Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Madalyalık Bakanlar!..

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hâlâ “Ekonomik kriz miriz yok” diyerek milleti uyutmaya çalışan koca koca bakanlara ithafımdır.

İşte Merkez Bankası gene faiz artırdı ve Türkiye, Arjantin (Yüzde 40), Venezuela (Yüzde 21.7) ve İran (Yüzde 18)’dan sonra, “yüzde 17.75’lik” faiz oranı ile, “dünyanın en yüksek faizi veren” 4’üncü ülkesi oldu.

Biraz gayret; “ilk üçe girip madalya almamıza az kaldı”, anlaşılıyor ki, “durdurulamayan enflasyon” çok yakında madalyayı getirecek ve “o madalya” da “Kriz yok diyen” bakanların göğüslerine asılacak; alkışlar!..

 

Ümit Hocamın ardından!..

Genç sayılacak bir yaşta kaybettiğimiz Ümit Kayıhan Hocamızla ilgili olarak Cuma günkü Türkiye’deki yazım, şöyle başlıyordu: “Ölüm geldiğinde ‘yaşayanlar ve yaşananlar’ sıraya girer! Bugün için ‘yazılacak o kadar çok şey vardı’ ki ve Çarşamba sabahı zamanım o kadar müsaitti ki, Cuma yazımı yazmak için oturdum bilgisayarımın başına ve ‘Hangi konuyu yazayım’ diye düşünmeye başladım. Tam o sırada gelen bir telefon ‘her şeyi değiştirdi’ ve işte ‘yazıma başladığım’ cümle, ‘Cuma yazım için’ geçerli oldu.

Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel’di, telefon eden. İki ay önce ‘zatürreden bitmiş halde hastanesine götürüldüğümde’, beni ölümden çevirendi o ve sesi titriyordu. ‘Başımız sağ olsun Öcal abi’ dedi; ‘Ümit Kayıhan Hoca’yı kaybettik. Senin iyileşip taburcu olduğundan hemen sonra hastanemize senden çok daha ağır hâlde getirilmişti, zatürreden. Yoğun bakıma aldık, yoğun bir tedaviden sonra iyileşir gibi oldu. Ama hastalık geri geldi. Ambulansla 9 Eylül Hastanesi’ne gönderildi. Uzun süren tedavi onu sağlığına döndüremedi ve kaybettik’ …”

Hey gidi Ümit Hocam hey… “İyi insan olmanın örneklerinden biri” idi; “adam gibi” adamdı. Ve de tanıdığım “yaşayan” teknik adamlardan “sevgi, saygı, güven, dostluk, arkadaşlık bakımından” Fatih Terim ve Mustafa Denizli ile beraber “benim için en önde gelen” 3 hocamdan biriydi!..

Asıl üzüldüğüm ve onun da üzüldüğünü bildiğim bir acı gerçek vardı, yaşamında; sporumuzun da, kulüplerimizin de, bizlerin de “kıymetini bilmediğimiz” spor adamlarımızdan biriydi, Ümit Hocam!..

“Sevap kefesi” çok ağır basardı, hata ve yanlışlarının yanında; insanlığı, kişiliği, aile ve spor adamlığı başta, çok özel meziyet ve yetenekleriydi onun “sevap kefesini” ağır bastıran…

Onu “genç sayılacak” bir yaşta, 64 yaşında kaybettik; yerini doldurmamız, zor olacak, hele ki gönüllerimizde!..

43 yıldır İzmir’de yaşıyorum, üzülerek ve altını çizerek yazıyorum; İzmir’in vefasızlığının en acı örnekleriydi, ona kapanan kapılar; İzmir kulüplerinin başkan ve yöneticileri, İzmir spor medyası sağ olsun!..

Acılı ailesine, dost ve arkadaşlarına, meslektaşları başta spor, futbol ve basın camialarımıza başsağlığı dilerim ve sen Ümit Hocam, nurlar içinde yat, mekanın Cennet olsun!..

Vakit geç olmadan!..

Bana Ümit Kayıhan Hocamızın vefatını haber veren Urla Devlet Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel’in “telefonda söylediği “başka” önemli şeyler de vardı.

