Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bölünmediler ve TÜRSAB’ta devrim yaptılar

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜRSAB’ın yeni yönetimi görevi devraldı, 20 yıllık eski yönetimin dönemi sona erdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nde (TÜRSAB') bu defa evdeki hesap seçime uymadı. Bölünme olmadı, herkes dik durdu ve mevcut yönetim seçimi kaybetti. Hem de yıllar sonra.

TÜRSAB’taki bu büyük devrimi gerçekleştiren ekiplerin başında iki isim vardı. Güçlü TÜRSAB Grubu’nun başkan adayı Hasan Erdem ve Değişim Grubu’nun başkan adayı Firuz Bağlıkaya…

Aylar önce birlikte hareket edeceklerini açıkladılar. Bunun üzerine mevcut yönetim panik yaptı ve TÜRSAB tarihinde olmayan bir uygulamayı devreye soktu.

Seçimleri erteledi. Böylece Hasan Erdem ve Firuz Bağlıkaya arasında bir bölünme yaratılması hedefleniyordu.

Müthiş bir çalışma başlatıldı. Her iki isme de başkanlık teklif edildi. Yetmedi, Hasan Erdem’e listeyi nasıl isterse öyle yapması önerildi.

Her iki isim de bir milim oynamadı. Dik durdu. Böyle duruşu olan iki ismin TÜRSAB’ı gelecekte yönetecek olması büyük bir şans olarak görülüyor.

Hasan Erdem çok çalışkan, turizmde kendi alanında ilklere imza atmış bir isim. Çevresinde dik duruşu ile biliniyor. Bu süreçte gösterdiği tavrı ile ona güvenenleri mahcup etmedi.

Yeni dönemde seçimlerde ortaya konan projelerin gerçekleştirilmesinde ona büyük görev düşüyor.

Firuz Bağlıkaya’yı dostlarımız yakından tanıyor. Seçim sürecinde onun yakınında olan ve listede yer alan Tansu Demir onunla ilgili bakın neler söylüyor:

. Biz 2016 krizini en sert yaşayan sektörüz. Biz kredilerden faydalanamadık. Binlerce turizm emekçisi farklı sektörlere geçmek zorunda kaldı.

. Başkanımız Firuz Bağlıkaya TÜRSAB’ta fark yaratacak. 3 dili ana dili gibi biliyor. Turizmde en zoru başarıyor. Yıllardır Türkiye’ye özellikle de Alanya – Antalya bölgesine kuzey ülkelerinden turist getiriyor. İşte turizmin hayali zengin turisti getirmeyi başarıyor. Bunu yapan sektörü de çok katkı yapar. Sektörün umudu.

Son sözü Emin Çakmak’a iletelim… Yıllarca başkan adayı oldu. Bu adaylıkları sırasında Hasan Erdem hep kendisine destek verdi.

Bu defa son dakika aday olarak yıllardır kendisine destek veren Hasan Erdem’i zor durumda bıraktı.

Çok az oy alacağı biliniyordu. Nitekim öyle de oldu. Aldığı oy hatta adaylığı bile unutulacak belki ama yaptığı davranış sektörde uzun yıllar hatırlanacak.

TÜRSAB’in yeni yönetimi:

Firuz Barbaros Bağlıkaya, Hasan Erdem, Mehmet Nezih Hacıalioğlu, İbrahim Halil Kalay, Hacı İbrahim Canatan, Ali Bilir, Ahmet Özden, Selçuk Boynueğri, Bedirhan Bayka, Tansu Demir, Murat Şirin, Murat Karabulut, Ayhan Eroğlu, Aylin Güneşli, Mücella Tarhan, Cengiz Dağdeviren, Özgen Uysal, Hüseyin Kurt

Denetim Kurulu

Mustafa Şahinoğlu, Halil Erol, Murtaza Yakaryılmaz

Disiplin Kurulu

Muhammed Kılıçarslan Karapıçak, Abdurrahman Fetullah Aşkın, Semih Altan, Emre Yıldız, Ahmet Feti Bozcan, Halil Yılmaz.

