Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moddy's Türkiye'de en sağlıklı 7 şirketi açıkladı

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, zayıflayan ekonomi ve değer kaybeden Türk Lirası karşısında en savunmasız grupların Doğuş Holding ve Yaşar Holding olduğunu savundu.

Dünya’nın haberine göre, kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bugün yayınladığı raporunda, Türk şirketlerinin çoğunun kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel risklerden koruyabileceğini belirtildi.

TL’nin sert değer kaybının, Türk şirketlerinin döviz borç yüklerini daha ağırlaştırdığını söyleyen Moody’s, bu durumdan en kötü etkilenen kesimin, dövize endeksli geliri olmayan kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğunu belirtti.

Moody’s bu bağlamda en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding, en savunmasız çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun da Yaşar Holding olduğunu ifade etti.

Moody’s raporunda Türkiye’de dış fon bulmanın zorlaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin şirketlerin borçlanmaya erişimindeki azalma olacağını vurguladı. Ancak derecelendirme kuruluşu, bunun şu andaki baz senaryo olmadığını dile getirildi.

Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, döviz bağlantılı gelirleri, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin ‘Ba3’ notunun bir kademe üzerinde derecelendirildi.

Bu şirketler, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii, Coca-Cola İçecek, Koç Holding, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Turkcell İletişim Hizmetleri, Türkiye Petrol Rafinerileri ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları…

 

Kaynak: Dünya

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Deniz kısmının inşaatının bitmesi nedeniyle Türk Akımı projesinin tarafları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul'da tör...

19 Kasım Pazartesi altın fiyatları, gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ne kadar?

19 Kasım Pazartesi döviz fiyatları. Euro ve Dolar haftaya nasıl başladı?

Konkordato ilan eden firmalara Emay inşaat da eklendi. Vergi rekortmeni İstanbul merkezli inşaat şirketi konkordato ilan etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsünü inceledi. Dönmez, "Askeri ürünleri üretmek amacıyla yola çıkan şirk...

EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Ankara’ya giderek üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

KESK Genel Merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda, “Yoksulluğa, güvencesizliğe, işsizliğe karşı;birlikte mücadeleye” başlığı ile 5 ilde yapılacak olan bölge mitin...

Yazarlar
Website Security Test