Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Seçimlere beş kala İTO’da işler iyi gidiyor

9.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Öztürk Oran

 İstanbul Ticaret Odası (İTO) ekonomi gazeteciliğinin okullarından biri olmuştur hep. Bu yüzden özellikle bizim kuşak İTO’dan iyi kulis bilgisi alır.

İTO kulisi yazmayı da sever. Dünyanın en büyük odalarından birinde perde arkasında olup bitenleri yazmak, iyi iş çıkarmak olarak değerlendirilir ekonomi basınında.

Yazalım öyleyse… İbrahim Çağlar’ın vefatı sonrası Öztürk Oran’ın İstanbul Ticaret Odası Başkanı seçilmesini sürpriz olarak değerlendirip “Bakalım şimdi ne olacak” diye başarısızlık beklentisi yaratanların hüsrana uğradıkları konuşuluyor.

İTO’da Öztürk Oran ile işler yolunda… Mesela son olarak CERN Satın Alma Grubu İTO’da çok önemli bir toplantı yaptı.

Aman o da neymiş demeyin. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'ne mal satanın sırtı yere gelmiyor.

CERN’in ihalesini kazanan şirket ile iş yapmak için bütün dünya sıraya giriyor.

Türk sanayicileri, 2017 yılında 9 Türk firma ile 10 ihalede birinci oldu. 3 Türk firması ise doğrudan sipariş aldı.

İTO böyle önemli bir konuyu gündeme taşıdı. Öztürk Oran teknoloji ile ilgili bu konuyu yakından takip ediyor. Tıpkı finans konusunda yaptığı gibi.

Öztürk Oran için İTO’nin başına gelmiş finansı en iyi bilen başkan demiştik.

Bu bilgisini konuşturuyor. Mesela IMF’ye şöyle diyor:

- Hayatı finansın içinde geçmiş biri olarak diyorum ki Türkiye'nin gelişmesi için Türkiye'de faizler bir an önce düşmeli. Burada tercih üretim midir, yoksa finans lobilerini beslemek midir? IMF’nin sadece faizi artırmaya dayalı politikalarının iflas ettiği Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar defalarca kanıtlanmıştır.

Oran’ın bu cümleleri IMF’nin Merkez Bankası’na açıkça faiz artırma çağrısı yapmasına ilk tepkiydi.

İstanbul’daki 420 bin firmayı temsil eden İTO’nun Başkanı IMF verileri düzgün okuma çağrısı yapıyordu.

İTO başkanlarının her zaman faize karşı bir duruşu olmuştu. Ancak bu defaki karşı duruş bilimsel verilere dayalı, bankacılık aklını da hesaba katarak ortaya konmuştu.

Öztürk Oran, rahmetli İbrahim Çağlar’ın büyük önem verdiği MIPIM etkinliğine de tam destek verdi.

İstanbul’un dünyanın yeni global buluşma yeri olma iddiasını ile yola çıkılan MIPIM’deki çadır projesine tam destek verdi.

100 ülkeden 24 bin uluslararası gayrimenkul profesyoneli dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM için Fransa’nın Cannes kentinde bir araya geldiğinde yine İstanbul en iyi şekilde temsil edilecek.

İTO’nun Cannes sahilinde kurduğu İstanbul Yatırım Çadırı 13-16 Mart’ta gerçekleştirilecek MIPIM’de iş görüşmelerinin en verimli adreslerinden biri olacak.

İstanbul’da 60 binden fazla gayrimenkul ve inşaat şirketini temsil eden İTO’nun Başkanı Oran’ın şu satırları çok önemli:

 . İstanbul Çadırı Türkiye’nin mega projelerinin yanı sıra, vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunacak.

. Geçen yıl olduğu gibi Paris ve Londra çadırları arasında yer alacak 685 metrekarelik İstanbul Gayrimenkul Çadırı ile yeni fırsatlara kapı arayacağız.