 

Gündüz Başkan iyi kaptanlık yaptı, az zamanda büyük işler başardı

Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Nevhan Gündüz ile yaptıklarını ve yeni dönemde seçimi kazandıkları takdirde yapacaklarını konuştuk.

Tam 135 yıllık tarihi ile Türkiye'nin en eski cemiyetlerinden Büyük Kulüp'te, 21 yıl başkanlık yapan Duran Akbulut'un vefatı ile olağanüstü genel kurula gidilmişti geçen mayıs ayında.

Seçimlere muhteşem bir liste ile giren Gündüz Kaptanoğlu başkanlığı kazanmıştı.

Önümüzdeki Mart ayında şimdi olağan genel kurul yapılacak.

Genel Kurul 17 Mart’ta başlayacak, 18 Mart’ta seçimler olacak.

Olağanüstü genel kuruldan bu yana çok az bir zaman geçmiş olmasına karşın yönetim önemli projelere imza attı.

Başkan yeni yönetime çok iyi kaptanlık yapmıştı.

Mehveş Emeç sanatsal ve kültürel etkinlikleri yeni bir boyut getirmeye başlamıştı.

Kendi şirketinde büyük başarılar imza atan Murat Kolbaşı yeni projelere yeni boyutlar katmıştı.

Hakan Kefoğlu ile Arzum Çavuşoğlu’nun önderlik ettiği Genç Girişimciler Komitesi, Erdal Bahçıvan, Ali Koç ve Erol Bilecik gibi isimleri Büyük Kulüp üyeleri ile buluşturarak çok önemli bir işlev yerine getirdiler.

Kaptanoğlu’nun büyük umutlarla yönetime aldığı Nevhan Gündüz’ün arı gibi çalışması da Büyük Kulüp’te fark yarattı.

Neredeyse bütün yönetim toplantılarına katılarak görüşlerini paylaşan Nevhan Gündüz’ün yaptığı çalışmalarını  ve yeni döneme ilişkin görüşlerini tam seçim öncesi aktaralım istedik. Nevhan Gündüz önce Başkan Gündüz’ü değerlendirdi:

. Gündüz Kaptanoğlu, Gündüz abi gerçekten Büyük Kulübe çok yakışan bir başkan. Bu kısa süre içinde ondan çok şey öğrendik. Büyük Kulüp gemisi iyi gitmiyordu. Ancak onun gibi tecrübeli bir kaptan bu gemiyi yüzdürebilirdi. Öyle de oldu. Şu anda tam kulübün yönetimi içerisinde de bizlerin de lideri olarak müthiş bir performans sergiliyor. Kendisine buradan tekrar sevgiler.

Kaptanoğlu yönetimi iyi çalıştırıyordu. Bu nedenle iyi iş çıkmıştı. İşte Nevhan Gündüz bunları da anlattı:

. 10 ay gibi bir süre olmasına rağmen, çok fazla iş yapıldı. Örneğin, ilk yönetime geldikten sonra daha mimari planları, projeleri bile hazır olmayan Olive Restaurant konumuz çıktı. Bunlar yapılması gereken işlerdi. Hepsini tabi ki zaman içerisinde yenilememiz ve üyelerimize uygun bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Öncelikle Olive Restaurantı yaza yetiştirmek zorundaydık. Biliyorsunuz mayıs ayındaydı seçim. Seçimin hemen ertesi haftasında çalışmalara başladık. Gerçekten olağanüstü bir çalışma sergilendi ve harika bir yer oldu. Kapasitesi aşağı yukarı 2 kat artan bir restaurant açıldı. Tabi sonradan Cafe Doryan yenilendi. İki ay gibi bir sürede.

