Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Halka Yön Vermek Haddi Aşmaktır

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir bakanın devlet mahalini kullanarak kendilerini ülkenin sahibi görüp ülkeyi de at olarak görmesini uygun görmüyorum. Böyle bir iftar yemeğinde bununla neyi kastediyor; at vatandaş mı olacak? Bu ülkenin sahibi Erdoğan mı olacak? Demokrasinin ve özgür düşüncenin egemen olduğunu düşünürsek o halde özgür rejimin içinde birey yasaların güvencesi altında reyini kullanır ve o sandık başına gidip vicdanıyla baş başa kalır.

Propaganda yapmak ayrı bir olgudur ama hükümet olarak halka yön ver vermek haddini aşmak olur. Adalet bakanı ise adil düşüncelerin dağıtıldığı yerin başında bulunur. Burada çözüm vatandaşın iradesine kalıyor. Kim olursa olsun, insanlar eşit bir şekilde farksız olmalıdır. Kimse kimseden üstün olamaz.

Vatandaş, bütün bu iddialara ve zorlu sürece karşı geçirdiği deneyimlerden sonra oyunu kullanmalıdır. Kim okur kim dinlerse, ben oyumu özgür bir biçimde kullanırım. Başka türlü özgürlük olamaz, elde edilemez.

Önemli olan “demokrasi” içinde olabilmek ve adil bir şekilde yaşayabilmektir. Devleti yönetme mevkiinde olanlar herhangi bir tehdit unsurunun adamı olmamalıdır.  Gerek literatür olarak gerek uygulamada “bu şunun adamı” diyemeyiz. Sandık başında son sözü söyleyen vatandaş olmalıdır.

 İnsan lafının nereye gideceğini bilmeli, o laf demokrasinin eşitliğini rahatsız ediyorsa halk olarak ‘At’ı yöneten de ben olurum, diyebilmelidir, vatandaş. Adaleti yönlendiren hak olmalı ve bunu dile getirebilmek önemli. Bizim söylediğimiz söz geçerli olandır yani halk olarak. Devleti yönetenlerin, sözü geçerli olmamalı, halkın sözü geçerli olmalıdır.

Demokrasi fazilet taşı gibidir, yalnız beden de akılda değil fikirde de düşünmeye mecburuz. Benim fikrimle sizin fikriniz terazide eşitse, sen bulunduğun mevkiden güç alarak halkı görmezden gelirsen demokrasinin içinde olamazsın

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test