Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

CHP’de örgütsel ve siyasal yenilenme

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uzunca bir süre kurultay süreci yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), şimdi de tüzük kurultayını toplamaya hazırlanıyor. Tüzük kurultayı keşke normal kurultay öncesinde yapılsaydı ve kurultay süreci yeni tüzüğe uygun olarak gerçekleştirilseydi diye düşünüyoruz.

2019 seçimlerinin hızla yaklaştığı ve her an baskın seçimin gündeme gelebileceği günümüz koşullarında, siyasal mücadele açısından zamanı doğru ve etkin değerlendirmek önemlidir. Örneğin, bugünlerde ana muhalefet partisinin, TBMM’de görüşülen anti-demokratik seçim yasası değişikliklerini ve ittifak yasasını ülke ölçeğinde teşhir edecek bir toplumsal kampanya yapıyor olmasını tercih ederdik. Ya da, ulusal ekonomiden insan sağlığına kadar pek çok konuyla ilişkilenen ve hemen herkesi doğrudan ilgilendiren şeker fabrikalarının satılmasına karşı, tüm toplumu ayağa kaldırmasını beklerdik… Unutulmasın ki, muhalefet bileşenleri, ancak böylesi somut hedefler için bir araya getirilebilir ve yine böylesi kitlesel çalışmalarla ayağa kaldırılabilir… Biz bu vesileyle, yine de beklentimizi ve önerilerimizi sunmuş olalım…

Siyasal partilerde yalnızca bazı tüzük değişiklikleri yapmakla sorunlar çözülmez. Önemli olan siyaset yapma anlayışının değiştirilmesidir. Siyasal mücadeleye yeni ve farklı bir yöntemle yaklaşılmasıdır. CHP’de var olan sorunlar nasıl aşılabilir? Parti nasıl yenilenebilir, nasıl daha etkin ve güçlü hale getirilebilir? Bu konulardaki düşünce ve önerilerimizi, CHP’nin tüzük kurultayı nedeniyle, iki bölüm halinde paylaşmak istiyoruz.

Aktif üyelik, ideoloji - eğitim ve yayın

Örgütsel yapılarda ilk basamak, başlangıç önemlidir. Eğer ilk düğme yanlış iliklenirse, bu yanlışlık diğer alanlara da yansıyacak ve etkileyecektir. Dolayısıyla örgütsel yenilenmede işe üyelikten başlamak gerekiyor. CHP’de ‘aktif üyelik’ sistemine geçilmelidir. Bu bağlamda partide siyasal katılım süreci yeniden düzenlenmelidir. Parti çalışmalarına, eylemlerine, eğitimlerine katılan üyeler ‘aktif üye’ olarak kabul edilmelidir. Seçme ve seçilme hakkı aktif üyelere verilmelidir. Bu sistem, adil biçimde ve etkin olarak denetlenmelidir. Dünyada pek çok sol partide uygulanan ‘aktif üyelik’ sistemi, parti örgütünü daha etkin ve nitelikli hale getirecektir. Ayrıca partinin demokratik ve siyasal katılım süreçlerini çok yönlü güçlendirecektir. CHP’nin temel sorunu olan, seçmen profili ile örgütsel yapıları arasındaki uyumsuzluğu giderecektir.

Siyasal partilerde, hele sol partilerde ideoloji temel bir alandır. İdeolojik açıklık, berraklık önemlidir. Hayata ve dünyaya bakışın ortaklaştırılması, siyasal ve toplumsal gelişmeler karşısında ortak politikalar oluşturulması ve bunların birlikte savunulup hayata geçirilmesi yaşamsaldır. Böylesi bir anlayış, CHP’nin ideolojik yaklaşımlarının net olmasını ve program ile tüzüğünün de ideoloji ile uyumlu - bütüncül olmasını gerektirir. Yalnızca bunlar yetmez, aynı zamanda yönetim kadrolarının da, ideoloji ve program ile uyumlu olması gerekir. Partinin inandırıcı ve güvenilir olmasının yolu, bu bütünlükten geçiyor.

CHP’nin, parti ideolojisini açıklayan, siyasal ve toplumsal politikaları tartışıp ortaklaştıran, merkezi bir teorik yayın organına gereksinimi vardır. Bu yayın organı, parti örgütleri, üyeleri ve aksiyonerleri için bir pusula işlevi görecektir. Partinin siyasal gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri, doğru biçimde kavranabilecek ve savunulabilecektir. Hayatın ve mücadelenin içinde, söylem ve eylem birliği sağlanabilecektir. Bu süreç, parti içi eğitimle yaygınlaştırılıp çok yönlü pekiştirilebilir.

Örgütlenme, yeni bir program ve tüzük 

Bir partinin iktidar olabilmesi için, hayatın tüm alanlarında etkili ve örgütlü olması gerekiyor. Bunun için, partide, ‘insan ve üretim odaklı’ bir örgütlenme anlayışı öne çıkarılmalıdır. Bir ‘kitle partisi’ olarak CHP, insanı ve hayatı odağına alarak, hayatın tüm alanlarında örgütlenmelidir. Var olan klasik il-ilçe-belde örgütlenmesi şekli, artık günümüzde yeterli değildir. Organize bölgeler, sanayi - esnaf siteleri, büyük çarşılar, üniversiteler, fabrikalar, işlikler, kırsal kesim - köyler… Kısacası hayatın nabzının güçlü ve hızlı attığı her yer, temel bir örgütlenme alanıdır. CHP, kitlesel yapısı içinde; işçiyi - işsizi, esnafı, köylüyü, girişimciyi, emekliyi, aydını, kadını, genci; kısacası herkesi kucaklamalı ve örgütlemelidir. Örgütlenme politikalarını ve yöntemlerini, buna göre yenilemelidir. Siyasal mücadelede büyük önem taşıyan kadın ve gençlik örgütlenmesinde; partiye doğrudan bağlı olmayacak, ama parti dostu ve destekçisi olacak yeni örgütlenmeler gündeme getirilebilir. Örneğin 12 Mart öncesinde var olan Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu (SDDF) ve yayın organı ‘Sosyal Demokrat Eylem’ örneğinden hareketle, günümüz koşullarına uygun yeni örgütlenme biçimleri yaratılabilir.

Sol, sosyal demokrat partilerde siyasetin temeli yazılı belgelerdir. İçinde bulunulan sorunlara somut çözümler üreten özlü, kısa, net bir program ve parti içi yaşamda karşılaşılan sorunları aşmaya yarayacak demokratik bir tüzük, siyasal çalışmanın kaldıraçları olabilir.

CHP’nin örgütsel ve siyasal yenilenmesi ile ilgili görüş ve önerilerimizi paylaşmayı, önümüzdeki hafta da sürdüreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test