. Büyük Kulüp’ün 8 bin üyesi var. Yönetime geldikten sonra seçimde verdiğimiz sözün arkasında durduk. Şeffaf yönetim ilkemizi uyguladık.

. IT alt yapısı çok önemli bir konu kulüp içinde. Bunlar yenilendi. Web sitemiz yenilendi örneğin. Yeni çağdaş uygulamalarla bunların hepsi güncellendi.

. Yani biz aşağı yukarı her yere el atmaya çalıştık açıkçası. Girdik, temizledik onları tekrar sıhhatli alanlar haline soktuk. Yeni kapasiteler yarattık, hepsi, bu arada sağlık kulübümüzü yeniledik.

.Tabi biz şu anda yönetimimizde çok farklı disiplinlerden arkadaşlarımız var. İş adamlarımız var, sanatçılarımız var.  Bu da aslında farklı bir bakış açısı. Herkesin farklı bakış açılarını bir araya getirmeyi, farklı düşünmeyi sağlayan, sorgulatan bir süreç yaşatıyor bize. Daha verimli ve daha kesin kararlar alınmasını sağlıyor.

. Benim ailemde uzun süredir Büyük Kulüp üyesi. Benim babamın bu sene 29. yılı üyeliğinin. Amcamın 27.ci yılı. Dolayısıyla ikisi de divan kurulu üyesi. Onların çocukları da tabi kulüp üyeleri. Başka akrabalarımız da var. Dostlarımız çok dostumuz var. Buranın genelde böyle bir aile ortamı var.

. Bizim yönetimimizde kadınların büyük ağırlığı var. Mesela Arzum, Simla, Hülya ve Mehveş Hanımın çok büyük katkıları oldu. Onlar da iyi çalışıyorlar büyük katkı sunuyorlar.

Nevhan Gündüz ile söyleşimiz yeni dönemde seçilmeleri halinde çok yapmayı arzuladı bir projenin paylaşımı ile sona erdi. İşte o proje:

. Bu dönem olağanüstü dönemdi. Esas becerimizi şimdi seçilirsek göstereceğiz. Benim yaşıtım çok sayıda genç Büyük Kulüp yesi. Her nedenle olursa olsun bir şekilde onları buraya getirmeyi başaramamışız. Oysa Büyük Kulüp onlar için ideal bir birliktelik.   Onlara uygun mekanlar oluşturup yeni dönemde Büyük Kulüp daha fazla genç üyesi ile buluşacak. Bunun için projelerimiz var. Seçilir seçilmez de hayata geçireceğiz.

İşte Gündüz Başkanın kaptanlığındaki Büyük Kulüp yönetimi

M.GÜNDÜZ KAPTANOĞLU  / Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı

Armatör/ Kaptanoğlu Denizcilik Grubu

Dati Yatırım Holding Deniz Nakliyat T.A.Ş.

SS Gemi Armatörleri Mot. Taş. Koop. Yön. Kr. Bşk.

*MELİH TAVUKÇUOĞLU/ Büyük Kulüp İkinci Başkan

Kimya Mühendisi/ Müteahhit/ Anadolu Yakası İnş. Müt. Der. Bşk.

*M.ERKAN ÜLKER/ Büyük Kulüp Genel Sekreter

Makine ve End. Y. Müh. (MSC) /Einhell-Intratek A.Ş. Yön. Kur. Bşk.

*ALİ KÖSEDAĞ/ Büyük Kulüp Muhasip Üye

Sanayici-Kösedağ Tel Örme/ Çit San A.Ş. Yön. Kur. Bşk.

*MURAT ASIM KINCAL/ Büyük Kulüp Tesislerden Sorumlu Üye

İşletme-Ekonomi (M.Econ)/ Sanset A.Ş. Yatır. Gr. Bşk.

