Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dünyaya açılmak için Almanya sizi bekliyor

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Almanya'da yatırım mümkün mü? İşte bu soruya yanıt arandı ve çok önemli isimler önemli mesajlar verdi...

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) ile Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti (Almanya) NRW. INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya son dönemde önemli toplantılara imza atıyorlar.

Akkaya adeta atağa kalkmış durumda. Amaç Almanya’nın en zengin bölgesi Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ni tanıtmak ve yeni yatırımlar almak. Türkiye’den gelecek yatırımlara özel önem verdiklerinin altını çiziyor sürekli…

Almanya’nın yatırıma mı ihtiyacı var diyeceksiniz? Demeyin… Varmış demek ki birbiri ardına tanıtım toplantıları düzenleniyor.

Geçtiğimiz ay Büyük Kulüp’te yapılan toplantının daha geniş kapsamlı olanı bu defa İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı.

Toplantının ev sahibi İstanbul Ticaret Odası’nın Başkan Vekili İsrafil Kuralay’ın yaptığı açılış konuşması muhteşemdi. Önce Oda hakkında en son bilgileri şu sözlerle aktardı:

Bildiğiniz üzere, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul iş hayatını temsil eden 81 farklı ekonomik sektörden, yaklaşık 400 bin üyesiyle 136 yaşında bir kurum.

.  Dünyanın en büyük 5 Odasından biri, 25 binden fazla yabancı sermayeli üyesi bulunuyor. Üyeleri Türkiye’nin dış ticaret hacminin yarısını gerçekleştiriyor.

Kuralay sonra Almanya ile  ticari ilişkilerimize göndermeler yaptı:

. Türk firmaları tekstilden inşaata, elektronik eşyadan gıdaya kadar küresel çapta liderliğe oynuyorlar. Hem Almanya’da hem Türkiye’de Almanya ile iş yapan firmalarımız da her geçen gün artıyor.

.  Almanya bizim 1 numaralı ticaret ortağımız. Almanya ile ticaretimiz geçen yıl 36 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Biz, tabii ticari ilişkilerin geldiği bu seviyeyi hiçbir zaman yeterli görmüyoruz, bu rakamların karşılıklı olarak artırılabileceğini düşünüyoruz.

. Almanya’da 3 milyonu aşkın Türkiye kökenli insanımız yaşıyor. Bu kişilerin yarısından fazlası Alman vatandaşı. Bu vatandaşların arasında pek tabii farklı sektörlerde faaliyet gösteren işadamlarımız da var; işadamlarımızın sayısının artması, yatırımların artması en büyük arzumuz.

. Aynı şekilde Alman yatırımcıların da Türkiye’ye olan ilgisi aşikâr. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’deki Alman menşeli firma sayısı 7110’a ulaştı.

. Almanya’dan Türkiye’ye 2014 yılında 606 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmiştir. 2015 ve 2016 yıllarında sırasıyla 355 ve 440 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmiştir. Bu rakam 2017’de yüzde 40 kadar azalışla 295 milyon olarak gerçekleşti.

. Türkiye’den Almanya’ya 2014 yılında 178 milyon dolar, 2015 yılında 250 milyon dolar, 2016 yılında 119 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmiştir. 2017 yılında gerçekleşen yatırım miktarı ise bir önceki yıla göre yüzde 78 artarak 212 milyon dolar oldu.

Kuralay sözlerini dikkatle dinleyen katılımcılara yönelik dünyaya açılma mesajı verdiği konuşmasının son bölümünde ise şu noktaların altını çizdi:

. Kuzey Ren Vestfalya Bölgesi’ni ve bu bölgenin potansiyelini daha iyi tanımak; bu bölge Almanya’nın 16 eyaleti arasında en büyük nüfusa ve en yoğun yerleşime sahip olan eyalet. Düsseldorf, Köln, Duisburg, Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu bu bölgede ciddi bir yatırım potansiyeli söz konusu.

. Bölge Almanya’da yoğun yatırım çeken bölgelerin başında geliyor. Fransa, Belçika ve Hollanda’ya yakınlığının yanı sıra Hamburg ve Antwerp limanlarına 2 saat mesafededir.