. Çeşitli etkinlikler ve networking kokteylinin düzenleneceği İstanbul Gayrimenkul ve Tanıtım Çadırı,  dünyayı, İstanbul’a davet edecek.

. Bu büyük buluşmada, devlet yöneticilerinden gayrimenkul dünyasının üst düzey katılımcılarına kadar pek çok aktör yine İstanbul Çadırı’nda bir araya gelecek.

. İstanbul Ticaret Odası olarak, kadim medeniyetlerin mirasçısı ve modern şehirleşmenin fırsatlarını barındıran İstanbul’un prestijini MIPIM 2018’de daha yükseğe taşımak için hazırız.

Bunları boşuna yazmazsın. Sözü 9 Nisan’da yapılacak İstanbul Ticaret Odası seçimlerine ne zaman getireceksin diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum…

Bir kere yıllardır İTO seçimlerini izleyen bir gazeteci olarak komite seçimleri bitmeden başkan adaylığı ile ilgili iddialı yazmak ve konuşmak boşa düşmek anlamına gelir. Bunun altını çizerek başlayalım…

Ama yine de kulislerde konuşulanları yazmadan geçmek olmaz. Bir kere şu anda İstanbul Ticaret Odası’nda önemli bir ağırlığı olan MÜSİAD tarafından belirlenmiş bir başkan adayı var.

Halen İTO Meclis Başkanı olan Şekip Avdagiç’ten söz ediyoruz.

Öğrendiğimiz kadarı ile Öztürk Oran asla Şekip Avdagiç’in karşısına aday olarak çıkmaz.

Peki onun listesinde olur mu? Bu soruya olur diyenlerin sayısı olmaz diyenlerden fazla…

Peki işler böyle iyi gidiyor, Şekip Avdagiç Meclis Başkanlığı’na devam etsin diyenler olabilir mi?

Olabilir… Hatta böyle diyenler olduğunu biliyoruz… Ama sayıları ve ağırlıkları konusunda henüz yeterli bilgimiz yok.

İTO ile ilgili ilk başkanlık kulisi böyle… Bir de mevcut yönetimde yer alan Murat Kalsın’ın çalışmaları var. Kalsın, çeşitli temaslar yapıyor. Gittiği her yerden de destek alıyor. Ancak bu destek oy olarak döner mi? Bu sorunun yanıtını da ancak komite seçimlerinden sonra vermek mümkün olacak. Çünkü destek sözü verenler komitelerinde seçimi kazanamayabilir.

Bir başka aday ise Abdullah Teber… Geçen seçimde kendi komitesinden seçilemeyen Teber bu defa işi sıkı tutuyor. Ancak komitedeki rakibi diğer başkan adayı Şekip Avdagiç…

Teber’in önce komitede kazanması gerekiyor. Bu arada seçim bürosu gibi çalışmaları ile de Teber İTO seçimlerine yeni bir boyut getirdi.

Peki başka kulis yok mu İTO’da? Var İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılacak seçimlerde katılım patlaması yaşanması bekleniyor. En son rekor 30 bine yaklaşmıştı. Şimdi bu rakamın üzerine de çıkması bekleniyor.

 

Dernekler etkin olabilecek mi?

Bu seçimlere dernekler ağırlığını koymaya çalışıyor. Mesela Girişimci Alüminyum Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı:

-Derneğimiz İstanbul Ticaret Odası 56. komitede yapılan çalışmalar ve Yönetim Kurulu tavsiye kararı alınarak bir liste çıkarmayı ve bu listeyi birlikte desteklemeyi uygun görmüştür. Bu kapsamda derneğimize üyeliği bulunan arkadaşlarımızın yaptığı şu anki çalışmalar münferit oluşumlardır. İlerleyen günlerde tüm talepleri değerlendirerek gerçek sesimiz olacak arkadaşlarımız belirlenerek sizlere sirküle edilecektir. Unutulmaması gereken ilk ve tek önemli konu buralarda bulunacak arkadaşlarımızın yeterliliği ve bulundukları yerdeki verimlilikleridir. Hem orada olmak hem de orada olmalarına vesile olmak bir mesuliyettir. Buralar, dost, arkadaş, müşteri-satıcı ilişkileri ile oluşacak yerler asla değildir.

