Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Edep ve Âdâp Sapkınları kol geziyor!..

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Peygamberimiz Hazreti Muhammed demiştir ki; “On kişi üzerinde bile olsa, yöneticilik yapmış olan her insan kıyamet gününde (Allah’ın huzuruna) elleri boynuna bağlı olarak gelir. Sonra da ya adaleti sayesinde kurtulur veya haksızlık etmiş olduğu için mahvolur!”

Aslında siyasetin de, idarenin de, toplum hayatının da “temeli olan” bu söz, bütün ama bütün yöneticilerin kulağına küpe olmalıdır!..

Sözü uzatmadan, maksadımı arz edeyim; “Manası çok derin ve insanlığa yön verecek” bu sözle yazıma başlamamın sebebi; “bu sözü ve gereğini Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarına anlatması gereken” kurumun, “bu söze nasıl ihanet ettiğini” görerek, mutsuz ve umutsuz olmamdır!..

Ortalık “İslam adına konuşan, ahkam kesen, fetva veren” fikri ve dini sapkınlarla doldu. Bu sapkınlar, “İslam edep ve âdâbına ters düşen” ne varsa yapıyorlar, söylüyorlar; ne var ki “fetvacı” Diyanet İşleri’nden “ses seda çıkmıyor”; adeta cami minberlerine kadar ulaşan bu “fikri ve dini” sapkınlara yol veriyor, yeşil ışık yakıyor”; olacak şey mi?..

Bakınız, “Diyanet İşleri’nin denetiminde olan” camilerimizde, “Cami edeb ve âdâbını yerle bir eden” sözüm ona imamlar, vaizler çıkıyor, “siyasetin girmemesi gereken” o kutsal mekanda dahası “adalete ihanet eden siyasi konuşmalarını” benim Müslüman halkıma “vaaz” diye yutturmaya kalkıyorlar; Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan “tısss” bile yok.

İşte, İstanbul’da bir camiin imamı, “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in photoshoplu ve sahte fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşabiliyor ve Akşener'i montaj ile Fetullah Gülen ile yan yana getirip ‘Bu resme iyi bakın, oy verecekler görsün’ diyebiliyor!”

İzmir’de bir başka vaiz, “Bu günleri ancak birlik ve beraberlik içinde olursak aşabiliriz. Bu insani bir sorumluluktur. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu da bu konuda duyarlı olmaya, toplum içindeki huzuru ve barışı zedeleyecek konuşmalar yapmamaya davet ediyoruz” diyecek kadar “camide hem de adaletsiz, tek taraflı siyasi görüşünü” namaz için camiye gelen vatandaşlarımıza anlatıyor ve onları zehirlemeye çabalıyor.

Bu sapkınlar,  Kılıçdaroğlu’nun da, Akşener’in de, partilerinin de arkasında milyonlarca “Müslüman Türk vatandaşı olduğunu unutuyor”, alenen suç işliyorlar!..

Bu “cami âdâpsızlıkları ve edepsizlikleri” ilk defa olmuyor, Diyanet, o olaylarda oldğu gibi, bu defa da “tepkiler üzerine” ve gene “iş olsun, torba dolsun” diye alel usul bir soruşturma açacak, sonrası “püffff!..

Ama unutmasınlar, “bu edeb ve âdâp sapkınları” ve de “onlara camilerde bile yeşil ışık yakanlar”, elbette Hazreti Muhammed’in dediği gibi “Kıyamet Gününde Allah’ın huzuruna çıkacaklar” ve… “mahvolacaklar!..”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan din adamlarımız “eğer ve biraz, İslam’a, Hazret – Muhammed’e, Kuran – Kerim’e inanıyorlar ve saygı duyuyorlarsa”, tezelden, gazeteleri, TV’leri, camileri dolduran “bu edep ve âdâp sapkınlarına” meydanı boş bırakmamalılar!..

“Evet, eğer “biraz” Müslümanlarsa!..

***********

Not: Türk Dil Kurumu Büyük Sözlük: EDEP:Toplum töresine uygun davranma / İyi Ahlak / Terbiye – ÂDÂB: Aktöre / Bir toplumda, bir toplumsal kümede belli bir tarihsel dönemde benimsenmekte olan ve nesnel toplumsal yasalarla belirlenen doğru ve yanlışa ilişkin davranış kuralları.

 

Haftanın Adamı

Prof. Dr. Esergül Balcı

Ekibi ile beraber ülkenin dört bir tarafında yaptığı araştırmalar ve devletin resmi dokümanlarından aldığı bilgiler ile “Eğitimde Tarikat Gerçeği: Bir Milyon Çocuk Tarikatların Elinde” başlıklı “tüyler ürpertici” raporu hazırlayan ve “Milli Eğitimin ne hâle geldiğini” bütün dehşeti il ortaya koyan Prof. Dr. Esergül Balcı, bence “Haftanın adamı olmaktan öteye”, çok açık ki, “Yılın Adamı” olması gereken bir bilim insanımız, çok değerli bir hocamız!..

Atatürk’ün kurduğu “laik, demokratik bir hukuk devleti olan” Cumhuriyetimizin “nereye götürüldüğünü” bütün açıklığı ile “rapor hâline getiren” Esergül Balcı Hocamızın bu araştırması da, “Siyasi partiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı  başta, uyanması gerekenleri uyandırmazsa”, gelecek o kadar açık ki, milyonlarca ve milyonlarca çocuğumuzu “Milli Eğitim” diye teslim ettiğimiz “o devlet kuruluşu” ne hâle gelecek ve “o çocuklarımız, kimler tarafından, hangi yol ve odalarda, nasıl eğitilecek?..”

Esergül Hocamız ve ekibi, çok büyük bir görev yaptı, “babalar, anneler, dedeler, nineler olarak” ona binlerce teşekkür ve şükran borcumuz var.

 

Sağ olsun, var olsun!..

 

***

Prof. Dr. Esergül Balcı, Çanakkaleli ve 1953 doğumlu. Biga Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat FakültesiTürk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri bölümünde Eğitim Yönetimi doktorası yaptı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi kuruluşunda çalıştı, doçent ve profesör oldu.Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Entstitüsü başkanlığı, aynı fakültede dekanlık görevlerinde bulundu. Halen İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde görev yapıyor.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  üyesi. Eğitim, Ödüller ve Siyaset üzerine çeşitli eserleri var, ders kitapları da.

Sözün Özü

İşte, Prof. Dr. Esergül Balcı hocamızın raporu ortada! Peki ama, “Atatürk’ün kurduğu partiyiz” diye övünen CHP’yi yönetenler nerede? Yoksa tarikatlardan, cemaatlerden oy mu alacaklarını sanıyorlar?..

Örnek bir siyasetçi!..

Dünya görüşlerimiz, hayata, yaşama, topluma bakış açımız “hiç ama hiç uyuşmaz” Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile. Ama samimiyetle söyleyeyim ki, şu anda “güvenimin tam olduğu” bir siyasetçi o!..

Her Türk vatandaşı, sevse de, sevmese de, “görüşleri uyuşmasa” da, “onu izlemeli”; dahasını da ekleyeyim; “Siyaset yapanlar, onu örnek almalı!..”

“Bin düşünüyor, bir söylüyor”; hem de “ilke nedir” herkese öğretiyor; bugün siyasetimize ağırlığını koymaya başladı; yarınlarda “bu ağırlık” misli misli artacak. “Onu önemsemeyenler” pişman olur; söylemesi benden!..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test