Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İki Yılda Bir Af Çıkıyor

18.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milyonlarca kişinin beklediği af kanunu çıktı. Torba kanunda yok yok. Vergi borçlarından sigorta borçlarına, matrah artırımından imar affına kadar birçok düzenleme mevcut.

Matrah artırımı ile incelemeden kurtulabilirsiniz. Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefleri sırasıyla 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 takvim yıllı için %35, %30, %25, %20 ve %15 matrah artırımında bulunarak gelir ve kurumlar vergisi yönünden vergi incelemeden kurtulabilirler.

Varlık barışı önemli bir fırsat Varlık barışı düzenlemesiyle, yurtdışında ve yurtiçinde bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ve yurtiçindeki taşınmaz varlıklarını kayda alma olanağı veriliyor.

Yurt dışındaki varlıkların 31.07.2018 tarihine kadar yurda getirilmesi, yurt içindeki varlıkların da bu tarihe kadar defterlere kaydedilmesi durumunda, herhangi bir vergi ödenmeyecek, bu tarihten sonra getirilmesi veya deftere kaydedilmesi durumunda ise % 2 vergi ödenecek.

Vergi artırımı, Muhtasar ve KDV incelemelerini ortadan kaldırıyor. KDV mükellefleri her bir vergilendirme dönemine ilişkin olarak verdikleri beyannamelerdeki hesaplanan KDV toplamı üzerinden yapılacak vergi artırımı sırasıyla2013,2014, 2015, 2016 ve 2017 takvim yıları için %3,5, %3, %2,5, %2 ve %1,5 oranından az olmaz.

Muhtasar beyanname ile beyan edilen vergiler için ise oranlar 2013 takvim yılı için %6, 2014 takvim yılı için %5, 2015 takvim yılı için %4, 2016 takvim yılı için %3 ve 2017 takvim yılı için %2 oranından az olmaz.

İşletme kayıtları düzeltilebilecek. İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine teçhizat ve demirbaşlar için defterlere kaydedilerek; genel orana tabi olanlar için %10 oranı üzerinden, indirimli orana tabi olanlarda ise tabi olduğu oranın yarısı esas alınarak KDV hesaplanır ve sorumlu sıfatı ile beyan edilerek ödenir.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletme de yer almayan mallar için ise, emsal oranlardan faturalandırılmak sureti ile beyan edilebilecek.

İçinden geçtiğimiz ekonomik koşullar işletmeleri ve vatandaşları olumsuz etkiliyor. Yapılan “af” kapsamındaki düzenlemeler vergisini düzenli ödeyenler tarafından haklı olarak olumsuz karşılanıyor. Kaldı ki son 16 yıllık ortalaması 2 yıl da bir olan af düzenlemeleri, her geçen gün daha sık karşımıza geliyor. Bu da yapılan düzenlemelerin sorunlara kalıcı çözüm üretmediğini, günü kurtarmaktan öteye gidemediğini gösteriyor. Cari ay yasal yükümlülüklerini yerine getiremeyen işletmelerin af düzenlemesi ile birlikte hem yapılandırma ödemelerini hem de cari dönem ödemelerini birlikte yapmasını beklemek beyhude.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test