Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Şiddet ve silah lobisi

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Silah üretmek, sidik yarışında üstünlük. Para kazanmak. Sonunda son 20 yılda ABD’de okullardaki tekrar tekrar olan katliamlar.

Nasıl araç fabrikaları dizel araçları ve çıkardıkları zararlı gazlar hakkında topluma yalan söylemek ve insanları zehirlemekten kaçınmıyorlar ise, nasıl sigara şirketleri, şekerli gıda üreticileri, bile bile üretime devam ediyorlar ve son tahlilde insan öldürmekten kaçınmıyorlar ise, silah üreticileri de   harpleri fiştiklemeden geri durmuyorlar. ABD gibi bir ülkenin hem en fazla insanı hapislerinde tutan ve hapislerinin kontrolünü elinde tutamayan bir toplum olması düşündürücü.

En fazla okul katliamı orada.  Bu bir kültür mü, kültürsüzlük mü karar vermek zor. Batı’nın lider ülkesi mi?

İnsanlık olarak hukuk sistemimizi ve şiddet anlayışımızı gözden geçirmeliyiz. Yumruk atan hapse bile girmiyor. (Eğer attığı kişi bakan falan değil ise!)  Hâlbuki yumruk eşittir hapis olmalı, belki bir ile 3 gece ilk seferde. Kayıt tutmak artık kolay. 2. kez olunca daha uzun süre. Kadına olan şiddeti de bu ülkede sadece bu yoldan önleyebileceğiz.

Kafası atıp sağa sola yumruk atmayı bir şirinlik olarak kabul etme vakti geçti artık.

Diğer tarafta bir insan 100 – 140 – 400 yıl hapse mahkûm olabiliyor. Yahu çocuk mu kandırıyoruz? 156 yıl hapse mahkum edince ne oluyor?

ABD’de ne yapılması gerektiği belli... Silah almayı ruhsata bağlayarak zorlaştırmak. Şiddet gösterenin silah sahibi olmasını yasaklamak. Neden yapamıyorlar?

Lider ülkeymiş! “Ahlaken iflas” demek belki daha doğru. Silahı kendisi halkında kontrol edemeyenin ordusu dört kıtada savaş açıyor. Ayni zamanda bir konserde bir manyak 58 kişiyi öldürüyor, bir okulda bir başka manyak 17 kişiyi, bu ülkede.

 

Sonra bu ülke diğer ülkelere “demokrasi” getiriveriyor. Bu sefer ölenlerin sayısı yüz binler ile ölçülüyor.

 

Bir uyuşturucu satıcısı veya hatta kullanıcısı ülkesine göre beş / on yıl hapse girebiliyor veya Müslüman ise idam ediliyor, Hıristiyan ise sınır dışı ediliyor bir Müslüman ülkede! Ama binlerce satıcıdan kazanılan uyuşturucu parasını yıkarken yakalanan uluslararası bankalar sadece yıllık karının bir bölümünü ödeme cezasına çarptırılıyor. Silah ile ölüm bir halk sağlığı meselesi. Uyuşturucu veya alkol gibi!

Bu uyuşturucu olayına başka bir yazıda döneceğim. Silah kontrolü ile okul – konser ölümleri İrlanda ve Avustralya örneklerinde görüldüğü gibi yasa ile önlenebilir. ABD ise şiddet için Meksikalıları ve Müslümanları suçlayarak ucuz politika yapmaya devam etmeyi tercih ediyor. Yahu konserde 58 veya 17 kişiyi vuranın Meksikalı veya Müslüman olabileceğine dair en ufak bir işaret var mı Allah rızası için? Düpedüz “ABD’li beyaz” olarak adlandırılacak manyaklar.

İnsan kızıyor, üzülüyor, ama tekrar tekrar yılmadan doğruları paylaşmaktan başka bir yol yok; yeter yahu!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test