*ATİLLA KIYAT  / Büyük Kulüp Yönetim kurulu Üyesi Emekli Koramiral

*PROF. DR. ETHEM TOLGA/ Büyük Kulüp Yönetim kurulu Üyesi

Endüstri Y.Müh (PHD) /Galatasaray Üni. Eski Rektörü

*PROF. DR. MEHVEŞ EMEÇ BİROL/ Büyük Kulüp Yönetim kurulu Üyesi

Piyanist-Devlet Sanatçısı /Atatürk Eğ. Fak. Güz. San. Böl. Müzik Anabilim Dalı

*ASLAN GÜLÇİÇEK/ Büyük Kulüp Yönetim kurulu Üyesi

Ekonomist kimyager (BA) CEO-MG/Gülçiçek International Fragranca Company

*SİMLA TÜRKER BAYAZIT/ Büyük Kulüp Yönetim kurulu Üyesi

İşletme (MBA)/Türker Proje Yat. Gel. A.Ş. Yön. Kur. Üyesi

*NEVHAN GÜNDÜZ/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme (MBA)/Orge Elektrik Taahhüt A.Ş.

* MURAT KOLBAŞI/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme-Arzum A.Ş. Yön. Kur. Bşk./Deik Yön.Kur. Üyesi ve Çin Konsey Bşk.

* ADNAN EKŞİOĞLU/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi Avukat

* OKTAY YILMAZ/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme Gayrimenkul Proje Geliştirme Koordinatörü

* ARZUM ÇAVUŞOĞLU/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme (MBA) Akademisyen

* MURAT ÜSER/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

Makine Mühendisi Proje Gel. Uz.

* HAKAN KEFOĞLU/Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

İşletme Anadolu Gr. İsuzu İhracat Direktörü

*TAHSİN TÜR/ Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi

Turizm Otelcilik /Wyndam Grand İstanbul Sat. Paz. Direktörü

Enerji Bakanlığı’ndan rüzgar gibi geçti

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven rüzgar enerjisinde yapılması gerekenleri sıraladı.

Enerji Bakanlığı yenilenebilir enerjiye kol kanat gerdi. Hem dışa bağımlılık açısından hem de çevre hassasiyeti dikkate alınıyor artık Enerji Bakanlığı’nda…

Son olarak Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Enerji Bakanılğı’nda bir toplantı yaptı. Sektörle ilgili bilgi paylaştı, sorunları anlattı.

Hem de bakanlıkta…

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven hem yapılan heyecan verici işleri anlattı, hem de daha heyecan verici işler yapılması için atılması gereken adımlardan bahsetti.

Başkan Ataseven önce sektörle ilgili şu bilgileri verdi:

. Geçen yıl haziran ve aralık aylarında, 2015 yılında müracaatları alınan kapasite tahsisleri gerçekleşti.

. Geçen yıla kadar sektördeki büyüme toplam yüzde 25-30 seviyesindeydi.

. Geçen yıl sektör yüzde 12 oranında büyüme ile dönemi kapattı.

. Türkiye'nin kurulu gücüne rüzgarda 766 megavatlık ilave gerçekleşti. Şimdi toplamda 6 bin 872 megavata ulaşıldı.

. YEKA ile toplamda 4 bin megavata yakın kapasite, rüzgar enerjisine tahsis edilmiş oldu.

. Yaklaşık 5 milyar dolar büyüklüğünde yatırım daha olacak. Rüzgar enerjisinin büyüme ivmesini yitirmemesi için bazı beklentilerin karşılanması sektörün talebidir.

. Temel sorunların başında, ilave kapasite tahsisi, inşaat halindeki rüzgar enerjisi santrallerinin durumu, işletmedeki rüzgar santrallerinin yollarının, enerji iletim hatlarının kamulaştırılması süreci geliyor.

Bu sorunların çözümünü beklediklerini açık ve net olarak ifade eden Ataseven, rüzgar enerjisinde sağlıklı büyüme için her yıl bin megavatlık kurulu güç eklenmesi gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test