Bu benzeri açıklama ve girişimler etkili olacak mı? Dernekler üyelerini blok olarak yönlendirebilecek mi? Bu seçimlerin iki önemli sorusu olarak cevap bekliyor.

Esas yarış İzmir’de Anadolu’da Başkan adayları şekilleniyor

Her zaman İstanbul Ticaret Odası seçimleri bütün Türkiye’nin ilgi odağı olur. Ama bu defa en kıran kırana seçim İzmir’de olacak.

EBSO ve İzmir Ticaret Borsası’nda mevcut başkanların şansı yüksek görünüyor.

Ancak İzmir Ticaret Odası’nda 23 yıldır görevde olan Ekrem Demirtaş’ın karşısına çok dişli bir aday çıktı. Daha önce Zeki Yöndem adaylığını açıklamıştı. Ama İzmir’in önemli işadamlarından Mahmut Özgener’in yılların başkanı Demirtaş’a rakip olması dengeleri sarstı.

Seçim öncesi Nevzat Artkıy, Mert Pala, Mustafa Tüzün ve Jak Eskinazi gibi önemli isimler yönetimden istifa edip Özgener’den yana tavır koydular.

Yenilik çağrısı yapan bu isimler yıllardır hep Demirtaş’ı desteklemişlerdi.

İzmir’in dışında Antalya’da Ticaret Sanayi Odası’nda üç adaylı bir yarış gündemde…

Mevcut Başkanı Davut Çetin, OSB Başkanı Ali Bahar ve Meclis Üyesi Güray Parlak seçim yarışına girdiler.

Davut Çetin’in rakiplerine göre önde olduğu söyleniyor. Antalya Ticaret Borsası’nda ise Ali Çandır’ın karşısına aday çıkmayacak gibi görüyor. Coğrafi işaretler konusunda yaptığı çalışmalar Ali Çandır’ı çok öne çıkardı diyenler azınlıkta değil.

Her zaman seçimlerin sakın geçtiği Ordu’da bu defa üç aday yarışa hazırlanıyor. Ordu Ticaret Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin yeniden aday… Ancak eczacı olan Şahin’in geçmiş performansına pek sıcak bakılmıyor. Meclis Başkanı Ufuk Ünal’a şans verenler var. Bir de iş dünyasından Mehmet Albayrak’ın yarış için hazırlandığı söyleniyor.

Ankara’da Ticaret Odası’nda başkan adayı olması beklenen Osman Gökçek’in pek istekli davranmadığı görülüyor. Gökçek mevcut başkan Gürsel Baran’a karşı seçimi kaybetmişti. Bazı çevrelerin Gürsel Baran’a karşı bir aday arayışında olduğu söylentileri bulunuyor. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Ankara Sanayi Odası’nda Nurettin Özdebir’in karşısına aday çıkmayacak gibi görünüyor. Aynı durum Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz içinde geçerli…

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç herkesin desteğini alan ender başkanlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Adana ticaret Odası’nda erteleme olmadan önce dört aday vardı. Şu anda aday sayısı yarı yarıya azaldı. Adaylardan biri mevcut başkan Atilla Menevşe, diğeri yılların eskitemediği isim Şaban Baş…

Bu zirve KOMŞU ile ticareti zıplatır

 

Bu ekip Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesi için kolları sıvadı

Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını yapıyor. Komşu’nun bu önemli görevi üstlenmesini yeterince etkili değerlendirebilmiş değiliz. Ama önümüzdeki dönemde bu konuda atağa kalkacak projelerin varlığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov, Türkiye’nin belki de bölgenin en büyük ticaret merkezlerinden biri olan PERPA’ya yaptığı ziyarette bu önemli projenin ilk adımları atıldı.