İşte o sözleri; “Aman Öcal abi, bilesin ki artık kahramanlık yok. Zatürree belirli bir yaştan sonra insan için en tehlikeli hastalık. İşte örneği Ümit Hocamız. En ufak bir şüphede doğru bize geleceksin. Bu hastalığı geçiren ya da bu hastalıktan şüphelenen bütün arkadaşlarına söyle, bu öğüdümü. Yaz okuyucuların da okusunlar. Yaşamak istiyorlarsa, zatürreyi yeneceklerini sanmasınlar. Bu hastalığın ilerlemeden teşhis ve tedavisini sağlasınlar, tekrarlamamasını sağlasınlar. Bizlere gelsinler. Sen de öyle, çok dikkatli ol.”

Ve de işte ben, eşe, dosta, bütün okuyucularımıza duyuruyorum; “Vakit geç olmadan!..”

Haftanın Adamı

Ali Koç ve…

Sütunuma “Haftanın Adamı” olarak aldığım (İtirazı olan var mı?) Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç, “görünürde” Fenerbahçe Cumhuriyeti’ni 20 yıldır “tek adam” olarak yöneten Aziz Yıldırım’ı “inanılması zor” bir sandık darbesi ile tahtından indirdi.

Ne var ki, “görünenin arkasında kalan gerçekler” çok başkaydı. Aslında zafer, “kolay” gelmişti. “Kullanılan 20.736 oyun, Ali Koç’a giden 16.092’sine karşılık 4644 oy alabilen” Aziz Yıldırım, daha önceki genel kurullarda kalıp olarak kendisine verilen 5000’i aşkın ‘asker oyu’ bile bulamamış”, sayım başladıktan yarım saat sonra, “takımı ile beraber” genel kurulun yapıldığı Fenerbahçe Stadı’nı terk etmişti!..

“Aziz Yıldırım korkusu” yüzünden spor medyası seçim öncesinde “gerçeği yazamamış, konuşamamış” ve sandıktan çıkan sonuç, bu yüzden “inanılmaz” olarak vasıflandırılmış, dahası bir de slogan bulunmuştu; “Derin Dalga!..”

Daha sonra “bu slogan” seçim meydanlarına kadar ulaşmıştı; “Acaba 24 Haziran’da da bir ‘Derin Dalga’ gelebilir miydi?..”

Fenerbahçe camiasının, taraftarının, hatta Aziz Yıldırım’ın etrafında olan bazılarının bile “değişim” istediği ortada idi ve “görünen köy” sadece “değişimi yapacağına inanılan” bir kılavuz bekliyordu; işte o kılavuz, Ali Koç’tu!..

Elhak, Ali Koç, “kendine yakışır” bir seçim öncesi organizasyonu ve de “genç” kadrosu ile “yıkılmaz” zannedilen kaleye, resmi geçit yapar gibi girip, teslim almıştı!..

Şubat 1998 genel kurulunda, bugün Yüksek Divan Kurulu ve Genel Kurul Divan Başkanı olarak Ali Koç’a ve yönetim kuruluna “mazbatalarını veren” Vefa Küçük’ü “sadece 1 oy farkla geçerek” Fenerbahçe başkanı olan Aziz Yıldırım’ı 20 yıl sonra koltuğundan “11.448 oy farkla indiren” Ali Koç, kulübün başına “Değişim, sporda barış / dostluk ve futbol başta her dalda şampiyonluk” sloganıyla geldi. Sonuç açıklandığında stadyumun içinde ve dışında başlayan Fenerbahçe bayramı, gece fener alayları ile devam etti.

Ve artık, “bayram değil, iş zamanı”; işte transfer geldi; pamuk eller cebe!..

 

Sözün Özü

Ekran başında, Ali Koç’un seçimi kazandığının ilan edildiği dakikalarda “ne yapacağını şaşıran” ve de “genel kurulun yapıldığı stadın tribünleri yerine, ekranlarına Fenerbahçe alt yapı sporcularının program listelerini getiren ve Hava durumunu art arda üç defa veren” Fenerbahçe TV yöneticilerinin ve çalışanlarının hâlini düşünürken, “Allah bu duruma kimseyi düşürmesin” dedim, kendi kendime; haksız mıyım?..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test