Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moddy's Türkiye'de en sağlıklı 7 şirketi açıkladı

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, zayıflayan ekonomi ve değer kaybeden Türk Lirası karşısında en savunmasız grupların Doğuş Holding ve Yaşar Holding olduğunu savundu.

Dünya’nın haberine göre, kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bugün yayınladığı raporunda, Türk şirketlerinin çoğunun kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel risklerden koruyabileceğini belirtildi.

TL’nin sert değer kaybının, Türk şirketlerinin döviz borç yüklerini daha ağırlaştırdığını söyleyen Moody’s, bu durumdan en kötü etkilenen kesimin, dövize endeksli geliri olmayan kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğunu belirtti.

Moody’s bu bağlamda en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding, en savunmasız çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun da Yaşar Holding olduğunu ifade etti.

Moody’s raporunda Türkiye’de dış fon bulmanın zorlaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin şirketlerin borçlanmaya erişimindeki azalma olacağını vurguladı. Ancak derecelendirme kuruluşu, bunun şu andaki baz senaryo olmadığını dile getirildi.

Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, döviz bağlantılı gelirleri, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin ‘Ba3’ notunun bir kademe üzerinde derecelendirildi.

Bu şirketler, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii, Coca-Cola İçecek, Koç Holding, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Turkcell İletişim Hizmetleri, Türkiye Petrol Rafinerileri ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları…

 

Kaynak: Dünya

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Ak Parti hükümetine, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, son iki yılda 19 milyon 714 bin abonenin elektrik ve doğalgazı borç nedeniyle kesildi.

22 Mart 2019 Cuma dolar kuru. Son dakika döviz fiyatları dolarda sert yükseliş. FED faiz kararı ve bugün yapılan Golan Tepeleri açıklamaları ardından dolarda sert yüks...

Türkiye'de bir yılda kamu ve özel sektör, dış borç faizine 12 milyar 143 milyon dolar ödeyecek. Son veriler, brüt dış borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya oranın...

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, ''Türkiye’nin dünya fındık üretim ve ihracatındaki payı yüzde 80’den yüzde 65’e düştü. Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticile...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şiveli dolar yorumu sosyal medyada gündem oldu.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yüzde 20'ye yükseltildi.

Yazarlar
Website Security Test