Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

TÜRSAB Genel Kurulu’nun ardından…

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, ülkemizin büyük kesimine hitap eden Turizm sektörünün çok saygın bir kuruluşudur. Ancak TÜRSAB, son yıllarda etkinlikleri ve çalışmalarıyla sıkça eleştirilerin hedefi oldu, yolsuzluk iddialarıyla gündeme geldi. Gündeme gelen iddialar doğrudur değildir bilemiyorum. Ancak geçtiğimiz hafta sonu yapılan 23. Genel Kurulu’nda Başaran Ulusoy’un başkanlığını yaptığı 22. dönemin “Yönetim ve Denetim”i ibra edilmedi. Bundan sonra gereği ne ise yapılır. Temennim daha kötü durumların olmamasıdır.

Gelelim seçimlere ve yaşanan durumun tespitine. Bence yaşananlar, Başaran Ulusoy’un 18 yıla yakın başkanlık döneminin getirdiği, yüz eskimesi ve bıkkınlığın sonucudur.

Benzer durumların yaşanmaması için TÜRSAB’da seçim sisteminin değişmesi gerekir. ABD Başkanlık seçimleri gibi “İki dönem” kuralı uygulanmalı. İki dönem başkanlık yapan bir daha aday olamasın. Böyle bir uygulamanın sektörü daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum.

TÜRSAB 23. Genel Kurulunu yaptı. 18 yıllık Ulusoy döneminin ardından yapılan seçimlerde Firuz Bağlıkaya koltuğa oturdu. Başkan olmak için yarışa üç isim katıldı. Ulusoy’un desteklediği ve kendi döneminde genel sekreter olan Çetin Gürcün, Emin Çakmak ve Firuz Bağlıkaya delegelerden oy istedi. Bağlıkaya 2.200 oy alırken, Çetin Gürcün 1057 oy, Emin Çakmak 357 oyda kaldı. Hareketli bu seçimin önemli tarafı, 18 yıl devam eden Ulusoy dönemi geçmişin derinliklerine itildi.

Bu kongrenin değişim getireceği belliydi. Çünkü zamanında yapılacağı açıklanan seçimleri Ulusoy yönetimi son anda ertelemişti. Bu da tartışmaları beraberinde getirmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müdahalesiyle “Kayyum” atanmıştı. TÜRSAB’ı atanan kayyumun seçime götürmesi sektörde ciddi rahatsızlıklara neden oldu. Kongre sürecinde teamülleri, kuralları zedeleyen sürecin yaşanması beraberinde değişimi getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu işe müdahalesi adeta "Ulusoy”u kurtarma olayına dönüştürülerek, sektörde hiç yoktan münakaşalara meydan verildi.

Yazık oldu TÜRSAB’ın kurumsal kişiliğine.

Burada söylemeden edemeyeceğim, Bakanlığın müdahalesi ise çok aceleci bir davranış ve eylem olarak yansıdı.  Neyse istenmeyen hadiseler oldu, umarım bu yaşananlar son olur.

Bir başka endişem de geçmiş yönetimin "İBRA" edilmemiş olması. Umarım kurallar ve müeyyideler çerçevesinde çözüme kavuşturulur. Umarım bir “intikam alma” veya değişik yollara girilmez.

FİRUZ BAĞLIKAYA DÖNEMİ

TÜRSAB’da Firuz Ballıkaya dönemi başladı. Kendisiyle bir tanışıklığım yok. Bu nedenle kişisel bir şey söyleyemem, ancak duyumlarım ve yapılan değerlendirmelerden, güven veren, iş bitiren, sonuç alıcı yapıda olduğunu duyuyorum.

Bu arada eski TÜRSAB Başkanı, Sayın Bakanım ve dostum, Bahattin Yücel’in de kendisi hakkındaki referansı olumludur. Yapılan yorumlara ve değerlendirmelere bakılırsa sektör için bir kazanç olduğunu söyleyebilirim.

Ben öncelikle Sayın Bağlıkaya’yı ve TÜRSAB’ın yeni yönetimini samimi hislerimle tebrik ediyorum. Ülkemizin turizmine yapacakları hizmetlerde başarılar diliyorum.

Temennilerim…

Firuz Beyin konuşmalarını izledim ve okudum. Güven veriyor ve olgun tavırlar sergiliyor.

Geçmiş dönemin aksamaları ve olumsuzlukları, hukuk kuralları içinde bir sonuca bağlanır. Önemli olan, adeta “Sırat” köprüsünden geçen Türk turizmi için neler düşündüğü ve yapacaklarıdır. Ülkenin stratejisi ne olacak? Rakiplerle rekabette nasıl bir strateji izleyeceğiz? Bunları merak etmekteyim. Turizm de günlük politikaları ve acemi kadrolarla işi götürmeyi artık geride bırakmalıyız. Geçmişte yaşananlardan ders almalıyız, tecrübeli kadrolarla yol almalıyız.

Sayın Eski Turizm Bakanımız Bahattin Yücel, hiçbir ön yargısı olmadan kamu ve özel sektör mensuplarının görüşlerine başvuruyordu. Böyle bir koordinasyonu ve çalışmayı Sayın Bağlıkaya’nın da seçeceğine inanıyor ve temenni ediyorum.

TÜRSAB, şimdi yeni bir yola çıktı. Geçmişle uğraşmak yerine, geleceğe bakmakta fayda var. Sektörde "Ümidi" yeniden yeşertmek, büyük önem taşıyor.  İyi niyet, koordinasyon, bilim ve yeni trenlerle turizm yolunu aydınlatırsak başarılar gelecektir. Hayırlar olsun diyorum, yeni yönetimi tebrik ediyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test