. Bu özellikleriyle Kuzey Ren-Vestfalya’nın bilişim ve iletişim teknolojileri, biyoteknoloji ve çevresel teknoloji alanlarında dünya şirketi olmak isteyen şirketlerimiz için sıçrama tahtası olabileceğini düşünüyorum.

. Ekonomi Bakanlığımızın yurtdışındaki yatırımlara önemli destek veriyor. Uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket veya marka odaklı raporlara ilişkin giderlere ve yabancı şirket alımlarına yönelik olarak uluslararası kuruluşlardan alınacak danışmanlık hizmetlerine mali ve hukuki danışmanlık dahil ilişkin giderlere, Şirketler için yüzde 60, İşbirliği Kuruluşları için yüzde 75 oranında ve yıllık en fazla 200 bin dolara kadar destek sağlanıyor.

. İstanbul Ticaret Odası, Türkiye ve Almanya’nın ticaret ve yatırım alanında işbirliği kurabilecekleri her konuda bir arada çalışmalarının önemine inanıyor.

. İki ülkedeki yatırım, ticaret potansiyeli ve işbirliği alanlarının belirlenerek, bu konuda işadamlarımızın bilgilendirilmesi, bu toplantı gibi etkinlikler ve ikili görüşmelerin düzenlenmesi ticaretin gelişimine büyük katkı sağlayacak.

İTO Başkan Vekilliği'nin yanısıra çok sayıda sivil toplum örgütünde de görev yapan İsrafil Kuralay Almanya’yla ticari ilişkilerin geliştirilmesinin siyasete de olumlu etkileyeceğini söyledi...

Her türlü bilgi için sizi kahve içmeye bekliyorum

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde yatarıma ilişkin mesajlar da özelikle Dr. Adem Akkaya’nın sunumu çok ilginç bilgiler içeriyordu. Türk şirketlerine çok önemli fırsatlar sunduklarını ifade etti Akkaya…

Daha sonra söz alan ve belki de iki ülkenin mali ve hükuki sürecini en iyi bilen isimlerden, hatta üstat sayılabilecek isimlerden Cevdet Kocaş çok önemli noktaların altını çizdi. Avukatlar Aziz Sarıyar ve Gülay Taslı’nın somut bilgiler içiren konuşmalarında dikkat edilecek noktaların altınız çizdi. İşadamı Ali Kösedağ ve Turgut Torunoğuları ise yurtdışına açılmanın püf noktalarını anlattılar. Verilen örnekler ve uyarılar içiren noktalar çok önemliydi. Soru yanıt bölümünde çok verimli geçti. Ama en önemlisi Adem Akkaya’nın konuyla ilgili bilgi almak isteyen herkesi kahve içmeye davet etmesiydi. Evet Almanya ile ilgili bilgi almak isteyen Dr. Adem Akkaya’nın kapısını çalabilir.

Sahur ekonomi buluşması zirveye dönüştü

Sahurda ekonomi buluşmasına çok önemli bir katılım sağlandı. İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası başkanları bu buluşmada biraraya geldi.

Nasıl yapıyorlar bilmiyorum. Ama yapıyorlar. Hem de çok iyi yapıyorlar. Sahurda ekonomi buluşmalarında söz ediyorum.

İş dünyasının dünya ile barışık isimleri Kemal Akar ve Sadettin Çay yıllardır sahurda ekonomi buluşmaları gerçekleştiriyor.

Yıllar önce Binali Yıldırım ‘ı konuk almışlardı. Daha başbakan olmamıştı ama başbakan gibi mesajlar vermişti. Çok samimi içten bir buluşma olmuştu.

Kemal Akar ve Sadettin Çay ikilisine bu defa renkli bir isim de katıldı. Bu köşenin okurları onu Tahsin Öztiryaki’nin damadı olarak tanımıştı. Ama o yani Serdar Urfalılar damatlığın ötesinde çok başarılı projelere imza atan bir işadamı.

Serdar Urfalılar ve Kemal Akar daveti İstanbul Sanayi Odası’ndaki şapkaları çerçevesinde yapmışlardı. Ancak her iki ismin de çok sayıda şapkası vardı.

Konuşmacılar ise kapsayıcı olarak seçilmişti. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan olarak belirlenmişti.

