Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD'nin Niyeti Nedir?

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bu hafta başında Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşme iki ülke arasındaki sorunların ele alınması için önemli bir fırsat oluşturmuştur. Görüşmeden sonra yapılan açıklamalarda Menbiç konusunda bir prensip anlaşmasına varıldığı ve üç aşamalı bir planın uygulanacağı, PKK/YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekileceği bildirilmiştir. Menbiç'in yönetiminin yerel güçlere devredileceği söylenirken, bu güçler şimdiden Türk askeri varlığına karşı olduklarını açıklamışlardır.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in de memnuniyetle karşıladığı bu anlaşmanın nasıl uygulanabileceğini önümüzdeki haftalar gösterecektir. Türk ve ABD uzmanları yapacakları hazırlık çalışmalarında yol haritasının detaylarını belirleyeceklerdir.

ABD'nin Menbiç konusunda anlaşmaya razı olmasının ardında yatan başka unsurların olduğu muhakkaktır. Sincar'da oluşturulan yeni ABD üssüne Kandil'den PKK güçlerinin kaydırıldığı haberleri gelmektedir. Bir başka ifadeyle ABD, İran'a yakın bölgede askeri yapılanmasını artırmaktadır. Öte yandan Türk yetkililerin Kandil'e yönelik açıklamaları dikkat çekmekte, bölgeye askeri harekât düzenlenebileceği ihtimalinden söz edilmektedir.

Çavuşoğlu ile Pompeo görüşmesinde, İran'a yönelik ABD politikasının ne şekilde ele alındığı bilinmemektedir. Ancak ABD'nin Türkiye'ye gösterdiği yakınlaşmanın İran'a yönelik politika için Türkiye'yi el altında tutma amacına yönelik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Ayrıca ABD'nin Suriye'nin yanı sıra Irak'ın Kürt bölgesinde varlığını kalıcı ve görünür kılma eğilimi içinde olduğu günden güne ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan Çavuşoğlu Pompeo görüşmesi iki ülke ilişkilerindeki gerilimi azaltma yönünde olumlu bir çaba olarak değerlendirilebilir. Menbiç'in yanısıra, Zarrab davası sonucu Halkbank'a verilecek cezanın makul düzeyde olma beklentisi dile getirilmiştir. Washington’ da S-400 alımının durdurulması, NATO düzeninin sarsılmaması ve tutuklu papaz Andrew Brunson'un serbest bırakılması üzerinde durmuştur.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test