Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İftar bahane

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ramazan’da firmaların iftar yemekleri vermeleri olağan. Bu arada gerek görsel olarak gerekse konuşmalarla davetlilere firmanın reklamını yapıyorlar. Bu sene seçim kampanyaları Ramazan’a denk geldiği için başta siyasetçiler olmak üzere iftar yemeği düzenlemekte bir rekora gidiliyor. Otellerin günlük aktivitelerini takip ederseniz ayni akşam çeşitli kişi ve kuruluşlarca iftar yemeği düzenlendiğini görürsünüz. Bu arada Tarihi Havagazı Fabrikası’nda da her akşam farklı kesimlere iftar yemeği veriliyor. Tüm bu iftar yemeklerinde menüler birbirine benzerken program akışı da fotokopi tarzında.

Önce kuran okunuyor (ya da teypten ilahi müzikler dinletiliyor) sonra ezan ve iftar. Oruç açıcılar (hurma, zeytin, peynir falan) sonra çorba daha sonra ara sıcak ve ana yemek. İşte tam bu sırada mikrofonu kapan konuşmaya başlıyor. Ne anlatıyor derseniz? Muhalefet de olsa iktidarda olsa yaptıklarından yapacaklarından söz ediyor. Tatlıya sıra geldiğinde artık sadece mideniz değil beyninizde dolmuş oluyor. Bazıları “aman tatlısı dondurması sizin olsun ben bu uzun uzadıya konuşmaları kaldıramayacağım” deyip tüyüyor yemekten.

Hafta içinde İzmir Ticaret Odası’nın da bir iftar yemeği oldu. Ama Başkan Özgener, görmüş okumuş adam. Önce meclis toplantısında mesajlarını verdi ve sonra konukları Swiss Otel’e götürüp iftar yemeğinde ağırladı. Doğrusu da bu. İftarı bahane edip mesaj vermek hiç hoş değil. İnsanlar oraya oruçlarını açmaya gelmişler sen dakikalarca konuşma dinlemeye mahkum ediyorsun. Seçim vaatlerinin yeri mi Allah aşkına iftar sofraları.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Özgener’in mesajlarına dönersek. Başkan kurdaki dalgalanmaların durulacağına inanıyor. “Son günlerde yaşadığımız kur sıçramaları büyük ölçüde küresel piyasalardaki güvensizliğin ve kırılganlığın eseri. Türkiye mali disiplinden taviz vermediği ve Merkez Bankası özerkliğini koruduğu sürece faiz, kur ve enflasyon üçgeninde ciddi sorunlarla karşılaşılmadan 2018 büyüme hedefini tutturabiliriz. Gözlemlerim, üyelerimizin bu artışa direndiği ve kur artışını bire bir yansıtmamaya özen gösterdikleri yönünde... Eximbank da, kur riskine karşı ihracatçılarımızı koruyan önlemler almaya devam ediyor. Türkiye bu günlere kolay gelmedi, bu süreci manipüle etmek isteyenlere karşı yapacağımız tek bir şey var; umutlu olmak, sabırlı olmak, olumlu olmak” diyor Özgener.

Odanın iftar yemeğinde aynı masayı paylaştığımız işadamları Özgener’in eski başkan Demirtaş hakkında yaptığı suç duyurusundan söz ettiler bol bol. Mahmut Başkan’ın bırakın herhangi bir görevde bulunmasını Demirtaş’ın gölgesini bile odadan kazıyacağını ifade ettiler. Suç duyurusu İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı ile ilgili. Demirtaş, Ekonomi Üniversitesi’ndeki gücünü kaybetmemek için mütevelli heyet toplantısını erteleyip durduğu için Özgener, hem Demirtaş hem de vakıf yönetin kurulu üyeleri için suç duyurusunda bulunmuş. Özgener, bu sürecin keyfi gerekçelerle ertelendiğini belirtiyor ve " Bizler üniversite seçim sürecine girmesin, bu tartışmalardan zarar görmesin diye tüm hassasiyetimizle süreci yönetmeye gayret ettikçe yoktan var edilmeye çalışılan suni iddialarla hedef şaşırtmaya çalışan zihniyetin karşısındayız” diyor.

Gerek siyasette gerek ekonomide gerekse yerelde neler olacağını öğrenmek için artık önümüzdeki iftar yemeklerine bakacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları
25.05.2018
18.05.2018
11.05.2018
04.05.2018

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test