Bir de bakanlık yapmış, AK Parti’nin efsane İstanbul İl Başkanı ve şimdinin milletvekili Mehmet Müezzinoğlu katılmıştı konuşmacılar arasına…

 

Kemal Akar ve Serdar Urfalıların çağrısı ile biraya gelen iş dünyası, örgütlerinin başkanlarını ve AK Parti'nin önemli isimlerinden Mehmet Müezzinoğlu'nu  son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini dinledi.

Konuklar arasında çok önemli isimler vardı. Bir kere İSTOÇ’un efsane başkanı Nahit Kemalbey oradaydı. Mütevazılığı ve insan ilişkileri ile Sadettin Çay, Kemal Akar ve Serdar Urfalılar üçlüsüne dördüncü olacak biri isim örnek insanlardan Hasan Büyükdede ve tekstil sektörünün önemli isimlerinden Ali Sami Aydın ve bünyesindeki çok sayıda ihracatçı birliğini toplayan İMMİB genel Sekreteri Armağan Vurdu katılımcılar arasındaydı.

Geçmişte sahur buluşmalarında çok fazla meslektaşlarımız olmuyordu. Bu defa katılım fena değildi.  Katılımcılar arasında yer alan ekonomi basınının önemli isimlerinden şimdinin Hürriyet Genel yayın Yönetmeni Vahap Munyar’a Kemal Akar hayırlı olsun dediğinde meslektaşımıza katılımcılardan alkışlar geldi ve biz de gurur duyduk.

Sahur ekonomisinde ortam böyleydi.

Akıl terine çok önem vermeliyiz

Bakan Müezzinoğlu'nun ekonomi toplantısında yaptığı açıklamalar ilgiyle izlendi. Konuşma öncesi sohbette Müezzinoğlu bu açıklamaların ilk sinyalini verdi.

Sahur ekonomisindeki konuşmalara kur damgasını vurdu. Mehmet Müezzinoğlu’nun tespiti de ortak akıl olarak kayıtlara geçti. Şöyle dedi Müezzinoğlu:

-Şu anda yüksek veya düşük kur sıkıntısı yok. Oynak kur var. Sağlık tabiri ile anlatayım. Yüksek tansiyonun bir tedavisi var.  Belli kuralları uygulayıp bunu düşürmek mümkün. Ama iş oynak olunca yani oynak tansiyon olunca sıkıntı oluyor.

Bu tespitten sonra felsefi bir açılım yaptı… Başbakan Binali Yıldırım tarafından da gündeme getirilen bu açılım belki de önümüzdeki yılların ana stratejisi olarak uygulanabilir.

İşte Müezzinoğlu’nun bu açılımından başlıklar:

. Biz alınterini çok önemseriz. Doğruda yaparız. Ama bir başka noktayı atlamamak lazım. Akıl teri. Bunu da en baş köşeye koymak durumundayız. Akıl terinin de kutsal olduğunu altını çizmeliyiz. AR-GE bundan çıkar. Bunu yapabilmemiz için fizik kimya gibi bilim alanlara çok önem vermeliyiz. Biz alınterine kilitlenip akıl terini unutursak istediğimiz noktaya gelemeyiz.

 

 

İstanbul için büyük işbirliği başlıyor

Sahur buluşmaları aynı zamanda çok önemli atılımlara da ev sahipliği yapıyor. Binali Yıldırım başbakanlık mesajlarını yıllar önce bu sahur buluşmasında vermişti. Bu defa da İstanbul buluşmasına sahne oldu sahur ekonomisi… İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası’nın ortak projeler üreteceklerini, İstanbul ile ilgili yetkililere birlikte gideceklerini ilk defa bu buluşmada öğrendik. Önce Erdal Bahçıvan, “Büyüme ile ilgili makas değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Bu noktada İstanbul olarak biz daha etkin görev almak istiyoruz” dedi. Sonra da Şakip Avdagiç bunu, “ Hem makro hem de İstanbul ile ilgili çalışmalarda beklentilerimizi ortaklaştıracağız. Sanki İstanbul biraz ihmal edildi diye düşünüyoruz. Mahsun bir İstanbul oluştu. Bunu birlikte aşacağız” sözleri ile Erdal Bahçıvan’ı tamamladı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test