Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yapay zeka ve sanat

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Yetmez ama evet”ci tayfa, Cumhuriyet gazetesini ele geçirdikten sonra, Orhan Bursalı yönetiminde 30 yıldır yayınını sürdüren haftalık “Bilim ve Teknoloji” ekini1501. sayısında sonlandırdı. Ama Bursalı durmadı, Özlem Özüak ile birlikte “Herkese Bilim Teknoloji” (HBT) dergisini yayınlamaya başladı. Bu haftalık bilim dergisi geçen hafta 100. sayısına ulaştı. Başta Prof. Dr. Doğan Kuban hocamızınkiler olmak üzere bilimsel makalelerle yüklü dergiyi Migros, D&R gibi mağazaların dergi köşelerinde bulmak mümkün.

Yapay zekâ nereye?

HBT bir süredir “Yapay Zekâ” üzerine çok önemli yazılar, istatistikler yayınlıyor. Yapay zekâ üzerine 20 yıl önce dünyada yalnızca bin 500 makale yayınlanmışken, bu sayı bugün20 bine erişmiş. Yapay zekâ teknolojilerinin ekonomik boyutunun 10 yıl içinde 16 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Düşünmesi bile güç geliyor insana… Bu gelişmede, 7 trilyon dolar ile Çin başı çekiyor. ABD 3.7 trilyon dolar ile ikinci, Avrupa Birliği ise 1.8 trilyon ile üçüncü olacak.

Özlem Yüzak’ın, bu konudaki gelişmeleri ele aldığı yazısından öğrendiğimize göre, “yapay zekâ kendini her sektörde gösteriyor; endüstri 4.0’dan kanser tanılarının konulmasına, askeri uygulamalardan bilgisayar oyunlarına, akıllı enerji şebekelerinin yönetilmesine kadar genişliyor.” Uluslararası robot ticaretinde deacayip bir sıçrama var: Uluslararası ölçekte, 2000’li yıllarda 100 bin robot satılırken, 2015 yılında bu sayı 250 bine ulaşmış.

Yeni bir “insanlık durumu” ile karşı karşıya olduğumuz kesin. Bu gelişmelerin olumlu yönleri kadar olumsuz etkileri de olacak elbette. İnsanların yapay kararlar karşısında davranışları da karmaşık hale gelecek. Birçok alanda işler robotlar tarafından yapılmaya başlanınca, insanların işsiz kalacağı, yaşama hırslarının zayıflayacağı düşünülüyor.

Kurtarıcı felsefe ve sanat

Yapay zekânın etkisi ülkemizde henüz pek hissedilmiyor. Birkaç üniversitemizin dışında ilgilenen yok ama Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın sanayi bölgelerinde sayısal dönüşüm merkezleri kurulacağını vaat etmesini de bir umut ışığı olarak değerlendirmeliyiz.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin çocuklar için 2 yıldır sürdürdüğü “yazılım-robotik vb.” atölyeleri de yerel yönetimlerimiz için güzel bir örnek olabilir. 

Dediğim gibi hemen yelkenleri suya indirmemek gerek. Karamsarlığa düşmemeli. İnsanoğlunun elinde felsefe ve sanat gibi yaşamın kuruluğunu giderecek, insana yaşam sevinci verecek çıkış yolları var. Geleceğin tekdüzeliğinden felsefe ve sanat kurtaracaktır insanoğlunu…

Kuklalar hoşgeldi yine

İzmir’imizde de güzel bir mart ayı yaşayacağız bu anlamda. Artık dünya çapında bir marka olmaya başlayan “Uluslararası Kukla Günleri”nin 12.si başlıyor. 18 Marta kadar sürecek onlarca gösterinin yanısıra, KİPA alışveriş merkezlerinde kukla şenliği, İtalyan PelegrinoArtusi ve İzmirli Selvinaz Aydoğan Çetiner’in fotoğraf sergileri, kukla oyunu yarışması gibi etkinlikler var.

Kukla günlerinde giderek yaygınlaşan bir durum da, gösterilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Beydağ, Seferhisar, Selçuk, Ödemiş, Güzelbahçe, Kınık, Torbalı gibi çevre ilçelere de uzanması. Bu yaklaşımları dolayısıyla festival direktörü Selçuk Dinçer’i, sanat yönetmeni Aylin Dinçer’i, festival koordinatörü Müzeyyen Kuduğ’u kutluyorum. Kuklaları seviyorlar; sadece sevmekle kalmıyor, başta çocuklar olmak üzere geniş kitlelere de sevdiriyorlar.

Jazz Tınıları

İzmir’de gelenekselleşen bir başka etkinlik de İKSEV’in 25.’sini düzenlediği “Avrupa Caz Festivali”. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinin salonlarında, Polonya, Romanya, İspanya, İsviçre, İtalya, Fransa gibi ülkelerden gelen jazz topluluklarının yanısıra, Emin Fındıkoğlu gibi jazz ustalarını da dinlemek mümkün olacak 22 Mart tarihine kadar.

Arkas Müzesi, Folkart Sanat Galerisi, Devlet Resim-Heykel Müzesi gibi merkezlerde de sanatın tadına doyabilir İzmirliler. Bu arada operaseverlere de bir önerimiz olacak: Yönetmen Can El, Mozart’ın “Don Giovanni” operasını çağdaş bir yorumla sahneye koymuş; kaçırılmaması gereken bir sanat olayı.

Yapay zekâ sohbetinden sonra içiniz açıldı mı biraz; açıldıysa ne mutlu sanatı yaratanlara ve sanatçılara destek olanlara…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test