Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dünyada ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ Algısı Oluştu

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye cari açık veriyor. Türkiye’nin en büyük ve en inatçı sorunu, bu cari açıktır. Türkiye döviz yaratmakta becerikli davranamamıştır. Bu sorun 1950’den beri devam ediyor. Bu sorunu yakın geçmişe kadar sıcak para ile gideriyordu. Para yöneten şirketler, fonları Türkiye’ye yönlendiriliyordu. Bizim cari açığımızı gelen sıcak para kapatıyordu. Biz iktisatçılar bunu eleştirdikçe, bunun daimi bir cari açık kapatma yöntemi olmadığını söyledikçe o zamanki Merkez Bankası başkanları ve ekonomi bakanları ‘önemli olan bu cari açığı finanse etmektir’ diyerek karşı çıkıyorlardı. Dış kaynak, sıcak para olarak değil de gerçek yatırım sermayesi olarak geldiği zaman finanse edilebiliyor.

Türkiye son 1- 2 yıldır cari açığını dış borç ile kapatıyor. Türkiye’yi yönetenler son yıllarda devletin borcunu azaltma yönünde tedbirler alırken, özel sektörün borçlanmasının önünü açtılar. Dövizle borçlanmayı kolaylaştırıp özel sektörü iç borçlanma yerine dışarıdan borçlanmaya yönlendirdiler. Bu durum devletin dış borcunu azaltırken, özel sektörün borcunu artırdı. Özel sektörün borcu devletin görünmese de ülkenin borcudur. Bir ülkenin borçları sonsuza kadar artamaz. Daha önemlisi bu borçlar yatırım olarak artmıyorsa, tüketimle ve döviz getirisi olmayan harcamalarla artıyorsa endişe yaratır.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada uzun süredir devam eden savaş, Türkiye’nin eski müttefikleriyle arasının açılması, dünyada ‘Türkiye nereye gidiyor’ diye bir algı oluşturdu. Oluşan bütün bu olumsuzluklar sebebiyle Türkiye’ye sıcak para da olsa yeterince döviz girmiyor, borçlanmakta zorlanıyor. Türkiye’nin risk algısı artıkça döviz bulması zorlaşıyor.

Batı dünyasında birçok kuruluş, başka ülkeler için sorun etmediği birçok konuyu, Türkiye’nin ekonomisi biraz bozulunca büyük lanse ediyor. Bu da hiç şüphe yok ki Türkiye dünya ekonomisine hakim olan ülkelerle arasının bozuk olmasından kaynaklanıyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test