Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bu Hafta da Çin…

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dr. Akkan Suver Kunming’de Büyükelçi Zhang Zhiliang ve Yunnan Belediye Genel Sekreteri Zhang Ping ile birlikte.

Geçen hafta Pekin ziyaretimden söz etmiş ve Çin'in kat ettiği yüksek gelişmenin heyecanını sizlerle paylaşmıştım.

Evet, Çin geride bıraktığımız bir yıl içinde inanılmaz mesafeler kaydetmiş.

Bir yıl önce düzenlenen "İpek Yolu" - Bir Kuşak Bir Yol uluslararası toplantısında; Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ji Jinping, 17 yıla kadar Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel teknoloji lideri olacağını ifade etmişti. Aradan geçen zaman süresince Çin'in çağın geleceğini görerek, kendini hazırlamakta olduğunu gözlemledim. Çin dünya sahnesinde merkez olmayı hedefleyen bir çalışma içinde. Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel dışa açılma politikasının sonucunda dünya yakın bir gelecekte Çin'e ayak uydurmak zorunda kalacaktır, dersem mübalağa yapmış olmam. Gördüğüm odur ki, Çin kısa bir zaman sürecinde önde gelen jeopolitik aktör olacaktır. Gene Çinliler ileriye bakan projelerle meşguller. Yaşam standartları ve kişi başına düşen gelirleriyle Çinliler inanılmaz mesafeler almış bulunmaktalar. Pekin'de ve Kunming'de sokakta gördüğüm insanlar coşku, özgüven ve canlılık içindeydiler. Daha da ileri giderek söylemek gerekirse; yakın bir gelecekte Çin, diğerleri tarafından dikte edilenlerle değil, kendi koşulları ile dünya ile yüzleşmeye hazır yeniçağın yeni aktörü olmanın arifesindedir. Bu tespitimden sonra 40 milyon nüfuslu Yunnan Bölgesi'nin Kunming şehrinden söz etmek istiyorum.

Kunming şehri 40 milyon nüfuslu Yunnan Eyaleti'nin 4 milyon nüfusa sahip bir beldesi. Burası Pekin’e uçakla iki buçuk saat uzaklıkta olan bir şehir. Buraya Yunnan Eyaleti Belediyesi Dışişleri Ofisi'nin misafiri olarak geldik. Kunming müstesna bir yer. Burada bulunan Taş Orman Tabiat Parkı UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir doğa harikası. Hem coğrafi hem de etnik bakımdan Çin'in en çeşitli bölgesi olan Yunnan'da başka hiç bir yerde bulunmayan 15 bin çeşit bitki ve çiçeğin flora ve faunası bulunmakta.

Gene Kunming, Çin Halk Cumhuriyeti'nin turizm merkezi. Ayrıca gene Kunming Çin Halk Cumhuriyeti'nin en büyük çiçek yetiştiricisi. Eyalette bulunan dört büyük nehir, bölgenin ayrı bir güzelliğini oluşturuyor. Mekong Nehri, Kara Nehir, Salven Nehri ve Nmai Nehri bölgeye, deyimi gerekirse can veriyor.

Kunming'de Yunnan Sosyal Bilimler Akademisi'ni de ziyaret ettik. Yunnan Sosyal Bilimler Akademisi, bir düşünce kuruluşu. Çalışma sahası özellikle Güneydoğu Asya. Mymmar, Bangladeş, Hindistan ilgi alanları içinde.

Daha çok bu bölgenin düşünce kuruluşlarıyla temas ve çalışmalar içinde bulunan Yunnan Sosyal Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Lei Zhuning İpek Yolu projesinin kara ve demiryolları ayağına büyük önem verdiklerini ortaya koyan bir bilgilendirme sunumunda bulunarak ufuk turu yapmamızı sağladı.

Ziyaretimiz sırasında; Çin Halk Cumhuriyeti'nde bulunan 56 etnik gruptan 25'inin Yunnan'da yaşadığını öğrendik. Yunnan, zengin kültür birikiminin bir araya gelip harmanlandığı görkemli bir bölge!

Azınlıkların en çok yaşadığı bu bölgede, dini inanç özgürlüğüne büyük saygı gösterildiğine de tanık olduk. Müslüman Çinliler için "helal" lokantaların sayısı sayılamayacak kadar çoktu.

Önemli bir ziyaretimiz de Kunming Belediyesi'ne oldu. Yetkililerin ziyaretimiz esnasında Türk Hava Yolları'nın Kunming'e uçması talebiyle karşılaştık. Ben THY Genel Müdürü'ne bu isteklerini ileteceğime söz verdim ve de gelir gelmez Sayın İlker Aycı'ya Kunming'in isteğini yazıyla ilettim.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bahçesi olarak nitelediğim Kunming bir tarih, bir tabiat ve bir kültür şehri. Burayı görmek, tabiat diye adlandırdığımız olağanüstü varlığın bütün renklerini görmek dersem, inanınız mübalağa yapmış olmam!

Hasılı özetlemek gerekirse gidilmesi, görülmesi gerekli Kunming; parklarıyla, ağaçlarıyla, çiçekleriyle ve kaya anıtlarıyla bir masal şehri olarak Çin'in bahçesidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test