Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Almanya ile Türkiye, ekonomide stratejik ortak''

1.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün süren Almanya ziyareti sonrasında, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da ivme kazanması bekleniyor.

2017 yılında gerçekleştirdiği 157,1 Milyar Dolarlık ihracat içinde Almanya’nın payı 14,9 Milyar Dolar ile yüzde 9,5’e karşılık geliyor. Bir önceki yıla göre yüzde 7,8 oranında artan ihracatın 2018 yılında 16 Milyar Dolar civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Alman otomasyon ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunurken; iki ülkenin ticari ilişkilerinin her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çekti. Bugüne kadar yaşanan siyasi sorunların ekonomik ilişkilere yansımamasının sevindirici olduğunu söyleyen Yazganoğlu, Türkiye’de 6 binin üzerinde Alman sermayeli şirketin faaliyette olduğunu, bu şirketlerin 60 binin üzerinde istihdam sağladığını hatırlattı.

 

ALMANYA’DA 100 BİN TÜRK ŞİRKETİ VAR

Becker Türkiye’nin de yüzde 100 Alman sermayeli bir şirket olduğunu kaydeden Erdinç Yazganoğlu, “Türkiye’nin ihracatında Almanya’nın payı yüzde 9,5 gibi çok yüksek bir oranda. Geçen yıl 15 Milyar Dolar olan ihracatımızın bu yıl sonunda 16 Milyar Dolara ulaşması ve Türkiye’nin ihracatındaki payının yüzde 11’e yükselmesi hedefleniyor. Sadece bu rakamlar bile iki ülkenin ekonomide stratejik ortak olduğunu ve birbirinden vazgeçmesinin imkânsız olduğunu gösteriyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman hükümetiyle yaptığı görüşmelerin, Türkiye’deki Alman şirketleri tarafından dikkatle izlendiğini sözlerine ekleyen Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile ekonomik ilişkilerimizin ivme kazanacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ben de Almanya’da doğup büyümüş bir Türk olarak, yaşanan sorunların kalıcı olmayacağına ve mutlaka ortak çözümde buluşacağımıza inanıyorum. Unutmayalım ki, bugün itibarıyla Almanya’da 100 binin üzerinde Türk şirket faaliyet gösteriyor ve yılda 55 Milyar Dolardan fazla ciro üretiyor. Bu şirketlerde binlerce Alman vatandaşı da çalışıyor. Yarım yüzyılı aşan bu toplumsal ilişkimiz, ekonomik ilişkilerin de altyapısını sağlamlaştırıyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hal yasası, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı açıklamaları.

LGP satış yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Türkiye'de 2018'de kaç konut satıldı? Türkiye'nin 2018 konut satışı istatistikleri. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre azaldı mı, arttı mı?

TBMM Genel Kurulu'nda 'temel kanun' olarak görüşülen teklifin 14 maddesi daha kabul edildi. Hangi ürünlerden ÖTV alınmayacak? ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu. Ayrıc...

28 Şubat 2019 tarihine kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanacağı kararının ardından Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör'den soğan fiyatla...

Yazarlar
Website Security Test