastanelerin çökmesi ve acil servislerin çalışamaz hale gelmesidir. Hastaneler ameliyat yapamaz hale geldi.''

''Üretim ekonomisine geçilmeli''

İktisadi anlamda üretim ekonomisine geçerek krizden çıkılabileceğini vurgulayan Yarkadaş ''Üretmediğiniz takdirde sürekli borç almakla bir yere kadar gelebiliyorsunuz. İktidarın savurganlığıyla, üretim ekonomisinden kopuşuyla buradan çıkabilmesi mümkün değildir.'' dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hal yasası, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı açıklamaları.

LGP satış yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Türkiye'de 2018'de kaç konut satıldı? Türkiye'nin 2018 konut satışı istatistikleri. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre azaldı mı, arttı mı?

TBMM Genel Kurulu'nda 'temel kanun' olarak görüşülen teklifin 14 maddesi daha kabul edildi. Hangi ürünlerden ÖTV alınmayacak? ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu. Ayrıc...

28 Şubat 2019 tarihine kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanacağı kararının ardından Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör'den soğan fiyatla...

Yazarlar
Website Security Test