Bu ziyarete iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi için büyük çaba harcayan Bulgaristan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyi Başkanı Osman Ak da katılmıştı.

Dolayısıyla bu projenin en başındaki isim Osman Ak diyebiliriz. Projeyi PERPA A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin şu sözlerle dile getirdi:

-İki ülke arasında ticaretin daha da yukarı çekilmesi gerekiyor. Bunun için PERPA gibi bölgenin en büyük ticaret merkezlerinden birinde bir günlük, birebir görüşmelerinde yapılacağı bir toplantı öneriyorum.

Öneriyi Bulgaristan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyi Başkanı Osman Ak hemen muhteşem becerisi ile ete kemiğe büründürdü… İşte o sözler:

-Zaten çalışmalarımız vardı. Bunu PERPA’da yapmak ilginç olur. Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ticaretin daha da artması için çok önemli bir toplantı planlıyoruz, bu ziyaret de bunun ilk adımı olsun…

Bu konuşmalardan sonra PERPA’da bulunan PERSİAD ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nde çalışmalar başladı.

İki aşamalı bir toplantı planlandı. İlk aşamada her iki ülkenin bakanları ya da önemli isimleri açılış yapacak. İki ülke arasında ticaretin geliştirilmesine ilişkin mesajlar verecek.

İkinci aşamada sektörler arası 5 hatta 6 yuvarlak masa toplantısı yapılacak. Bu arada birebir görüşmeler için de sekretarya hizmeti verilecek.

Bu sırada Osman Ak’tan bir müjdeli haber daha geldi. Toplantı her iki ülkenin de bakanlığı düzeyinde kabul görmüştü.

Angel Angelov’un PERPA ziyareti uğurlu gelmişti.

Şimdi turizmden tarıma her alanda işbirliği için önemli bir şans doğmuştu. Bulgaristan Ticaret Ataşesi Toşko Tomov böyle bir toplantıya sıcak bakıyordu.

Şimdi sıra ilişkileri daha da sıcaklaştırmaya gelmişti. Bunun için Bulgaristan Başkonsolosu Angel Angelov’un Ülkenin Milli Günü dolayısıyla verdiği resepsiyon önemli bir fırsattı.

Böyle bir toplantının yapılması konusunda PERSİAD ile birlikte durumdan vazife çıkaran Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği Başkan Vekili Mehmet Gözcü düğmeye bastı.

Resepsiyona yabancı misyon şefleri ile birlikte toplantının yapılması için seferber olan işadamları tam kadro katıldı.

Angel Angelov yoğun katılım konusunda şaşkınlığını gizleyemedi.

Herkes oradaydı.

Hatta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve İTO Başkan Vekili Murat Kalsın’da iki ülke arasındaki ilişkinin geliştirilmesinde köprü olacak böyle bir toplantıya da destek vermek için özellikle o geceye katılmışlardı.

Şimdi sıra Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticareti geliştirecek PERPA Zirvesi için adım atmakta. Komşu’nun Avrupa’nın başkanı olduğu bir dönemde böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmak PERPA’yi uluslarası arenaya taşıyacak. Top bugüne kadar bu konuda konuşanlarda…

Resepsiyona kimler katıldı

. Onur Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Murat Doğan

. Çağrı Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Akbıyık

. YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş

. Elitworld Yönetim Kurulu Üyeleri Emel ve Erdal Bezaroğlu

. Fen Bilimleri Okulları Kurucu Başkanı Nazmi Arıkan

. Papirüs Kağıtçılık Yönetim Kurulu Başkanı Serafettin Dinçer

. İSİFED Kurucu Onursal Başkanı Mehmet Sandal

. Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş

. PERSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Binali Keleş

. Kartal Cem Evi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş

. Mardinli İş Adamları Derneği Başkanı Abdülkadir Akkuş

. KALDER'in önceki Başkanı Hamdi Doğan

. Yazar Serhat Dükel, gazeteci Serpin Alparslan

. İş Kadını Nurdan Erdiş

. Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcıları; Sevgi Atalay ve İsmail Erdem

