Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Turizm Bakanlığı mazi mi oluyor?

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinde ismi ve konuları gereği hep değişkenlik gösteren bir bakanlık vardır. Benimde yıllarımı verdiğim ve sorumlu mevkilerinde çalıştığım bir kuruluş.

Bugünkü adı ile "Kültür ve Turizm Bakanlığı." Neredeyse her Hükümet döneminde ismi değişti. İlk kurulduğunda adı Turizm ve Tanıtma Bakanlığı idi. Bir ara Kültür ve Turizm Bakanlığı adını aldı. Sonra “Kültür” ile “Turizmi” ayırdılar, bir süre sonra tekrar aynı isim altında birleştirdiler. Değişim olayı bakanlıkta devam etti durdu. Yok, şu bakanlığa, yok bu bakanlığa bağlansın gibi tartışmalar hep yaşandı.  

Zira Kültür ve Turizm Bakanlığı hep bir siyasi denge olarak görüldü. Bir oy potansiyeli, bir yere ve güce taviz, partili yandaşlara mevki olarak ikram edildi.

Aslında bu büyük yanlışlar sürekli tekrarlandı. İçinde yıllarımı geçirdiğim “iki isimli” bakanlık hiç bir zaman tam anlamı ile zaten birleşmedi. Hep ayrı telden gittiler. Dönen dönem birleştirilseler de binaları bile bir birinden hep ayrıydı. Bu durum kimseyi rahatsız etmedi. Ancak kabineler yeniden kurulurken ayrılma, birleşmeler konuşuldu durdu.

 

Gerçeklere gelelim

Geçmişteki gelişmeler ve yaşananlar teknik ve sandalye kavgasından başka bir şey değildir. Bugün ise AKP iktidarı, yeni bir devlet yönetim sistemini getirmektedir. Bunun için bazı bakanlıkları birleştirecek veya ayıracak. Güya yeni bir koordinasyon ve yönetim Türkiye’ye getirerek işin içinden sıyrılacak.

Evet, bakanlık “Turizm” ile “Kültür” şeklinde bir birinden tam olarak ayrılacaksa bu doğrudur. İkisi ilgilidir birbiri ile ama yönetimleri ayrı olmalıdır. Konular farklıdır. Türkiye’de sıkıntıların başında, bizim millet olarak hep bireysel ve egolarımızın bizi esir alması geliyor.

Hükümetteki bakanlar birbirleriyle yakın arkadaş değillerse, araları açık ise, bunun yanında bürokratları da rekabet halinde iseler bakanlıklar arasında koordinasyonun sağlanması mümkün olmuyor.

Turizm bir ekonomik ve uluslararası olaydır. Çok özeldir ve ihtisas konusudur. Elemanlarının nitelikleri çok farklıdır. Bir ölçüde ekonomik olduğu kadar alış veriş işidir, pazarlama meseledir.

Tanıtım ister, ulaşım ister, yatak ve tesis kalitesi ister. Turizm potansiyelinin ve altyapılarının eksiksiz koordinasyonu gerekir. 

Konuşulanlara göre, “Kültür” Milli Eğitim Bakanlığı’na, “Turizm” ise Ekonomi Bakanlığı’na bağlanması isteniyormuş. “Tanıtım” bölümü ise Dışişleri Bakanlığı kanalı ile yürütülmesi bahis konusu imiş.

Peki, sektör ne düşünüyor, soran var mı?

Turizm sektörünün sivil toplum örgütlerinin bu konuda ne düşündüğünü bilemiyorum. Bakanlığı bölmeden önce onlara da sorarlar mı, sormazlar mı bilemem. Ancak sektörün bu konuda sesini yükseltmesi ve düşüncelerini açıkça söylemesi gerekir. TÜRSAB başta olmak üzere, yatırımcılar ve sektörün önde gelenleri bu konuda fikirlerini beyan etmelidir. Varsa tavsiyelerini sıralaması sektörün geleceği için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Tek tük çıkan sesler de çok cılız kalıyor.

Bazıları bakanlığın mevcut haliyle korunmasını, daha da güçlendirilmesi ve etkinlik alanının genişletilmesi yönünde görüş verdiler. Ben Türkiye’ye her yıl milyonlarca dolar kazandıran bu sektörün farklı bakanlıklara bağlanması yerine yalnızca “Turizm Bakanlığı” olarak daha da güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. İşin doğrusu, sektör temsilcilerinin kendi işine sahip çıkmasıdır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin nezdinde girişimlerde bulunmaları gerekir.

Yoksa, yeni bir macera turizmi ve turizmcileri bekliyor gelecekte.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test