Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Toplumumuz bu hâle nasıl geldi?

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çocukluğumuzda ve gençliğimizde heyecanla seyrettiğimiz, hatta şimdi bile “iyileri için” TV başında zaman ayırdığımız “18’inci asır Teksas’ından görüntüler getiren” kovboy filmlerinden “güncellenmiş sahneler” yaşamaya başladık, 21’inci asır Türkiye’sinde…Çok düşündüm, “ülkede yeni bir sayfanın açıldığı” ve de Fatih Altaylı kardeşimin “İkinci Cumhuriyet sonunda ilan edildi” müjdesi(!)ni verdiği bir süreçte, “o Teksas görüntülerine benzeyen son örneği” yazıp yazmamayı ve de yazıma “okuduğunuz” başlığı koyup koymamayı!..

Sonunda yazıyı da yazdım, başlığı da koydum; zira “gazeteci olarak” görevimdi!..

Zira, “Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinden çare ve çözüm beklemek” hakkımızdı!..

Zira, kendi partililerinin bile, “partinin son günlerde yaşadığı tabloya bakarak” ve de çok üzülerek “Bizim partimizden cacık bile olmaz” demeye başladığı CHP’ye ve CHP’yi yönetenlere “Kendinize gelin, birbirinizi yemek yerine, ülkenin ne hâlde olduğuna bakın, bu olaylara eğilin” mesajını vermek de görevimdi!..

Zira, “biraz sonra anlatacağım” Teksas kovboy filmlerinin görüntülerini güncelleyen” olayı ve görüntülerini, TV’lerin ve WEB sitelerinin haber ve videolarından izlerken, “olayla ilgili iddialarda Ülkücü gençlerin de adı geçtiği için” MHP’lilere “Aman dikkat” mesajı göndermek de görevimdi!..

Zira ve elbette, “İçişleri Bakanlığı yapmış” Meral Akşener’in başında olduğu İYİ Parti’den de “olaya ve benzer olaylara acilen eğilip, konuyu Millet Meclisi’ne getirmesini” beklemek de hakkımızdı!..

Olayı, gazetelerde okuduğum, TV’lerde izlediğim kadarından “özetleyerek” sütunuma alıyorum. Yukarıda yazdıklarımın “haklı mı, haksız mı” olduğuna, “bugüne kadar benzerlerinin de giderek daha sıklaşarak hatırlayarak” okuyucularım versin:

“İncirliova'nın Acarlar Mahallesi'nde, pazartesi gecesi saat 21.30 sıralarında, iddiaya göre, Fransa plakalı bir minibüste bulunan bir gurbetçi ailesi, 12 yaşındaki (bazı haberlerde 17 yaşındaki) bir çocuğa adres sordu. Çocuk kaçırılma paniğine kapılıp, evine giderek durumu ailesine anlattı. Olay, çocuk kaçırılma söylentisiyle yayıldı. Bir iddiaya göre de, Fransa plakalı minibüste olanlar ‘kendilerine saldırıldığı’ iddiasıyla şikayet için karakola gitmişlerdi. Öfkeli bir kalabalık, şüphelilerin gözaltında olduğu ileri sürülen Acarlar Polis Merkezi önünde toplandı. Kalabalık, polis merkezinde bulunduğunu sandıkları şüphelilerin kendilerine verilmesini istedi. Polis gözaltında kimsenin bulunmadığını anlatmaya çalıştı. Ancak kalabalık ikna olmadı. Bunun üzerine polis, kalabalıktan 2 kişiyi içeri alarak, kendilerinin bakmalarını istedi. İçeri giren 2 mahalle sakini, kimsenin bulunmadığını görmelerine rağmen yine de ikna olmadı. Sakinleşmeyen kalabalık, karakolu taşladı, karakolun camları ile polis merkezi ile önündeki 3 ekip otosunun camları kırıldı.

Olay yerine gelen İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, vatandaşları sakin olmaya davet etti. Gerginliğin daha da artması üzerine, takviye ekip istendi. Aydın'dan minibüsle sevk edilen çevik kuvvet ekibi polis merkezi önünde önlem aldı. Tüm uyarılara rağmen dağılmayan grubu olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ dağıttı.