. Bulgaristan DEİK İş Konseyi Başkanı Osman Ak

. Enosad Başkanı Hüseyin Halıcı

. Karadenizli İş Adamları Derneği Başkanı Sait Yılmaz

. Sanset Restoran CEO'su Barış Tansever

. Ceynak Yöneyim Kurulu Üyesi Berzan Avcı

. Kanal Ekonomi Yönetmeni Ziver Navdar

Selim Sarper'den heyecan verici açıklamalar

Selim Sarper

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri Türk Telekom. O şirketi hep yanı başımızda görmeye alışmışız.

Özellikle bizim kuşağın hep bir telefon macerası vardır. Bugünlerde eskisi kadar yanı başımızda değil. Hatta bazı projelerde çok uzaklardan bize dokunmayı başarıyor.

Bir kere Türk Telekom’un araştırma geliştirme alanındaki iştiraki Argela diye bir kuruluşu var.

Argela’nın Telekom Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdürü Selim Sarper, ABD’deki Silikon Vadisi merkezli şirketleri Netsia’dan bahsediyor.

Ve bu şirketler ile dünyaya teknoloji ihraç ettiklerini vurguluyor.

Bu açıklamaları dünya teknoloji devlerinin biraraya geldiği Barcelona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde yapıyor. İşte o açıklamadan heyecan verici bazı cümleler:

. GSMA’de özellikle ABD’deki Sunnyvale (Silikon Vadisi) merkezli şirketleri Netsia ile ön plana çıktık. Dünyaya teknoloji satarak Türkiye ekonomisine katkı yapmaya çalışıyoruz. Silikon Vadisi üzerinden dünyaya teknoloji ihraç ediyoruz. GSMA’deki Netsia standında dünyanın en ünlü teknoloji markaları için geliştirdiğimiz ürünleri sergileme fırsatı bulduk. Türk Telekom’un da sinerjisi ile birlikte yerli ve milli teknolojiler üreterek Türkiye’nin dijital geleceğini inşa etmek ve dünyaya Türk mühendisliğini ihraç etmek için çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyoruz.

. Mobil iletişimde 5G teknolojisinin gelişmesine büyük katkı yapan ProgRAN (Programlanabilir Radyo Erişim Ağları) ürünlerinin global anlamda önemli bir marka olduğunu biliyoruz. Başta ProgRAN ürünümüz olmak üzere dünyadaki telekomünikasyon teknolojilerine çok önemli katkılar yapıp Türkiye’nin adını dünyaya duyuruyoruz. Bundan sonra da Türkiye’nin dünya teknolojisindeki öncü şirketi olma vizyonumuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

. GSMA’de İspanyol dünya devi Telefonica’ya başarıyla entegre ettiğimiz ProgRAN ürününün demosunu yapıp 5G alanındaki yeniliklerini uygulamalı olarak dünyaya gösterdik. Türk mühendisliğini somut olarak dünyanın hizmetine sunmanın onurunu yaşıyoruz.

. Argela’nın, ULAK projesi yerli baz istasyonu geliştirdi. Türkiye’nin cari açığının azalmasına katkı sağladı.

. Argela, MİLAT projesi sayesinde Türkiye’nin uçtan uca güvenli ve milli 5G altyapısını oluşturup siber güvenlikte sınıf atlattı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın başlattığı ve Argela’nın yürüttüğü MİLAT projesiyle, yeni nesil teknolojilerin gerekliliklerine uyumlu kamu kuruluşları ve bakanlıklar için 5G teknolojisi ile çalışan milli ve güvenli bir ağ altyapısı inşa ediliyor. Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) Teknolojilerinin geliştirilmesi projesi olarak adlandırılan MİLAT ile uçtan uca, özgün, tamamen milli, güvenli bir 5G altyapısı kurulacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan bu projede, Argela, analizden tasarıma ve ürünü geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede ve tüm süreçlerde tek şirket olarak yer aldı.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test