Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bitcoin'in değeri neden düştü?

6.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin tarafından desteklenen , borsa yatırım fonlarının başka bir türü olan ETF’yi blokladı. Kuruluş, manipülasyon potansiyeli kadar fiyatlardan da endişe duyuyor ve bundan dolayı ProShares, GraniteShares ve Direxion’dan ETF’leri engelledi.

SEC’in başlıca endişeleri, dolandırıcılık ve Bitcoin piyasasının zayıflığı ile ilgiliydi. Kuruluş, ProShares başvurusunu yapan şirket olan NYSE Arca’nın şartlarını yerine getirmediğini belirterek, “ulusal bir menkul kıymetler borsasının kurallarının hileli ve manipüle edici eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlandığını söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, Borsa, Bitcoin vadeli işlem piyasalarının belirgin büyüklükteki pazarlar olduğunu kanıtlamak için hiçbir kanıt sunmamıştır.”

Düzenleyici, “Komisyon, Bitcoin ETF’nin onaylanmama sebebinin, Bitcoin veya Blockchain teknolojisinin inovasyon veya bir yatırım olarak değeri olup olmadığının bir değerlendirmesi ile ilgili olmadığını vurguladı.” olarak yazdı. Kuruluş Bitcoin ETF’yi onaylamadı, çünkü borsa yükümlülüklerini karşılamadı.

Direnç Bitcoin fiyatlarını etkiler

Bu ayın başlarında, Bitcoin fiyatları, SEC’in Bitcoin ETF ile ilgili öneriyi erteleme kararından dolayı düşmüştü.

Bitcoin’in fiyatı – 6,500 $’ın biraz altında – 16 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyedeydi. Karar 30 Eylül’e kadar ertelendi. Bu noktada, VanEck ve SolidX’in arz ettiği talebin onaylanması halinde Bitcoin’in fiyatı yükselebilir.

SEC Genel Sekreteri Eduardo Aleman yaptığı açıklamada, “Komisyon 6 Ağustos 2018 itibariyle, önerilen kural değişikliği konusunda 1300’den fazla yorum aldı” dedi. “Komisyon, önerilen kural değişikliği üzerinde harekete geçilmesi için daha uzun bir süre tayin edilmesinin uygun olduğunu düşünüyor. Böylece önerilen kural değişikliğini dikkatle incelemek için yeterli zaman olacaktır.”

Bu yaz başında iki Texas akademisyeninin 2017’nin yüksek Bitcoin fiyatlarının suni piyasa manipülasyonunun sonucundan başka bir şey olmadığını açıklayan bir yazı yayınlamasıyla Bitcoin fiyatları büyük yükseliş sağladı.

Yazarlar, Tether’ın – İçerik oluşturucuları tarafından yayınlanan her bir token için bir ABD doları tarafından desteklenen bir kripto para birimi simgesi – “fiyat desteğini sağlamak ve kripto para birimi fiyatlarını manipüle etmek için kullanıldığını” tespit etti.

Haberler Bitcoin fiyatlarının 7000 $ ‘ın altına düşmesine neden oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsünü inceledi. Dönmez, "Askeri ürünleri üretmek amacıyla yola çıkan şirk...

EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Ankara’ya giderek üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

KESK Genel Merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda, “Yoksulluğa, güvencesizliğe, işsizliğe karşı;birlikte mücadeleye” başlığı ile 5 ilde yapılacak olan bölge mitin...

Türkiye dış borcunu ödemeye başladı mı? Dış borcun ne kadarı ödendi?

Serbest piyasada altın fiyatları. 15 Ekim Perşembe.

Baruthane Millet Bahçesi olarak restore edilen ve İstanbul'un en değerli arazileri arasında yer alan Ataköy'deki Baruthane üzerinde kurulan ve Cumartesi günü Cumhurbaş...

Gazeteci Barış Yarkadaş, CLK elektrik tarafından elektriği kesilen Yavuz Sultan Selim Camii üzerinden, 10 Kasım arifesinde Kadir Mısıroğlu ziyareti ile Türkiye gündem...

Yazarlar
Website Security Test