Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ankara Sanayi Odası, kriz için 4 bakanlığa rapor gönderdi

13.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara Sanayi Odası (ASO), ilgili dört bakanlığa (Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) ekonomik kriz için öneri paketi gönderdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na gönderdiği 16 maddelik 'ekonomik krizden kurtulma' raporunu paylaştı. 

Türkiye'nin ekonomik krizi atlatması ve büyümesini sürdürmesi için sanayiciler önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik öneride bulunulduğu ASO raporunda borçların yeniden yapılandırılmasına dair kararın çıktığına fakat bankaların bu konuda bir adım atmadığı belirtiliyor. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Esaslar tam olarak belirlenmediği için uygulama sarkıyor. Ancak kurbağanın gözü de dereye su gelene kadar çatlayacak" dedi. 

Yaklaşık 40 milyar lirayı bulan KDV alacağı sorunun çözümü için alacaklılara 5-10 yıl vadeli düşük faizli devlet tahvili verilebileceğini söyleyen Özdebir, "Bunları teminat olarak bankaya verip kredi alma imkanı yanı sıra ihaleye girerken teminat olarak da kullanabiliriz" ifadelerine yer verdi.

İhracatçının vadeli satış yaptığında, satışın yapıldığı günkü kurun esas alınarak kâr hesaplandığını belirten Özdebir, "Para daha hesaba geçmedi ki kâr oluşsun. Belki para ihracatçının eline geçtiğinde kur düşecek. Bu yüzden tahsilat gerçekleştirildiği andaki rakam dikkate alınmalı" şeklinde konuştu. 

 

16 Maddelik rapor;

1 KDV alacakları yerine uzun vadeli devlet tahvili verilebilir.

2 Cumhurbaşkanı fiyat farkı yetkisini kullanmalı.

3 Kur farkı mücbir sebep kabul edilmeli.

4 Zamanı gelmiş hak edişler nakit ödenmeli.

5 Kamu inşaat ihalelerinde ‘yerli malı' şartı şartnameye konulmalı.

6 Kamu ilaç alımında 2.64 TL olan euro kuru 4.25 TL'ye çıkarılmalı.

7 Bankalar kredilerde uyguladıkları katı kuralları esnetmeli.

8 Bankalar, yeniden yapılandırma düzenlemesini hızlandırmalı.

9 Kur farkı gelirinden dolayı KDV ödenmemeli.

10 KDV tahsilattan önce tahakkuk ettirilmemeli

11 KDV ve peşin vergi taksitlendirilmeli.

12 KDV'de farklı oranlar giderilmeli, standart orana geçilmeli.

13 Faaliyetini durdurmak zorunda kalanlara kısa çalışma ödeneği uygulanmalı.

14 Ulusal elektrik tarifesi uygulaması devam etmeli.

15 Rehne konu taşınmazların kapsamı genişletilmeli.

16 KOBİ'lerin alacakları öncelikli olarak ödenmeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yüzde 20'ye yükseltildi.

Yazarlar
Website Security Test