Bu arada Ülkü Ocakları İl Başkanı Emre Özbey de ilçeye geldi. İlçe teşkilatı ile beraber bir açıklama yapan Özbey, ocak üyelerine sessiz sedasız ayrılmaları çağrısında bulundu. Bunun üzerine ülkü ocakları üyeleri park ve çevresinden ayrıldı. Emniyet ekipleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar olayların tekrar yaşanmaması için park ve çevresinde nöbet tuttu. Yaşanan kavga neticesinde ikisi polis 3 kişi yaralanırken, 4 kişi de gözaltına alındı.

Olayların başlaması ve büyümesi üzerine ilçeden ayrılan gurbetçi aile, Aydın’da polis merkezine getirildi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.”

 

İftihar edin siyasetçiler!..

Merkezi Aydın’da olan (Yakında İzmir’e taşınacak) ve İzmir’de de bürosu ve stüdyoları bulunan “tv’DEN” TV kanalı (Digitürk'te 178, D – Smart’ta 209’uncu kanalda), İzmir’de bir “canlı araştırma” gerçekleştirmiş. Muhabiri ve kameramanı İzmir caddelerinde dolaşarak, İzmirlilere “iki soru” sormuş.

Soru 1– Siyasi Partilerin İzmir İl başkanları kimlerdir, tanıyor musunuz?..

Onca İzmirliye sordular, genç / ihtiyar / kadın /erkek; bir Allah’ın kulu da çıkıp, bir partinin “İl Başkanı şudur” diyemedi, “Tanıyorum, biliyorum” diyemedi. Ama mesela bir İzmirli, “Siyasetçilerden ne fayda gördük ki, tanıyalım, bilelim” anlamına gelen sözleri art arda sıraladı.

Soru 2– İzmir Milletvekillerinin dördünün adını söyler misiniz?..

Onca İzmirliden bir tanesi bile “28 İzmir milletvekilinin dördünün ismini bir araya getirip sayamadı”; bir İzmirli “Başbakan Binali Yıldırım’ı düşüne düşüne söyledi”; bir ikisi “iki isim geveledi ama daha yukarı çıkamadı”; Kemal Kılıçdaroğlu’nu hatırlayan olmadı, “İzmirlilerin aralarında en çok gördükleri” sevgili meslektaşımız Attila Sertel’in ise ismini bir İzmirli hatırladı, ama soyadını hatırlayamadı!..

Buyurun ve “yorumlayın, analiz edin” bakalım bu, “altını çiziyorum”, İzmir, evet “Demokrasi ışığının yandığı, okuma / yazma / kültür çizgisinin yüksek olduğu” İzmir tablosunu!..

Yazımın başlığı “cuk” oturmamış mı?..

 

Haftanın Adamı

Recep Tayyip Erdoğan

 

Önceki hafta “Hem seçimi ilk turda kazandığı ve hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin başladığı bir sürecin ilk Cumhurbaşkanı olduğu” için “Haftanın Adamı” seçmiştik, Erdoğan’ı…

Bu hafta da Anıt Kabir’de “Aziz Atatürk” ve Meclis’teki yemin töreninde yaptığı konuşmada, “Sadece bana oy verenlerin değil, 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” dediği için!..

Halisane temennimiz, sayın Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerini unutmamasıdır!..

 

Sözün Özü

Tarihin en büyük filozoflarından Ön Asyalı (Efesli) Herakleitos (MÖ 535 – 475) "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" demişti.

Bugün, CHP’liler “Kemal Kılıçdaoğlu’nu değiştirmek isterken”, bol bol Herakleitos’u yad ediyorlar ve “Ülkenin en demokrat, en ilerici partisiyiz, neden değiştiremiyoruz” diye birbirlerine soruyorlar.

Unuttukları bir şey var; burası Türkiye, “Türkiye, Evrimi ders kitaplarından bile çıkarmadı mı?..”

Bakın, “Evrimi ders kitaplarından çıkaran” AKP’liler, hiç “değişimden” söz ediyorlar mı?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test